Қазақ тілінен сабақ жоспары: Туристік жарнамалар (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы туризм және экотуризм
Сабақтың тақырыбы: Туристік жарнамалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Сабақтың мақсаттары: Мәтін құрылымын сақтай отырып, кестедегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу.
Сабақ барысы: Психологиялық көңіл-күй туғызу
«Екі шындық, бір өтірік» шаттық шеңбері. Мұнда оқушылар шеңбер бойымен өздерінің екі шындығын және бір өтірігін айтып шығады. Бұл әдістің тиімділігі оқушылар сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Сонымен қатар жүйелі ойлап, нақты айтуға тырысады.
Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорыта келе сабақтың тақырыбын хабарлайды: «Туристік жарнамалар».
Сабақ мақсатымен таныстырады.
Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.
Жазылым алды тапсырма
«Сұрақ-жауап» әдісі
1.Жай сұрақ: Саяхат дегеніміз не?
2. Бекіту сұрағы: Саяхаттың қандай түрлері бар?
3. Интерпретация сұрағы:
Туризмі жақсы дамыған қандай елдерді білесіз?
4.Бағалау сұрағы: Адамдар саяхатқа неліктен көрікті жерлерге барғысы келеді?
5.Шығармашылық сұрақ: Елімізде туристік аймақ деп атауға болатын жерлерді білесіз бе? Ол қандай аймақтар?
6.Практикалық сұрақ: Қазақстанда қай қалаларды туризм орталығына айналдыруға болады деп ойлайсыз? Не себептен?
Жазылым тапсырмасы
Мұғалім оқушыларды туристік жарнамалармен төрт топқа бөледі.
1-топ – «Визит Ақтөбе» жарнамасы
2-топ – «Қарлығаш туризм» жарнамасы
3-топ – «Тамғалы» жарнамасы
4-топ – «Қамқор туризм» жарнамасы
Мұғалім оқушыларға жазылым тапсырмасының шартын түсіндіреді.
1-тапсырма.
Оқушылар берілген кестедегі (жарнама мәтініндегі) ақпараттарды тауып, сұрақтарға жауап жазу керек.
1. Туристік компания атауы қандай?
2. Ұсынатын қызметі қандай?
3. Мерзімі (жылы, айы, күні, сағаты) қашан?
4. Бағасы/құны?
5. Туризм түрі қандай?
2-тапсырма
Мұғалім оқушыларға жарнама мәтінінен анықтаған деректерді біріктіріп, тұтас мәтін жазуды ұсынады. Мәтін көлемі – 20-25 сөз.
Жазылымнан кейінгі тапсырма
«Бес жолды өлең» әдісі
Туризм
Зат есім – (1 сөз)
Сын есім-қандай? (2 сөз)
Етістік –қайтеді? (3 сөз)
Сөйлем – (4 сөз)
Синоним – (1 сөз)
Дескриптор:
- жарнамадағы деректерді анықтап жазады;
- ақпараттарды біріктіріп тұтас мәтін жазады.
Мұғалімнің бағалауы
Мұғалім оқушылардың жауаптарына сындарлы кері байланыс береді:
Мына ... жұптағы оқушылардың жазбалары қатесіз болды.
Мына ... жұптағы оқушыларға әлі де ережені оқу керек.
- Мына жұптағы оқушылар мәтін бойынша сұраққа нақты жауап берді. .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы туризм және экотуризм
Сабақтың тақырыбы: Туристік жарнамалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Сабақтың мақсаттары: Мәтін құрылымын сақтай отырып, кестедегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу.
Сабақ барысы: Психологиялық көңіл-күй туғызу
«Екі шындық, бір өтірік» шаттық шеңбері. Мұнда оқушылар шеңбер бойымен өздерінің екі шындығын және бір өтірігін айтып шығады. Бұл әдістің тиімділігі оқушылар сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Сонымен қатар жүйелі ойлап, нақты айтуға тырысады.
Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорыта келе сабақтың тақырыбын хабарлайды: «Туристік жарнамалар».
Сабақ мақсатымен таныстырады.
Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.
Жазылым алды тапсырма
«Сұрақ-жауап» әдісі
1.Жай сұрақ: Саяхат дегеніміз не?
2. Бекіту сұрағы: Саяхаттың қандай түрлері бар?
3. Интерпретация сұрағы:
Туризмі жақсы дамыған қандай елдерді білесіз?
4.Бағалау сұрағы: Адамдар саяхатқа неліктен көрікті жерлерге барғысы келеді?
5.Шығармашылық сұрақ: Елімізде туристік аймақ деп атауға болатын жерлерді білесіз бе? Ол қандай аймақтар?
6.Практикалық сұрақ: Қазақстанда қай қалаларды туризм орталығына айналдыруға болады деп ойлайсыз? Не себептен?
Жазылым тапсырмасы
Мұғалім оқушыларды туристік жарнамалармен төрт топқа бөледі.
1-топ – «Визит Ақтөбе» жарнамасы
2-топ – «Қарлығаш туризм» жарнамасы
3-топ – «Тамғалы» жарнамасы
4-топ – «Қамқор туризм» жарнамасы
Мұғалім оқушыларға жазылым тапсырмасының шартын түсіндіреді.
1-тапсырма.
Оқушылар берілген кестедегі (жарнама мәтініндегі) ақпараттарды тауып, сұрақтарға жауап жазу керек.
1. Туристік компания атауы қандай?
2. Ұсынатын қызметі қандай?
3. Мерзімі (жылы, айы, күні, сағаты) қашан?
4. Бағасы/құны?
5. Туризм түрі қандай?
2-тапсырма
Мұғалім оқушыларға жарнама мәтінінен анықтаған деректерді біріктіріп, тұтас мәтін жазуды ұсынады. Мәтін көлемі – 20-25 сөз.
Жазылымнан кейінгі тапсырма
«Бес жолды өлең» әдісі
Туризм
Зат есім – (1 сөз)
Сын есім-қандай? (2 сөз)
Етістік –қайтеді? (3 сөз)
Сөйлем – (4 сөз)
Синоним – (1 сөз)
Дескриптор:
- жарнамадағы деректерді анықтап жазады;
- ақпараттарды біріктіріп тұтас мәтін жазады.
Мұғалімнің бағалауы
Мұғалім оқушылардың жауаптарына сындарлы кері байланыс береді:
Мына ... жұптағы оқушылардың жазбалары қатесіз болды.
Мына ... жұптағы оқушыларға әлі де ережені оқу керек.
- Мына жұптағы оқушылар мәтін бойынша сұраққа нақты жауап берді. .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жұмыспен қамту бағдарламасы (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Су сиыры жабайы өгіз неге жойылып барады? (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Марстағы өмір (6 сынып, IV тоқсан )
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстанның таңғажайып жерлері (Дүниетану, 3 сынып, IV тоқсан)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дене мүшелері - оқылым (1-сабақ) (1 сынып, 8 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жұмыспен қамту бағдарламасы (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Су сиыры жабайы өгіз неге жойылып барады? (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Марстағы өмір (6 сынып, IV тоқсан )
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстанның таңғажайып жерлері (Дүниетану, 3 сынып, IV тоқсан)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дене мүшелері - оқылым (1-сабақ) (1 сынып, 8 бөлім )
Іздеп көріңіз: