Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» (5 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиет
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:«Тәрбиенің қайнар бұлағы»
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады?»
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
Сабақтың мақсаты: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
Сабақ барысы:
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі арқылы. Төменде берілген сурет қиындылары арқылы 4 топқа бөлінеді, шығарма мазмұнын болжауға тырысады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру. Топтық жұмыс.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
-Еңбек дегеніміз не?
-Еңбек етуге ерінген адам қандай болады?
-Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер?
Тапсырма. Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіру.
Өксіген жаныңда, маңында.
Қынарда орын, қоныс.
Жай шөлдеген мағынасында.
Жанабында Француз ақшасы
Франк жағасында, маңында.
Тексеру.
Өксіген - шөлдеген мағынасында.
Қынарда - жағасында, маңында.
Жай - орын, қоныс.
Жанабында - жаныңда, маңында.
Франк - Француз ақшасы
Талқылау.
Кері байланыс.
Жұптық жұмыс.
Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесі қойылады.
Тапсырма. Топтық жұмыс.
1 топ: Кейіпкерлерге постер арқылы мінездеме береді.
2 топ: Кейіпкерлер әрекеттерін ментальды карта арқылы қорғайды.
3 топ: Әңгіменің негізгі идеясы мен құндылығы бойынша постер жасайды.
4 топ: Шығарманың өмірмен байланысы және біздің көзқарасымыз.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
Кері байланыс.
Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.)
Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар
Сары түс – сұрағым бар
Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті
«Шеңбер» ойыны.
Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті?
Антон қандай қорытынды шығарды?
Антон сияқты сенің бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не істер едің?
Болашақта кім болам деп армандайсың?
Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған екен?
Ыбырай аталарыңның еңбек тақырыбына жазған тағы қандай әңгімелерін білесіңдер?
Жетістік критерийлері:
Әдеби шығарманы түсінеді;
Әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтайды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:«Тәрбиенің қайнар бұлағы»
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады?»
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
Сабақтың мақсаты: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
Сабақ барысы:
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі арқылы. Төменде берілген сурет қиындылары арқылы 4 топқа бөлінеді, шығарма мазмұнын болжауға тырысады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру. Топтық жұмыс.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
-Еңбек дегеніміз не?
-Еңбек етуге ерінген адам қандай болады?
-Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер?
Тапсырма. Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіру.
Өксіген жаныңда, маңында.
Қынарда орын, қоныс.
Жай шөлдеген мағынасында.
Жанабында Француз ақшасы
Франк жағасында, маңында.
Тексеру.
Өксіген - шөлдеген мағынасында.
Қынарда - жағасында, маңында.
Жай - орын, қоныс.
Жанабында - жаныңда, маңында.
Франк - Француз ақшасы
Талқылау.
Кері байланыс.
Жұптық жұмыс.
Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесі қойылады.
Тапсырма. Топтық жұмыс.
1 топ: Кейіпкерлерге постер арқылы мінездеме береді.
2 топ: Кейіпкерлер әрекеттерін ментальды карта арқылы қорғайды.
3 топ: Әңгіменің негізгі идеясы мен құндылығы бойынша постер жасайды.
4 топ: Шығарманың өмірмен байланысы және біздің көзқарасымыз.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
Кері байланыс.
Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.)
Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар
Сары түс – сұрағым бар
Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті
«Шеңбер» ойыны.
Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті?
Антон қандай қорытынды шығарды?
Антон сияқты сенің бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не істер едің?
Болашақта кім болам деп армандайсың?
Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған екен?
Ыбырай аталарыңның еңбек тақырыбына жазған тағы қандай әңгімелерін білесіңдер?
Жетістік критерийлері:
Әдеби шығарманы түсінеді;
Әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтайды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» 1-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Атымтай Жомарт қандай кейіпкер? (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Д Бабатайұлы «О Ақтан жас Ақтан жас» 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» 1-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Атымтай Жомарт қандай кейіпкер? (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Д Бабатайұлы «О Ақтан жас Ақтан жас» 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі 2-сабақ (5 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: