Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ (8 сынып, I тоқсан )

Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ (8 сынып, I тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.А/И2.Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
Сабақ мақсаты: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Көршіме айтамын» әдісі
• «Адам бойында қандай жақсы қасиеттер болуы тиіс?» деген тақырыпта жұбыңызбен пікірлесіңіз.
• Ойларыңызды топта бөлісіңіздер.
Мағынаны тану
1- тапсырма Ж.
Толғау мәтініндегі сөздікпен танысыңыздар.
Сөздік:
Кепиет – кесір, кесапат.
Келеке – мазақ, тәлкек.
Араз болсаң алты ауыз – ауыз бірлігі жоқ.
Әреке – бүлік, лаң.
Лайым – әрқашан, әрдайым, үнемі, әмсе.
2-тапсырма Ж/ЖЖ/ТЖ.
«Балаларыма өсиет» өлеңін түсініп оқыңыздар. Өлең туралы ойыңызды жұппен бөлісіңіз. Өлеңдегі жырау өсиеттерін ментальді картаға түсіріңіздер.
Балаларыма өсиет
Балаларыма өсиет,
Қылмаңыздар кепиет,
Бірлігіңнен айрылма,
Бірлікте бар қасиет.
Татулық болар береке,
Қылмасын жұрт келеке.
Араз болсаң алты ауыз,
Еліңе кірер әреке.
Талпынып салдым егінді,
Ішсін деп әркім тегінді,
Ақылың барың ұғарсың,
Ойың болса сезімді.
Тоқсанға жас келген соң,
Өлім жақын көрінді.
Бар арманым, айтайын,
Батырларша жорықта
Өлмедім оқтан, қайтейін!
Ел аман болсын лайым,
Тілегім берді бәрін де,
Разымын, құдайым!
3-тапсырма ЖЖ.,ТЖ.
Әр топ «Оқырман пікірі» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды. Талдау аяқталғаннан кейін, өз ойларын «Дастарханға» түсіреді.
Мәтін мағынасына байланысты қойылатын сұрақтар:
• Сізге ұнаған жолдар қайсы?
• Сіздің ойыңызша, толғаудағы ең маңызды мәселе не?
• Толғауда сізді таңғалдырған жолдар болды ма?
• Толғауда қандай кейіпкерлер бар?
• Кейіпкер туралы автор ойына қосыласыз ба?
Шығарманың тақырыбына байланысты қойылатын
сұрақтар:
• Толғау тақырыбы мазмұнға сай деп ойлайсыз ба?
• Толғауды қайта жазатын болсаңыз, қандай жаңалық қосқан болар едіңіз?
4-тапсырма Ж.
«Шешендер мінбері»
Шығармада қандай мәселе көтерілген деп ойлайсыз және
оған көзқарасыңыз жайлы 2 минут дәлелді, шешен тілмен
сөйлеп, өз ұстанымыңызды қорғаңыз.
Қалыптастырушы бағалау.....

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді жырау «Балаларыма өсиет» толғауы 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 5-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауидің авторлық тұлғасы (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )

Іздеп көріңіз:
сабақ жоспары Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ 8 сынып қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак адебиет кыска мерзимди сабак жоспары, Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]