Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» «Даналық кітабы» - адалдық жаршысы (8 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» «Даналық кітабы» - адалдық жаршысы
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И4. Шығармашылық жұмыс
Сабақ мақсаты: Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Кезбе шолу(Walk around survey)
Кезбе шолу тақырыбы: Йассауидің өмірлік мұраттары
Сұхбаттасу мақсатында сынып бөлмесінің ішінде жүреді.
Сұхбаттар барысында өздерінің «Даналық кітабы» туралы білетіндерімен бөліседі.
Сұрақ: Йасауидің өмірлік мұраттарын қазіргі тәрбиемен ұштастыруға бола ма?
3 сыныптасымен берілген тақырып бойынша сұхбат жүргізеді.
Сұрау жүргізу аяқталарда, сұрау жүргізуші респонденттің (жауап берушінің) аты-жөнін сұрау формасының сол жағына жазады.
3 бос төртбұрышқа жауап берушіден үйренген үш фактіні жазады.
Сөйтіп келесі жауап берушілерге ауысады.
Өз орынарына барып, өз тобымен әкелген ақпараттарымен бөліседі.
2-тапсырма. Сәйкестендіру
Ақынның даналық ойларын үндесетін тіркестермен сәйкестендіріңіз.
Даналық ойлар
Үндестік
Халқыңа,еліңе қызмет ақыл, тура жол
Қолыңа түскенді жоқ-жітіктен аямау нәпсі, мансап, байлық, атақ
Дүниеқұмар,пейілсіз жомарттық
Қанағат жаның Отан құрбаны
Ғұлама сөзі,ұстаз сөзі рақым
Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылайды.
Мағынаны тану
1-тапсырма. 515
Оқушыларға Йасауи хикметтеріндегі шынайылықтың сипаты туралы мәтін таратылады.
Топ мүшелері осы ресурс бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтады.Спикер топтың идеяларын жазып алып, үлкен топқа таныстырады. Бұдан әрі айтылған идеялар негізінде топтық талқылау жүргізіледі.
2-тапсырма. Қабырға газеті
1-қадам. 11, 31-хикметтерден берілген үзінділерді оқып болған соң, оқушылар түрлі-түсті қағаздардан өздеріне ұнаған түсті таңдап, әртүрлі кескіндер қиып алады (үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер, т.б.), жанр таңдап (өлең, әңгіме, аңыз), өзіне берілген шығарма үзіндісін қайта өңдеп, сезімдерін, креативті жазуларын кескіндерге жазады;
2-қадам. Қабырға газеті бөлме қабырғасына ілінеді;
3-қадам. Қабырға газетіне саяхат – мұғалім белгі берісімен топтар қабырға газеттерін қарайды, сараптайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жазып кетеді.
4-қадам. Саяхат аяқталған соң, топ мүшелері өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады «Йасауидің өмірлік мұраттары» тақырыбында сұхбат жүргізеді
жауап берушіден үйренген үш фактіні жазады
топта әкелген ақпараттарымен бөліседі
даналық ойларды үндесетін тіркестермен сәйкестендіреді
ресурстағы 1мәселе бойынша 15 идея айтады
идеялар негізінде топтық талқылау жүргізеді
хикметтерден берілген үзінділерді оқиды
хикметтерден берілген үзінділерді өңдеп жазады
сыныптастарының пікірін сараптайды
сұрақтарға жауап береді
сыныптастарының пікіріне қорытынды жасайды.....
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» «Даналық кітабы» - адалдық жаршысы
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И4. Шығармашылық жұмыс
Сабақ мақсаты: Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Кезбе шолу(Walk around survey)
Кезбе шолу тақырыбы: Йассауидің өмірлік мұраттары
Сұхбаттасу мақсатында сынып бөлмесінің ішінде жүреді.
Сұхбаттар барысында өздерінің «Даналық кітабы» туралы білетіндерімен бөліседі.
Сұрақ: Йасауидің өмірлік мұраттарын қазіргі тәрбиемен ұштастыруға бола ма?
3 сыныптасымен берілген тақырып бойынша сұхбат жүргізеді.
Сұрау жүргізу аяқталарда, сұрау жүргізуші респонденттің (жауап берушінің) аты-жөнін сұрау формасының сол жағына жазады.
3 бос төртбұрышқа жауап берушіден үйренген үш фактіні жазады.
Сөйтіп келесі жауап берушілерге ауысады.
Өз орынарына барып, өз тобымен әкелген ақпараттарымен бөліседі.
2-тапсырма. Сәйкестендіру
Ақынның даналық ойларын үндесетін тіркестермен сәйкестендіріңіз.
Даналық ойлар
Үндестік
Халқыңа,еліңе қызмет ақыл, тура жол
Қолыңа түскенді жоқ-жітіктен аямау нәпсі, мансап, байлық, атақ
Дүниеқұмар,пейілсіз жомарттық
Қанағат жаның Отан құрбаны
Ғұлама сөзі,ұстаз сөзі рақым
Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылайды.
Мағынаны тану
1-тапсырма. 515
Оқушыларға Йасауи хикметтеріндегі шынайылықтың сипаты туралы мәтін таратылады.
Топ мүшелері осы ресурс бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтады.Спикер топтың идеяларын жазып алып, үлкен топқа таныстырады. Бұдан әрі айтылған идеялар негізінде топтық талқылау жүргізіледі.
2-тапсырма. Қабырға газеті
1-қадам. 11, 31-хикметтерден берілген үзінділерді оқып болған соң, оқушылар түрлі-түсті қағаздардан өздеріне ұнаған түсті таңдап, әртүрлі кескіндер қиып алады (үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер, т.б.), жанр таңдап (өлең, әңгіме, аңыз), өзіне берілген шығарма үзіндісін қайта өңдеп, сезімдерін, креативті жазуларын кескіндерге жазады;
2-қадам. Қабырға газеті бөлме қабырғасына ілінеді;
3-қадам. Қабырға газетіне саяхат – мұғалім белгі берісімен топтар қабырға газеттерін қарайды, сараптайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жазып кетеді.
4-қадам. Саяхат аяқталған соң, топ мүшелері өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады «Йасауидің өмірлік мұраттары» тақырыбында сұхбат жүргізеді
жауап берушіден үйренген үш фактіні жазады
топта әкелген ақпараттарымен бөліседі
даналық ойларды үндесетін тіркестермен сәйкестендіреді
ресурстағы 1мәселе бойынша 15 идея айтады
идеялар негізінде топтық талқылау жүргізеді
хикметтерден берілген үзінділерді оқиды
хикметтерден берілген үзінділерді өңдеп жазады
сыныптастарының пікірін сараптайды
сұрақтарға жауап береді
сыныптастарының пікіріне қорытынды жасайды.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Қайырымдылық – ізгілік дәні (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Адамгершілік имандылық ұлттық болмыс (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Қайырымдылық – ізгілік дәні (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Адамгершілік имандылық ұлттық болмыс (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: