Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 2-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Ұрпақ тәрбиесі
Сабақ тақырыбы: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С2. Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:
әдеби жанр түрлерін біледі;
әңгіменің жаңашылдығын анықтайды;
Көптеген оқушылар:
жанрлық ерекшелігін ажыратады;
әңгіменің жаңашылдығына баға береді;
Кейбір оқушылар:
жанр түрінің дамуына, жаңашылдығына баға береді;
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру:
-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- сабақ мақсатымен таныстыру;
ЖЖ. «Сұрағы не?» әдісі
Оқушылар жұппен бірнеше дұрыс жауабы бар сұрақ дайындайды. Келесі жұпқа сұрағын жазбай ұсынады. Оқушылар жауаптарға қарай отырып, сұрағын анықтайды.
Мысалы:
1) ???
а) турмалин ә) микроклин
б) флюорит в) слюда
Сұрағы: Сапабек өзінің әңгімесінде қандай гранит түрлері туралы айтты?
Бағалау критерийі Дескриптор
оқушы
Әңгіменің жанрлық ерекшелігін анықтайды, жаңашылдығына баға береді; жанрлық ерекшелігін анықтайды;
ақпараттарды саралайды
тұжырым жасайды
жаңашылдығын бағалайды
«Бес саусақ» әдісі
Оқушылар дәптерге бес саусағын бастырып салады:
Бас бармақ – тарихи
Балан үйрек -отбасылық –тұрмыстық
Ортан терек- шытырманды
Шылдыр шүмек-ғылыми-фантастикалық
Кішкене бөбек - детективті
Әңгімені жанрлық ерекшелігіне қарай қай түріне жатқызар едіңіз? Неліктен?
Оқушылар себебін алақанға жазады.
Топқа бөлу: мұғалімнің қалауымен жүзеге асады.
Т.Оқушылар топпен зерттеу жүргізеді. Мұғалім шығарманы топтың санына қарай бөліктерге бөліп ұсынады.
Мәтіндік зерттеу
Мәтіннен негізгі ойды табыңыз
Тосын жағдай (мәтінде қандай тосын жағдайға кездестіңіз?)
Мәтіннен шығар өмірлік қағида
Мәтіннен сізге бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілеңіз.
Ойыңды суретпен бейнелеңіз
Оқыған мәтіннен өз өміріңе, іс-әрекетіңе септігін тигізер қандай қорытынды жасар едіңіз?
Әңгіменің жаңашылдығы неде?
Таныстырылым жасау сәті:
Карусель әдісі: Әр топта 1 спикер тағайындалады. Спикер таныстырылым жасайды. Топтың басқа мүшелері сағат тілімен жылжи отырып, барлық топтың жұмысымен танысып шығады. Тобына келген соң, өздері жинаған ақпараттарды талқылайды.
Ф. Оқушылар дескрипторлар бойынша бір –біріне кері байланыс береді......
Бөлім атауы: Ұрпақ тәрбиесі
Сабақ тақырыбы: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С2. Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:
әдеби жанр түрлерін біледі;
әңгіменің жаңашылдығын анықтайды;
Көптеген оқушылар:
жанрлық ерекшелігін ажыратады;
әңгіменің жаңашылдығына баға береді;
Кейбір оқушылар:
жанр түрінің дамуына, жаңашылдығына баға береді;
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру:
-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- сабақ мақсатымен таныстыру;
ЖЖ. «Сұрағы не?» әдісі
Оқушылар жұппен бірнеше дұрыс жауабы бар сұрақ дайындайды. Келесі жұпқа сұрағын жазбай ұсынады. Оқушылар жауаптарға қарай отырып, сұрағын анықтайды.
Мысалы:
1) ???
а) турмалин ә) микроклин
б) флюорит в) слюда
Сұрағы: Сапабек өзінің әңгімесінде қандай гранит түрлері туралы айтты?
Бағалау критерийі Дескриптор
оқушы
Әңгіменің жанрлық ерекшелігін анықтайды, жаңашылдығына баға береді; жанрлық ерекшелігін анықтайды;
ақпараттарды саралайды
тұжырым жасайды
жаңашылдығын бағалайды
«Бес саусақ» әдісі
Оқушылар дәптерге бес саусағын бастырып салады:
Бас бармақ – тарихи
Балан үйрек -отбасылық –тұрмыстық
Ортан терек- шытырманды
Шылдыр шүмек-ғылыми-фантастикалық
Кішкене бөбек - детективті
Әңгімені жанрлық ерекшелігіне қарай қай түріне жатқызар едіңіз? Неліктен?
Оқушылар себебін алақанға жазады.
Топқа бөлу: мұғалімнің қалауымен жүзеге асады.
Т.Оқушылар топпен зерттеу жүргізеді. Мұғалім шығарманы топтың санына қарай бөліктерге бөліп ұсынады.
Мәтіндік зерттеу
Мәтіннен негізгі ойды табыңыз
Тосын жағдай (мәтінде қандай тосын жағдайға кездестіңіз?)
Мәтіннен шығар өмірлік қағида
Мәтіннен сізге бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілеңіз.
Ойыңды суретпен бейнелеңіз
Оқыған мәтіннен өз өміріңе, іс-әрекетіңе септігін тигізер қандай қорытынды жасар едіңіз?
Әңгіменің жаңашылдығы неде?
Таныстырылым жасау сәті:
Карусель әдісі: Әр топта 1 спикер тағайындалады. Спикер таныстырылым жасайды. Топтың басқа мүшелері сағат тілімен жылжи отырып, барлық топтың жұмысымен танысып шығады. Тобына келген соң, өздері жинаған ақпараттарды талқылайды.
Ф. Оқушылар дескрипторлар бойынша бір –біріне кері байланыс береді......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 1-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 3-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 5-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Қыз Жібек» жыры 3-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 4-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 1-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 3-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 5-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Қыз Жібек» жыры 3-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі 4-сабақ (7 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: