Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 2-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым
Сабақтың тақырыбы: Р.Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 2-сабақ
Сабақ мақсаты: Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту кезеңі
Бұл – жеке жұмыс.
• Мұғалім балық, жем, қармақ суреттерін жапсырма қағазға (стикер) жапсырып, оқушылырдың орындығының артына жапсырып кетеді,
• Барлық оқушыларды қатыстыру үшін қызмет түрлерін ауыстырып, жапсырма қағаздарды басқа да оқушылардың үстелінің артына жабыстырып кетеді, бұл жағдайда барлық оқушылар белсенділік танытады.
• Ережесі бойынша тақырыпты мұғалім ұсынады, осы тақырып бойынша сұрақты балықшылар қояды, аквариумдағы балық жауап береді, жем шашатын қамқор жандар балыққа көмектеседі.
• Балық сұраққа жауап береді
Ау балыққа сұрақ қояды.
Қармақ балыққа сұрақ қояды
Жем балыққа сұраққа жауап беруге көмектеседі.
Мағынаны тану
1-тапсырма
Кестені толтыр. Жұпта талда.
Маған әсер еткені эпизод себебі
1- тапсырма
Төмендегі сұрақтарды топта талқыла
• Италияда қалып қойған суретші жігіттің картинасында қандай аңыз бейнеленген?
• Суретші еліне неге қайтқысы келмейді?
• Суретшінің шешесі Расул Гамзатовтан не сұрады?
3- тапсырма
Төмендегі тақырыптардың бірітаңдап, ойыңды 4 сөйлем тәсілі арқылы жеткіз.
• Суретшінің шешесінің :
- Сен қателестің, Расул, менің ұлым баяғыда өліп қалған. Сенің көргенің – менің ұлым емес. Менің ұлым өзім үйреткен , авар анасы үйреткен тілді ұмытуға тиіс емес, - деуінің мәнісі неде?
• Суретші суретіеде неге авар киімін кигізіп, өз әйелін салады?
• “Кеш қой.Енді еліме тек қаудыраған сүйегімді қайтаруға хақым бар ма менің?” Кімнің сөзі? Бұлай деуінің себебі не?
Төрт сөйлем
1. Пікір. Сұрақта көтерілген мәселе туралы пікірін бір сөйлеммен айтады.
2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді
3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Оқушылар жазғандарын жұпта бір-бірін оқып, бірін-бірі бағалайды.
Бұл тапсырма жұппен/топпен/сыныппен орындалады.
Қабілеті жоғары оқушының атынан суретші анасының атынан сезіміңді жасырмай, өкініші мен ренішін, жақсылығы мен жамандығын жасырмастан хат жаз.....
Бөлім атауы: Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым
Сабақтың тақырыбы: Р.Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 2-сабақ
Сабақ мақсаты: Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту кезеңі
Бұл – жеке жұмыс.
• Мұғалім балық, жем, қармақ суреттерін жапсырма қағазға (стикер) жапсырып, оқушылырдың орындығының артына жапсырып кетеді,
• Барлық оқушыларды қатыстыру үшін қызмет түрлерін ауыстырып, жапсырма қағаздарды басқа да оқушылардың үстелінің артына жабыстырып кетеді, бұл жағдайда барлық оқушылар белсенділік танытады.
• Ережесі бойынша тақырыпты мұғалім ұсынады, осы тақырып бойынша сұрақты балықшылар қояды, аквариумдағы балық жауап береді, жем шашатын қамқор жандар балыққа көмектеседі.
• Балық сұраққа жауап береді
Ау балыққа сұрақ қояды.
Қармақ балыққа сұрақ қояды
Жем балыққа сұраққа жауап беруге көмектеседі.
Мағынаны тану
1-тапсырма
Кестені толтыр. Жұпта талда.
Маған әсер еткені эпизод себебі
1- тапсырма
Төмендегі сұрақтарды топта талқыла
• Италияда қалып қойған суретші жігіттің картинасында қандай аңыз бейнеленген?
• Суретші еліне неге қайтқысы келмейді?
• Суретшінің шешесі Расул Гамзатовтан не сұрады?
3- тапсырма
Төмендегі тақырыптардың бірітаңдап, ойыңды 4 сөйлем тәсілі арқылы жеткіз.
• Суретшінің шешесінің :
- Сен қателестің, Расул, менің ұлым баяғыда өліп қалған. Сенің көргенің – менің ұлым емес. Менің ұлым өзім үйреткен , авар анасы үйреткен тілді ұмытуға тиіс емес, - деуінің мәнісі неде?
• Суретші суретіеде неге авар киімін кигізіп, өз әйелін салады?
• “Кеш қой.Енді еліме тек қаудыраған сүйегімді қайтаруға хақым бар ма менің?” Кімнің сөзі? Бұлай деуінің себебі не?
Төрт сөйлем
1. Пікір. Сұрақта көтерілген мәселе туралы пікірін бір сөйлеммен айтады.
2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді
3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Оқушылар жазғандарын жұпта бір-бірін оқып, бірін-бірі бағалайды.
Бұл тапсырма жұппен/топпен/сыныппен орындалады.
Қабілеті жоғары оқушының атынан суретші анасының атынан сезіміңді жасырмай, өкініші мен ренішін, жақсылығы мен жамандығын жасырмастан хат жаз.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 4-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 3-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 1-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Асқар Алтай «Прописка» әңгімесі (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі Әңгімедегі автор мен кейіпкер бейнесі (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 4-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 3-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Р Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі 1-сабақ (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Асқар Алтай «Прописка» әңгімесі (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» әңгімесі Әңгімедегі автор мен кейіпкер бейнесі (6 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: