Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы 5-сабақ (7 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Толғауы тоқсан қызыл тіл
Сабақтың тақырыбы: Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы 5-сабақ
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі
7.А/И2.Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
Сабақ мақсаты: Айтыстағы авторлардың көтерген мәселелерін құндылық тұрғысынан саралай отырып, автор бейнесін анықтайды, өз көзқарастары тұрғысынан баға береді.
Сабақ барысы:
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады,
«Ақ бұлақ» атты сергіту сәтіне арналған өлең арқылы би билейді. 2 минут.
Оқушылар суреттер арқылы 6 топқа бөлінеді:
Мағынаны тану сатысы
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін, дескрипторларды талқылау. 3 мин.
Оқу мақсатына қатысты талқылау сұрағы:
Автор бейнесін қалай анықтаймыз?
Автор бейнесін анықтауда құндылық тұрғысынан бағалау неге маңызды?
Ой шақыру.
Автор бейнесін танытатын ерекшеліктерді атаңыздар.
Екі ақынға тән сөз қолданыстарды ажыратып жазыңыз.
Айтыстан алынған үзінділер Қай ақынның сөзі?
Ассалаумағалейкүм, сәлем бердік
Көптігімді айтайын,
Байлығымды айтайын,
Қызың тұрмақ құл болар,
Босағаңдағы жалғызың.
Сарыбақ үш мың дулым.
Жағамдағы құндызым,
Маңдайдағы жұлдызым,
Сұраншы, Саурық аттанса,
Қарасай үлкен ер еді,
Есімі елге белгілі
Қырғыз, Қазақ елдесіп,
Тыныштықта тұрғанда,
Тіліңді тартып сөйлегін.
Тапсырма:
Екі ақынның бейнесіне баға беру үшін төмендегі кесте бойынша берілген тапсырманы орында. Ол үшін ұсынылған айтыс мәтінін негізге ала отырып орында. (Мәтін қосымша дидактикалық материалдарда ұсынылды)
Сүйінбай ақын бейнесі Қатаған ақын бейнесі
Ақындар әспеттеген тұлғалардың есімдеріне қатысты тарихи деректер іздеп жаз
Айтыста көтерілген 3 түрлі мәселені анықта
Анықтаған мәселелер негізінде ақындардың 2 құндылығын ата
Құндылық негізінде авторларға тарихи тұрғыдан баға бер
Қазіргі кездегі құндылықтармен салыстырып, авторға бүгінгі күн тұрғысынан баға бер.
Сүйінбай ақынның жеңіске жетуіне қатысты өз көзқарасыңды білдіріп,1 сөйлеммен тұжырым шығар.
Топта жұмыстарын таныстырып қорғайды, өзара бағалайды.
Бағалау критерийлері Балл сандары Ескерту
4 3 2 1
Мәтін бойынша негізгі ақпаратты іріктей алды
Сұрақтарды талқылап жаза алды
Жұмысын түсіндіріп қорғай алды......
Бөлім атауы: Толғауы тоқсан қызыл тіл
Сабақтың тақырыбы: Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы 5-сабақ
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі
7.А/И2.Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
Сабақ мақсаты: Айтыстағы авторлардың көтерген мәселелерін құндылық тұрғысынан саралай отырып, автор бейнесін анықтайды, өз көзқарастары тұрғысынан баға береді.
Сабақ барысы:
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады,
«Ақ бұлақ» атты сергіту сәтіне арналған өлең арқылы би билейді. 2 минут.
Оқушылар суреттер арқылы 6 топқа бөлінеді:
Мағынаны тану сатысы
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін, дескрипторларды талқылау. 3 мин.
Оқу мақсатына қатысты талқылау сұрағы:
Автор бейнесін қалай анықтаймыз?
Автор бейнесін анықтауда құндылық тұрғысынан бағалау неге маңызды?
Ой шақыру.
Автор бейнесін танытатын ерекшеліктерді атаңыздар.
Екі ақынға тән сөз қолданыстарды ажыратып жазыңыз.
Айтыстан алынған үзінділер Қай ақынның сөзі?
Ассалаумағалейкүм, сәлем бердік
Көптігімді айтайын,
Байлығымды айтайын,
Қызың тұрмақ құл болар,
Босағаңдағы жалғызың.
Сарыбақ үш мың дулым.
Жағамдағы құндызым,
Маңдайдағы жұлдызым,
Сұраншы, Саурық аттанса,
Қарасай үлкен ер еді,
Есімі елге белгілі
Қырғыз, Қазақ елдесіп,
Тыныштықта тұрғанда,
Тіліңді тартып сөйлегін.
Тапсырма:
Екі ақынның бейнесіне баға беру үшін төмендегі кесте бойынша берілген тапсырманы орында. Ол үшін ұсынылған айтыс мәтінін негізге ала отырып орында. (Мәтін қосымша дидактикалық материалдарда ұсынылды)
Сүйінбай ақын бейнесі Қатаған ақын бейнесі
Ақындар әспеттеген тұлғалардың есімдеріне қатысты тарихи деректер іздеп жаз
Айтыста көтерілген 3 түрлі мәселені анықта
Анықтаған мәселелер негізінде ақындардың 2 құндылығын ата
Құндылық негізінде авторларға тарихи тұрғыдан баға бер
Қазіргі кездегі құндылықтармен салыстырып, авторға бүгінгі күн тұрғысынан баға бер.
Сүйінбай ақынның жеңіске жетуіне қатысты өз көзқарасыңды білдіріп,1 сөйлеммен тұжырым шығар.
Топта жұмыстарын таныстырып қорғайды, өзара бағалайды.
Бағалау критерийлері Балл сандары Ескерту
4 3 2 1
Мәтін бойынша негізгі ақпаратты іріктей алды
Сұрақтарды талқылап жаза алды
Жұмысын түсіндіріп қорғай алды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы 2-сабақ (7 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қалмақан Әбді «Қажымұқан» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Қыз Жібек» жыры 1-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 3-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тәуелсіздік – қазағымның ұраны (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы 2-сабақ (7 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қалмақан Әбді «Қажымұқан» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Қыз Жібек» жыры 1-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 3-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тәуелсіздік – қазағымның ұраны (6 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: