Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» (6 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы»
Оқу бағдарламасына сілтеме: Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың барлығы орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласын анықтай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласына талдау жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласына талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
Қызығушылықты ояту
С.Торайғыровтың шығармашылық өмір жолы туралы бейнематериал қойылады.
Мұғалім сөзі
«Өлеңмен өрнектелген ой»
Оқушылар сыныпта С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» өлеңдерімен танысады. Мұғалім оқушыларға өлеңдердің көшірмелерін таратады. Оқушылар өлеңдерді мәнерлеп оқиды немесе таспадан (диск) тыңдатады.
ЖЖ.
Шығарманың жанрлық ерекшелігін түсіну үшін төмендегі кесте бойынша жұпта жұмыс істейді.
Өлең кімге арналған?
Авторды қандай мәселелер толғандырады?
Автор өлеңде көтерілген мәселені қалай шешеді?
Лирикалық кейіпкердің көңіл- күйі қандай?
Топтық жұмыс
«Шеңбердегі әңгіме» әдісі бойынша оқушылар төмендегі сұрақтарды талқылайды:
Адам болу деген тіркесті қалай түсіндің?
Неге кейіпкер надан болудан қашады?
«Жарық күнде сәуле қуу» дегенді қалай түсіндірер едің?
«Надандықты тебу» деген ойды басқаша тағы қалай айтар едің?
Қандай қоғамдық мәселені көтерді?
Дескрипторлар:
- ақынның өлеңдеріне талдау жасайды;
- тақырып бойынша қоғамдық мәселені талқылайды;
- өлеңдердің жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.
Сатылай кешенді талдау жасау
Өлең құрылысына cатылай кешенді талдау жасау
1. Авторы
2. Тақырыбы
3. Жанр түрі
4. Идеясы
5. Шумақ
6. Тармақ
7. Бунақ саны
8. Буын саны
9. Ұйқас
10. Әдеби-теориялық ұғымдар
Дескрипторлар:
- өлең құрылысына талдау жасайды;
- өз жұмысын өзгелердің жұмысынен салыстырады.
Қалыптастырушы бағалау.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы»
Оқу бағдарламасына сілтеме: Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың барлығы орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласын анықтай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласына талдау жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:
Шығармалардың сюжеті мен фабуласына талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
Қызығушылықты ояту
С.Торайғыровтың шығармашылық өмір жолы туралы бейнематериал қойылады.
Мұғалім сөзі
«Өлеңмен өрнектелген ой»
Оқушылар сыныпта С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» өлеңдерімен танысады. Мұғалім оқушыларға өлеңдердің көшірмелерін таратады. Оқушылар өлеңдерді мәнерлеп оқиды немесе таспадан (диск) тыңдатады.
ЖЖ.
Шығарманың жанрлық ерекшелігін түсіну үшін төмендегі кесте бойынша жұпта жұмыс істейді.
Өлең кімге арналған?
Авторды қандай мәселелер толғандырады?
Автор өлеңде көтерілген мәселені қалай шешеді?
Лирикалық кейіпкердің көңіл- күйі қандай?
Топтық жұмыс
«Шеңбердегі әңгіме» әдісі бойынша оқушылар төмендегі сұрақтарды талқылайды:
Адам болу деген тіркесті қалай түсіндің?
Неге кейіпкер надан болудан қашады?
«Жарық күнде сәуле қуу» дегенді қалай түсіндірер едің?
«Надандықты тебу» деген ойды басқаша тағы қалай айтар едің?
Қандай қоғамдық мәселені көтерді?
Дескрипторлар:
- ақынның өлеңдеріне талдау жасайды;
- тақырып бойынша қоғамдық мәселені талқылайды;
- өлеңдердің жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.
Сатылай кешенді талдау жасау
Өлең құрылысына cатылай кешенді талдау жасау
1. Авторы
2. Тақырыбы
3. Жанр түрі
4. Идеясы
5. Шумақ
6. Тармақ
7. Бунақ саны
8. Буын саны
9. Ұйқас
10. Әдеби-теориялық ұғымдар
Дескрипторлар:
- өлең құрылысына талдау жасайды;
- өз жұмысын өзгелердің жұмысынен салыстырады.
Қалыптастырушы бағалау.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» «Ғылым таппай мақтанба» №2 (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Аяз би» ертегісі (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» №2 (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңінің маңызды эпизодтары (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шәкірт ойы» (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» «Ғылым таппай мақтанба» №2 (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Аяз би» ертегісі (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» №2 (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңінің маңызды эпизодтары (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шәкірт ойы» (6 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: