Қазақ тілінен сабақ жоспары: Киелі сахна (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім тақырыбы: Театр өнері мен мәдениеті
Сабақтың тақырыбы: Киелі сахна
Оқу мақсаттары: О 8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
• ғылыми және публицистикалық стиль түрлерін анықтап, құрылымын салыстырады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту:
Оқушыларға тірек сөздер мен сөз оралымдары беріледі. Оқушылар осы сөздерді басшылыққа алып, кідірместен жұбымен әңгімелеседі.
Қажетті сөздер: сахна киесі, сахнада өзін – өзі ұстау, көңілді би, қошемет көрсету, халықтың ризашылығы, ілтипат, театр т.б.
1-тапсырма.
Алдымен, оқушыларға Сығай Әшірбектің «Ой төрінде - театр» естелік кітабынан үзіндіні оқу тапсырылады.
2-тапсырма.
1.Алдымен, оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігі туралы білімдерін кеңейтеді:
Мысалы,
Публицистикалық стильдің жазбаша түріне саяси тақырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т.б, ал ауызша түріне шешендік сөздер, елбасының, қоғам қайраткерлерінің көпшілік алдында сөйлеген ресми сөздері жатады.
Ғылыми стильдегі еңбектерге монография, оқулық, мақала, ғылыми есеп, диссертация, реферат, баяндама, тезистер, патенттер, т.б. жатады.
2.Мұғалім оқушыларға публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігін ажырату тапсырмасын береді.
Оқушылар шағын топтарда жұмыс жасап, екі стильдің ерекшелігі туралы постер әзірлейді. Сынып алдында әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Әр топ өзге топты тыңдай отырып, өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады. Осылайша екі стильдің айырмашылығн теориялық тұрғыдан білгеннен кейін, әр топқа екі стиль түрінде жазылған мәтіндер таратылады.Оқушылар екі мәтіннің құрылымын салыстыра талдап, топтық бағалау жүргізеді.
3. Оқушылар екі мәтінді салыстырып, публицистикалық және ғылыми стильдің
құрылымдық ерекшелігін анықтап, төмендегі кестені толтырады
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі Дескриптор Балл
Білім алушы:
Ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерді тілдік қолданыста анықтау Мәтіндерді салысытырып, стиль ерекшелігін түсінеді
Әдеби тіл нормаларын орынды қолданады орынды қолданады
Дифференциация:
Барлық оқушылар қабілетті болады:
• Диалогте ғылыми терминді орынды қолданады;
Көптеген оқушылар қабілетті болады:
• ақпараттық мәтіннен қажетті мәліметті тауып, таалдайды;
• Кейбір оқушылар қабілетті болады:
стиль түрлерін анықтап, тілдік құралдарын талдайды......
Бөлім тақырыбы: Театр өнері мен мәдениеті
Сабақтың тақырыбы: Киелі сахна
Оқу мақсаттары: О 8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
• ғылыми және публицистикалық стиль түрлерін анықтап, құрылымын салыстырады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту:
Оқушыларға тірек сөздер мен сөз оралымдары беріледі. Оқушылар осы сөздерді басшылыққа алып, кідірместен жұбымен әңгімелеседі.
Қажетті сөздер: сахна киесі, сахнада өзін – өзі ұстау, көңілді би, қошемет көрсету, халықтың ризашылығы, ілтипат, театр т.б.
1-тапсырма.
Алдымен, оқушыларға Сығай Әшірбектің «Ой төрінде - театр» естелік кітабынан үзіндіні оқу тапсырылады.
2-тапсырма.
1.Алдымен, оқушылар публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігі туралы білімдерін кеңейтеді:
Мысалы,
Публицистикалық стильдің жазбаша түріне саяси тақырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т.б, ал ауызша түріне шешендік сөздер, елбасының, қоғам қайраткерлерінің көпшілік алдында сөйлеген ресми сөздері жатады.
Ғылыми стильдегі еңбектерге монография, оқулық, мақала, ғылыми есеп, диссертация, реферат, баяндама, тезистер, патенттер, т.б. жатады.
2.Мұғалім оқушыларға публицистикалық стиль мен ғылыми стильдің ерекшелігін ажырату тапсырмасын береді.
Оқушылар шағын топтарда жұмыс жасап, екі стильдің ерекшелігі туралы постер әзірлейді. Сынып алдында әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Әр топ өзге топты тыңдай отырып, өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады. Осылайша екі стильдің айырмашылығн теориялық тұрғыдан білгеннен кейін, әр топқа екі стиль түрінде жазылған мәтіндер таратылады.Оқушылар екі мәтіннің құрылымын салыстыра талдап, топтық бағалау жүргізеді.
3. Оқушылар екі мәтінді салыстырып, публицистикалық және ғылыми стильдің
құрылымдық ерекшелігін анықтап, төмендегі кестені толтырады
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі Дескриптор Балл
Білім алушы:
Ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерді тілдік қолданыста анықтау Мәтіндерді салысытырып, стиль ерекшелігін түсінеді
Әдеби тіл нормаларын орынды қолданады орынды қолданады
Дифференциация:
Барлық оқушылар қабілетті болады:
• Диалогте ғылыми терминді орынды қолданады;
Көптеген оқушылар қабілетті болады:
• ақпараттық мәтіннен қажетті мәліметті тауып, таалдайды;
• Кейбір оқушылар қабілетті болады:
стиль түрлерін анықтап, тілдік құралдарын талдайды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дала сахнасы (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өнер белестері (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рухани адамгершілік құндылықтар (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Эпостық спектакльдер (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақтың театр өнері (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дала сахнасы (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өнер белестері (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рухани адамгершілік құндылықтар (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Эпостық спектакльдер (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақтың театр өнері (8 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: