Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 3-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер
Сабақтың тақырыбы: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 3-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С1 Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: кейіпкерлердің іс-әрекетін, автордың берген мінездемесі шығармадан таба алады
Оқушылардың көбісі: кеәіпккерлердің іс-әрекеті мен автор берген мінездемені салыстырады
Оқушылардың кейбірі: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Әлия мен Арман өте тәртіпті. Үсті-бастарын таза ұстайды. Ата-анасының «бояуларға тиіспеңдер» деген сөзіне үлкен мән береді және оларға тиіспейді. Алия әрқашан інісіне ата-анасының айтқан сөзін есіне салып отырады.
Берік атасын өте жақсы көреді. Әрқашан атасының айтқан ақылын есінде ұстайды. Берік өте тәртіпті әрі ақылды. Атасы да немересін өте жақсы көреді. Атасы сөзге шешен болғандықтан, Берікке тәрбиелік мәні зор әңгімелерді жиі айтады.
Оқушылар екі мәліметті салыстырады. (Мұғалім қажет болған жағдайда бағыттаушы сұрақ қоя алады)
1. Сурет пен астында жазылған мәліметті салыстырыңыздар. Не байқадыңыздар?
2. Берілген екі мәліметтің қайсысының құндылығы жоғары деп ойлайсыздар? Неге?
3. Сіз таңдаған мәліметтің тарихи құндылығы басым ба әлде көркемдік құндылығы басым ба?
Оқушылар пікірі тыңдалады және берген жауаптарын негізге ала отырып, сабақтың мақсатына болжам жасайды.
1. Қалай ойлайсыздар, бүгін біз «Күлтегін» шығармасы бойынша қандай жұмыс жасаймыз?
Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады.
Күлтегін
Білге қаған
Тоңұқұқ
Халық және ел билеушілері
Кейіпкерлер бойынша 4- топқа бөлінеді
Мағынаны тану
«Жұптас, бөліс, топтастыр» әдісі
ЖЖ/Т
Әр топқа шығарма бойынша жеке кейіпкерлер беріледі.
Күлтегін – 1-топ
Білге қаған – 2-топ
Тоңұқұқ – 3-топ
Халық және ел билеушілері - 4- топ
Тапсырма1
Оқушылар алдымен жұпта автордың кейіпкерлерге мінездеме берген тұсын шығармадан анықтайды. (Мұғалім уақытты белгілейді және оны қадағалайды) Анықтаған мәліметтерін топта топтастырады. Топтастыруда төменгі кестені толтырады. Кестені тірек сөздер арқылы толтырады. . (Мұғалім уақытты белгілейді және оны қадағалайды)
Тақырыбы «Күлтегін» жыры
Кейіпкер
Автордың берген мінездемесі
Кейіпкердің іс-әрекеті
Өзіндік пікір
Құндылықтар
Бағалау критерийі:
Шығармадан автор берген мінездемені тірек сөздер арқылы табады Кемінде бір кейіпкерді анықтайды
Автордың кейіпкерге берген мінездемесін табады, тірек сөздермен жазады
Кейіпкердің іс-әрекетін анықтап, тірек сөз арқылы жазады
Кейіпкерге байланысты өзіндік пікірді 2-3 тірек сөз арқылы білдіреді
Кейіпкер бойынан кемінде 3 құндылықты табады
Жұпаралық бағалау жүзеге асады.
Тапсырма2
«Түйіскен оқиғалар тізбегі» әдісі .
Оқушылар кестеде қолданған тірек сөздерін «Оқиғалар тізбегіне салады және топ алдында қорғайды. Автор берген мінездеме мен кейіпкерлердің іс-әрекетінің түйіскен тұсын анықтайды, сол арқылы шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. ( Қажет болған жағдайда мұғалім бағыттаушы сұрақтар қояды)
Автор берген мінездеме
Түйіскен тұсы
Кейіпкер іс-әрекеті
1. Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекеті қай жерде түйіседі (сәйкес) ? Неге?
2. Автор берегн мінездеме мен кейіпкер іс-әрекеттері қай жерде түйіспейді? Неге?
3. Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекетінің түйіскен тұсынан шығарманың қандай тарихи және көркемдік құндылығын анықтай алдыңыз?
4. Сіз анықтаған құндылықтар оқырманға қалай әсер етеді?
Бағалау критерийі Дескрипторлар
Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады
Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді Шығармадан автор берген мінездемені анықтай алады
Автор берген мінездемені кейіпкерлер іс-әрекетімен салыстырады
Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекетінің түйіскен тұсын анықтай алады
Шығарманың құндылығына баға береді
Жеке,өзіндік пікір білдіреді
Бағалау. Өзін –өзі бағалау. Оқушы кестені «+» не «-» арқылы белгілеп шығады. «-» қойған тұсына оқушы кері байланыс жасайды.
1. «-» неге бұл критерийді орындай алмадыңыз?
2. «-» белгісін «+» жеткізу үшін не істейсіз?
Шығармадан автор берген мінездемені анықтай аладым
Автор берген мінездемені кейіпкерлер іс-әрекетімен салыстыра алдым
Шығарманың құндылығына баға бере алдым
Жеке,өзіндік пікір білдіре алдым......
Бөлім атауы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер
Сабақтың тақырыбы: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 3-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С1 Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: кейіпкерлердің іс-әрекетін, автордың берген мінездемесі шығармадан таба алады
Оқушылардың көбісі: кеәіпккерлердің іс-әрекеті мен автор берген мінездемені салыстырады
Оқушылардың кейбірі: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Әлия мен Арман өте тәртіпті. Үсті-бастарын таза ұстайды. Ата-анасының «бояуларға тиіспеңдер» деген сөзіне үлкен мән береді және оларға тиіспейді. Алия әрқашан інісіне ата-анасының айтқан сөзін есіне салып отырады.
Берік атасын өте жақсы көреді. Әрқашан атасының айтқан ақылын есінде ұстайды. Берік өте тәртіпті әрі ақылды. Атасы да немересін өте жақсы көреді. Атасы сөзге шешен болғандықтан, Берікке тәрбиелік мәні зор әңгімелерді жиі айтады.
Оқушылар екі мәліметті салыстырады. (Мұғалім қажет болған жағдайда бағыттаушы сұрақ қоя алады)
1. Сурет пен астында жазылған мәліметті салыстырыңыздар. Не байқадыңыздар?
2. Берілген екі мәліметтің қайсысының құндылығы жоғары деп ойлайсыздар? Неге?
3. Сіз таңдаған мәліметтің тарихи құндылығы басым ба әлде көркемдік құндылығы басым ба?
Оқушылар пікірі тыңдалады және берген жауаптарын негізге ала отырып, сабақтың мақсатына болжам жасайды.
1. Қалай ойлайсыздар, бүгін біз «Күлтегін» шығармасы бойынша қандай жұмыс жасаймыз?
Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады.
Күлтегін
Білге қаған
Тоңұқұқ
Халық және ел билеушілері
Кейіпкерлер бойынша 4- топқа бөлінеді
Мағынаны тану
«Жұптас, бөліс, топтастыр» әдісі
ЖЖ/Т
Әр топқа шығарма бойынша жеке кейіпкерлер беріледі.
Күлтегін – 1-топ
Білге қаған – 2-топ
Тоңұқұқ – 3-топ
Халық және ел билеушілері - 4- топ
Тапсырма1
Оқушылар алдымен жұпта автордың кейіпкерлерге мінездеме берген тұсын шығармадан анықтайды. (Мұғалім уақытты белгілейді және оны қадағалайды) Анықтаған мәліметтерін топта топтастырады. Топтастыруда төменгі кестені толтырады. Кестені тірек сөздер арқылы толтырады. . (Мұғалім уақытты белгілейді және оны қадағалайды)
Тақырыбы «Күлтегін» жыры
Кейіпкер
Автордың берген мінездемесі
Кейіпкердің іс-әрекеті
Өзіндік пікір
Құндылықтар
Бағалау критерийі:
Шығармадан автор берген мінездемені тірек сөздер арқылы табады Кемінде бір кейіпкерді анықтайды
Автордың кейіпкерге берген мінездемесін табады, тірек сөздермен жазады
Кейіпкердің іс-әрекетін анықтап, тірек сөз арқылы жазады
Кейіпкерге байланысты өзіндік пікірді 2-3 тірек сөз арқылы білдіреді
Кейіпкер бойынан кемінде 3 құндылықты табады
Жұпаралық бағалау жүзеге асады.
Тапсырма2
«Түйіскен оқиғалар тізбегі» әдісі .
Оқушылар кестеде қолданған тірек сөздерін «Оқиғалар тізбегіне салады және топ алдында қорғайды. Автор берген мінездеме мен кейіпкерлердің іс-әрекетінің түйіскен тұсын анықтайды, сол арқылы шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. ( Қажет болған жағдайда мұғалім бағыттаушы сұрақтар қояды)
Автор берген мінездеме
Түйіскен тұсы
Кейіпкер іс-әрекеті
1. Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекеті қай жерде түйіседі (сәйкес) ? Неге?
2. Автор берегн мінездеме мен кейіпкер іс-әрекеттері қай жерде түйіспейді? Неге?
3. Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекетінің түйіскен тұсынан шығарманың қандай тарихи және көркемдік құндылығын анықтай алдыңыз?
4. Сіз анықтаған құндылықтар оқырманға қалай әсер етеді?
Бағалау критерийі Дескрипторлар
Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады
Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді Шығармадан автор берген мінездемені анықтай алады
Автор берген мінездемені кейіпкерлер іс-әрекетімен салыстырады
Автор берген мінездеме мен кейіпкер іс-әрекетінің түйіскен тұсын анықтай алады
Шығарманың құндылығына баға береді
Жеке,өзіндік пікір білдіреді
Бағалау. Өзін –өзі бағалау. Оқушы кестені «+» не «-» арқылы белгілеп шығады. «-» қойған тұсына оқушы кері байланыс жасайды.
1. «-» неге бұл критерийді орындай алмадыңыз?
2. «-» белгісін «+» жеткізу үшін не істейсіз?
Шығармадан автор берген мінездемені анықтай аладым
Автор берген мінездемені кейіпкерлер іс-әрекетімен салыстыра алдым
Шығарманың құндылығына баға бере алдым
Жеке,өзіндік пікір білдіре алдым......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 1-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 2-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қасым Қайсенов Жау тылындағы бала (7 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 1-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 1-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 2-сабақ (7 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қасым Қайсенов Жау тылындағы бала (7 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 1-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: