Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 4-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы:Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
А/И3. Көркем шығарманың тілі
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
А/И4. Шығармашылық жұмыс
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.
Сабақ мақсаты:
Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдап, автор стилін анықтайды;
Үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Психологиялық ахуал орнату
Оқушылар шеңбер болып тұрады, бір-бірінен үйренген жақсы қасиеттерді айтады. «Мен сенен ... үйрендім»
Топқа бөлу
«Кемедегінің жаны бір» әдісі бойынша әр топтан 1капитаннан шығады:
- екі ескек
- бір желкен
-бір матрос таңдап алады.
Үй жұмысын сұрау.
Мағынаны тану
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
1-тапсырма ЖЖ/Т.
«Дойбы» әдісі
Негізгі әрекеттер:
• Мұғалім алдын ала дойбы тасын дайындап қояды. Топтарға дойбы шаршысы таратылады.
• Ойынның шарты:
• Мұғалім топтарға бірін-бірі қайталамайтындай етіп толғау мәтінін бөліп береді. Әр топ жұптарға бөлініп, көркемдегіш құралдың атауын айта отырып ойнайды.
• Алдымен әр жұп өз мәтіндеріндегі көркемдегіш құралдарды табады. Дайындалуға берілген уақыт аяқталған соң, топтар ойынға кіріседі. Мысалы, жүрісті бастаған жұп «эпитет» десе, қарсылас жұп өз мәтіндеріінен эпитетке мысал келтіреді. Жауап дұрыс болса, дойбы тасын алға жылжытады. Қате болса, дойбы тасы шаршыдан алынып тасталады.
• Ескерту: егер қарсылас жұп талап еткен көркемдегіш құралдар түрі мәтінде болмаса, басқасын атау керек.
2- тапсырма ТЖ.
«Қақпа» ойыны
Шешендік сөз
пафос риторикалық сұрақ метафора портреттеу мінездеу тұрақты тіркестер мақал-мәтелдер символ психологиялық параллелизм
Орындалу барысы:
- тақтада қақпаның суреті тұрады;
- қақпа алдына көркемдегіш құралдардың аты жазылған
қалташалар орналастырылады.
- мұғалім оқушыларға бір көркемдегіш сөзді айтады;
- сол сөздің қандай көркемдегіш құрал түріне жататынын
тапқан оқушы қол көтеріп, қалташаға гол (мұғалім алдын
ала таратқан өз тобының аты жазылған жетон) салады.
Соңынан ең көп гол соққан команда (топ) анықталып,
марапатталады.
Оқушыларға 2 түрлі тапсырма ұсынылады:
топтық тапсырма және жеке орындауға арналған креативті жазу. Оқушылар қалағанын орындайды. ......
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы:Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
А/И3. Көркем шығарманың тілі
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
А/И4. Шығармашылық жұмыс
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.
Сабақ мақсаты:
Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдап, автор стилін анықтайды;
Үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Психологиялық ахуал орнату
Оқушылар шеңбер болып тұрады, бір-бірінен үйренген жақсы қасиеттерді айтады. «Мен сенен ... үйрендім»
Топқа бөлу
«Кемедегінің жаны бір» әдісі бойынша әр топтан 1капитаннан шығады:
- екі ескек
- бір желкен
-бір матрос таңдап алады.
Үй жұмысын сұрау.
Мағынаны тану
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
1-тапсырма ЖЖ/Т.
«Дойбы» әдісі
Негізгі әрекеттер:
• Мұғалім алдын ала дойбы тасын дайындап қояды. Топтарға дойбы шаршысы таратылады.
• Ойынның шарты:
• Мұғалім топтарға бірін-бірі қайталамайтындай етіп толғау мәтінін бөліп береді. Әр топ жұптарға бөлініп, көркемдегіш құралдың атауын айта отырып ойнайды.
• Алдымен әр жұп өз мәтіндеріндегі көркемдегіш құралдарды табады. Дайындалуға берілген уақыт аяқталған соң, топтар ойынға кіріседі. Мысалы, жүрісті бастаған жұп «эпитет» десе, қарсылас жұп өз мәтіндеріінен эпитетке мысал келтіреді. Жауап дұрыс болса, дойбы тасын алға жылжытады. Қате болса, дойбы тасы шаршыдан алынып тасталады.
• Ескерту: егер қарсылас жұп талап еткен көркемдегіш құралдар түрі мәтінде болмаса, басқасын атау керек.
2- тапсырма ТЖ.
«Қақпа» ойыны
Шешендік сөз
пафос риторикалық сұрақ метафора портреттеу мінездеу тұрақты тіркестер мақал-мәтелдер символ психологиялық параллелизм
Орындалу барысы:
- тақтада қақпаның суреті тұрады;
- қақпа алдына көркемдегіш құралдардың аты жазылған
қалташалар орналастырылады.
- мұғалім оқушыларға бір көркемдегіш сөзді айтады;
- сол сөздің қандай көркемдегіш құрал түріне жататынын
тапқан оқушы қол көтеріп, қалташаға гол (мұғалім алдын
ала таратқан өз тобының аты жазылған жетон) салады.
Соңынан ең көп гол соққан команда (топ) анықталып,
марапатталады.
Оқушыларға 2 түрлі тапсырма ұсынылады:
топтық тапсырма және жеке орындауға арналған креативті жазу. Оқушылар қалағанын орындайды. ......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 5-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 5-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: