Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай «Отыз бірінші қара сөз» (6 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Абайды оқы, таңырқа!
Сабақтың тақырыбы: Абай «Отыз бірінші қара сөз»
Оқу бағдарламасына сілтеме: Б/С2.Заманауилығы мен жаңашылдығы
6.3.2.1-кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың барлығы орындай алады:
кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
кейіпкерлер жаңашылдығынының автор идеясынан туындағанын бағамдайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
шығармада көтерілген проблемаларды айқындайды;
автор өмір сүрген заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты арттыру «Поэзия минуты» Абай өлеңдерінің алғашқы тармағы оқылады, оқушылар жалғасын айтады.
1.Құлақтан кіріп, бойды алар
Жақсы ән мен тәтті күй.
Көңілге түрлі ой салар,
Әнді сүйсең, менше сүй.
2. Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң, арқалан.
Сен де — бір кірпіш, дүниеге
Кетігін тап та, бар қалан!
Сабақтың мақсаты талқыланып, тақырыбы анықталады.
Ой қозғау.
Абай атамыздың өлеңдерінен басқа қандай шығармаларын білесіздер?
https://bilimland.kz/kk#lesson=15628 сайтынан қара сөздің жазылуы туралы мәтін тыңдалады. 00-01 минут аралығы (9-сынып, қазақ әдебиеті бөлімінде)
Топтастыру
Бағалау «Бас бармақ»
Отыз бірінші сөздің аудионұсқасын тыңдайды.
https://bilimland.kz/kk#lesson=15391 (6-сынып,қазақ әдебиеті)
Сынып оқушыларын санамалау арқылы шағын топтарға біріктіріп, бір-біріне кезекпен,қайталамай «Отыз бірінші сөзде» айтылған ғибратты ойды «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен салыстыра отырып айтып шығады.
Әр топтан бір оқушыдан клесі топтарға «бағалаушы» жіберіледі.
Тапсырма уақыты аяқталған соң бағалаушы өз бағасын береді.
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын ашу тапсырылады.
көкірегі байлаулы-
ғибрәтлану-
көңілге бекіту-
ой кеселі-
Сергіту сәті .
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Ж
Кейіпкер іс-әрекеті Қандай адам болуы мүмкін деп ойлайсыз? Менің қорытындым
түсінігі мол
ынтамен ұғыну
саралау
уайымсыз,
салғырттық
Бір-бірінің жұмысын оқып, ұнаса «қанатша» V белгісін қояды. Жұмысқа мұғалім кері байланыс береді.
Сабақты бекіту кезеңі.
Өз заманында Абайдың отыз бірінші қара сөзінің маңызы болды деп ойлайсыздар ма ?
Қазіргі заманда Абайдың отыз бірінші қара сөзінің маңызы туралы не айтасыздар?
Дескриптор
Білім алушы
кейіпкердің іс әрекетін анықтайды,бағалайды;
автордың идеясын түсінеді;
бүгінгі күнмен салыстырады.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Абайды оқы, таңырқа!
Сабақтың тақырыбы: Абай «Отыз бірінші қара сөз»
Оқу бағдарламасына сілтеме: Б/С2.Заманауилығы мен жаңашылдығы
6.3.2.1-кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың барлығы орындай алады:
кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
кейіпкерлер жаңашылдығынының автор идеясынан туындағанын бағамдайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
шығармада көтерілген проблемаларды айқындайды;
автор өмір сүрген заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты арттыру «Поэзия минуты» Абай өлеңдерінің алғашқы тармағы оқылады, оқушылар жалғасын айтады.
1.Құлақтан кіріп, бойды алар
Жақсы ән мен тәтті күй.
Көңілге түрлі ой салар,
Әнді сүйсең, менше сүй.
2. Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң, арқалан.
Сен де — бір кірпіш, дүниеге
Кетігін тап та, бар қалан!
Сабақтың мақсаты талқыланып, тақырыбы анықталады.
Ой қозғау.
Абай атамыздың өлеңдерінен басқа қандай шығармаларын білесіздер?
https://bilimland.kz/kk#lesson=15628 сайтынан қара сөздің жазылуы туралы мәтін тыңдалады. 00-01 минут аралығы (9-сынып, қазақ әдебиеті бөлімінде)
Топтастыру
Бағалау «Бас бармақ»
Отыз бірінші сөздің аудионұсқасын тыңдайды.
https://bilimland.kz/kk#lesson=15391 (6-сынып,қазақ әдебиеті)
Сынып оқушыларын санамалау арқылы шағын топтарға біріктіріп, бір-біріне кезекпен,қайталамай «Отыз бірінші сөзде» айтылған ғибратты ойды «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен салыстыра отырып айтып шығады.
Әр топтан бір оқушыдан клесі топтарға «бағалаушы» жіберіледі.
Тапсырма уақыты аяқталған соң бағалаушы өз бағасын береді.
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын ашу тапсырылады.
көкірегі байлаулы-
ғибрәтлану-
көңілге бекіту-
ой кеселі-
Сергіту сәті .
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Ж
Кейіпкер іс-әрекеті Қандай адам болуы мүмкін деп ойлайсыз? Менің қорытындым
түсінігі мол
ынтамен ұғыну
саралау
уайымсыз,
салғырттық
Бір-бірінің жұмысын оқып, ұнаса «қанатша» V белгісін қояды. Жұмысқа мұғалім кері байланыс береді.
Сабақты бекіту кезеңі.
Өз заманында Абайдың отыз бірінші қара сөзінің маңызы болды деп ойлайсыздар ма ?
Қазіргі заманда Абайдың отыз бірінші қара сөзінің маңызы туралы не айтасыздар?
Дескриптор
Білім алушы
кейіпкердің іс әрекетін анықтайды,бағалайды;
автордың идеясын түсінеді;
бүгінгі күнмен салыстырады.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай – ақылдың ақыны (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қалмақан Әбді «Қажымұқан» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Әдеби-сыни эссе (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» №2 (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай Құнанбайұлының отыз бірінші қарасөзі (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай – ақылдың ақыны (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қалмақан Әбді «Қажымұқан» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Әдеби-сыни эссе (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: С Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» №2 (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Абай Құнанбайұлының отыз бірінші қарасөзі (6 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: