Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дала сахнасы (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім тақырыбы: Театр өнері мен мәдениеті
Сабақтың тақырыбы: Дала сахнасы
Оқу мақсаттары: О 8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
• ғылыми және публицистикалық стиль түрлерін анықтап, құрылымын салыстырады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту:
Оқушылар төменде берілген суретті басшылыққа алып, тірек сөздер мен сөз оралымдарын қолданып, дала сахнасы туралы пікірлеседі.
Қажетті сөздер: дала сахнасы, киелі сахна, бекзат өнердің алтын діңгегі ауылдан бастау алған, мәңгілік құндылықтардың түпқазығы, сый –сыяпаты артқан, өнерін сәт сайын дамыту т.б.
1-тапсырма.
Оқушыларға үш мәтін таратылады. Мәтіндерді салыстырып, стиль түрлерін анықтайды.
1-мәтін: Тұрсын Жұртбайдың «Дала сахнасы
2-мәтін:
3-мәтін:
2-тапсырма.
1.Алдымен, оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігі туралы білімдерін кеңейтеді:
Мысалы,
Публицистикалық стильдің жазбаша түріне саяси тақырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т.б, ал ауызша түріне шешендік сөздер, елбасының, қоғам қайраткерлерінің көпшілік алдында сөйлеген ресми сөздері жатады.
Ғылыми стильдегі еңбектерге монография, оқулық, мақала, ғылыми есеп, диссертация, реферат, баяндама, тезистер, патенттер, т.б. жатады.
2. Оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігін анықтауға бағытталған тапсырманы орындайды(постер). Әр топ өзге топты тыңдай отырып, өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады. Осылайша екі стильдің айырмашылығын теориялық тұрғыдан білгеннен кейін, әр топқа екі стиль түрінде жазылған мәтіндер таратылады. Оқушылар екі мәтіннің құрылымын салыстыра талдап, топтық бағалау жүргізеді.
3. Оқушылар екі мәтінді салыстырып, публицистикалық және ғылыми стильдің
құрылымдық ерекшелігін анықтап, төмендегі кестені толтырады
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі Дескриптор Балл
Білім алушы:
Ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерді тілдік қолданыста анықтау Мәтіндерді салысытырып, стиль ерекшелігін түсінеді
Әдеби тіл нормаларын орынды қолданады орынды қолданады .....
Бөлім тақырыбы: Театр өнері мен мәдениеті
Сабақтың тақырыбы: Дала сахнасы
Оқу мақсаттары: О 8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
• ғылыми және публицистикалық стиль түрлерін анықтап, құрылымын салыстырады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту:
Оқушылар төменде берілген суретті басшылыққа алып, тірек сөздер мен сөз оралымдарын қолданып, дала сахнасы туралы пікірлеседі.
Қажетті сөздер: дала сахнасы, киелі сахна, бекзат өнердің алтын діңгегі ауылдан бастау алған, мәңгілік құндылықтардың түпқазығы, сый –сыяпаты артқан, өнерін сәт сайын дамыту т.б.
1-тапсырма.
Оқушыларға үш мәтін таратылады. Мәтіндерді салыстырып, стиль түрлерін анықтайды.
1-мәтін: Тұрсын Жұртбайдың «Дала сахнасы
2-мәтін:
3-мәтін:
2-тапсырма.
1.Алдымен, оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігі туралы білімдерін кеңейтеді:
Мысалы,
Публицистикалық стильдің жазбаша түріне саяси тақырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т.б, ал ауызша түріне шешендік сөздер, елбасының, қоғам қайраткерлерінің көпшілік алдында сөйлеген ресми сөздері жатады.
Ғылыми стильдегі еңбектерге монография, оқулық, мақала, ғылыми есеп, диссертация, реферат, баяндама, тезистер, патенттер, т.б. жатады.
2. Оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігін анықтауға бағытталған тапсырманы орындайды(постер). Әр топ өзге топты тыңдай отырып, өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады. Осылайша екі стильдің айырмашылығын теориялық тұрғыдан білгеннен кейін, әр топқа екі стиль түрінде жазылған мәтіндер таратылады. Оқушылар екі мәтіннің құрылымын салыстыра талдап, топтық бағалау жүргізеді.
3. Оқушылар екі мәтінді салыстырып, публицистикалық және ғылыми стильдің
құрылымдық ерекшелігін анықтап, төмендегі кестені толтырады
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі Дескриптор Балл
Білім алушы:
Ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерді тілдік қолданыста анықтау Мәтіндерді салысытырып, стиль ерекшелігін түсінеді
Әдеби тіл нормаларын орынды қолданады орынды қолданады .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Киелі сахна (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өнер белестері (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рухани адамгершілік құндылықтар (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Эпостық спектакльдер (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Биоалуантүрлілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Киелі сахна (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өнер белестері (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рухани адамгершілік құндылықтар (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Эпостық спектакльдер (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Биоалуантүрлілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: