Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауидің авторлық тұлғасы (8 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йассауидің авторлық тұлғасы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
• Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану;
• Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.
Сабақтың мақсаттары:
• Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады;
• Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау.
Тақырыпты болжау:
Сынып галереясы
Мұғалім сынып қабырғасына Қожа Ахмет Йассауиге байланысты әртүрлі суреттер, пікірлер іліп қояды. Оқушылар галереяны аралау арқылы сабақ мазмұнын болжайды. Алған ақпараттарымен бөліседі.
Топқа бөлу: «Орныңды тап»
Оқушылар бір сөзді таңдайды, сол сөзді пайдаланып, бір сипаттаманы құрастыруға қатысады, топтарға бірігеді.
І топ: Ахмет Йассауи – сопылық әдебиеттің ірі өкілі.
ІІ топ: Ахмет Йассауи – түркі әдебиетінің негізін қалаушы.
ІІІ топ: Ахмет Йассауи – «Диуани хикмет» еңбегінің авторы.
ІV топ: Ахмет Йассауи – ұлы ойшыл, гуманист ақын.
Сабақ мақсаты, бағалау критерийлерімен танысу.
Мағынаны тану кезеңі
1-тапсырма ТЖ. «Тұлғаны таны»
Мұғалім оқушыларға бейнеролик көрсетеді, ақпараттық ресурстар, ноутбук, Ахмет Йассауидің хикметтерін ұсынады.
Берілген ресурстарды пайдаланып, әр топ критерийлер бойынша өз тұжырымдарын дәлелдеп, тұлға бейнесін ашуға жұмыс жасайды, ізденеді, жұмыстарын қорғайды.
Бағалау критерийі Дескрипторлар
Автор бейнесін ашады. Автор бейнесіне қатысты бейнеролик, ғаламторданақпараттарды жинақтайды;
Автор өз бейнесін танытуда қолданған нақты тілдік бірліктерді көрсетеді;
Автордың қасиеттеріне қатысты өз көзқарасын білдіреді;
Хикметтерден үзінділер келтіреді;
Қызықты формада қорғайды.
2-тапсырма ТЖ. «Ой картасы»
Бір топ жұмысты қорғағанда, тыңдаушы топтар дәптерге негізгі фактілерді жазып, «Ой картасын» жасайды.
Қалыптастырушы бағалау:
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір-бірін критерийлер негізінде бағалайды.
Мұғалім топқа, жекелеген оқушыларға кері байланыс береді.
ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі
«Оймақтай ой»
Саралау тапсырмасы Ж:
А) Ахмет Йассауи туралы алған ақпараттарыңызды қорытындылап жазыңыз.
В) Ахмет Йассауиді өз көзқарасыңыз тұрғысынан бағалап, көркем тілмен 5 сөйлемнен тұратын пікір жазыңыз.
С) Ахмет Йассауи туралы қорытынды ойыңызды
4 жол өлең түрінде жеткізіңіз. .....
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йассауидің авторлық тұлғасы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
• Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану;
• Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.
Сабақтың мақсаттары:
• Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады;
• Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау.
Тақырыпты болжау:
Сынып галереясы
Мұғалім сынып қабырғасына Қожа Ахмет Йассауиге байланысты әртүрлі суреттер, пікірлер іліп қояды. Оқушылар галереяны аралау арқылы сабақ мазмұнын болжайды. Алған ақпараттарымен бөліседі.
Топқа бөлу: «Орныңды тап»
Оқушылар бір сөзді таңдайды, сол сөзді пайдаланып, бір сипаттаманы құрастыруға қатысады, топтарға бірігеді.
І топ: Ахмет Йассауи – сопылық әдебиеттің ірі өкілі.
ІІ топ: Ахмет Йассауи – түркі әдебиетінің негізін қалаушы.
ІІІ топ: Ахмет Йассауи – «Диуани хикмет» еңбегінің авторы.
ІV топ: Ахмет Йассауи – ұлы ойшыл, гуманист ақын.
Сабақ мақсаты, бағалау критерийлерімен танысу.
Мағынаны тану кезеңі
1-тапсырма ТЖ. «Тұлғаны таны»
Мұғалім оқушыларға бейнеролик көрсетеді, ақпараттық ресурстар, ноутбук, Ахмет Йассауидің хикметтерін ұсынады.
Берілген ресурстарды пайдаланып, әр топ критерийлер бойынша өз тұжырымдарын дәлелдеп, тұлға бейнесін ашуға жұмыс жасайды, ізденеді, жұмыстарын қорғайды.
Бағалау критерийі Дескрипторлар
Автор бейнесін ашады. Автор бейнесіне қатысты бейнеролик, ғаламторданақпараттарды жинақтайды;
Автор өз бейнесін танытуда қолданған нақты тілдік бірліктерді көрсетеді;
Автордың қасиеттеріне қатысты өз көзқарасын білдіреді;
Хикметтерден үзінділер келтіреді;
Қызықты формада қорғайды.
2-тапсырма ТЖ. «Ой картасы»
Бір топ жұмысты қорғағанда, тыңдаушы топтар дәптерге негізгі фактілерді жазып, «Ой картасын» жасайды.
Қалыптастырушы бағалау:
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір-бірін критерийлер негізінде бағалайды.
Мұғалім топқа, жекелеген оқушыларға кері байланыс береді.
ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі
«Оймақтай ой»
Саралау тапсырмасы Ж:
А) Ахмет Йассауи туралы алған ақпараттарыңызды қорытындылап жазыңыз.
В) Ахмет Йассауиді өз көзқарасыңыз тұрғысынан бағалап, көркем тілмен 5 сөйлемнен тұратын пікір жазыңыз.
С) Ахмет Йассауи туралы қорытынды ойыңызды
4 жол өлең түрінде жеткізіңіз. .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Қайырымдылық – ізгілік дәні (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы» Қайырымдылық – ізгілік дәні (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы 2-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: