Қазақ тілінен сабақ жоспары: Марстағы өмір (6 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Ғылым мен технология жетістіктері
Сабақтың тақырыбы: Марстағы өмір
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.3.3.1. ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сурет) түрінде құрастыру.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
Деректерді жинақтайды
Графиктік мәтін құрайды.
Сабақ барысы:
ЕГЕР МАРСТА ӨМІР СҮРСЕМ...
Оқушылар өздерін Марста өмір сүрсем деп елестетеді де жұпта төмендегі сұрақтарды талқылайды.
• Кіммен бірге тұрар едім?
• Марста қандай қиындықтар болуы мүмкін?
• Марста қандай қызықтар болуы мүмкін?
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырады. Бірге талқылайды.
Жазылымға дайындық.
Мұғалім оқушыларға Марстағы өмір туралы мәтінді ұсынады. Оқушылар жұпта мәтінді оқиды.
Мазмұнын талқылайды.
Мәтін.
Ғарыштағы өмір.
Экипаж көлігі астронавтарды ғарышқа алып шығады, бірақ ол NASA-ның ең аз дегенде алты кісінің еркін өмір сүруіне тым тар. Сонымен қатар, Марсқа қонған адам бірден қатал ортаға тап болады. Адамды күн радиациясынан жартылай ғана қорғауы мүмкін, сондықтан ғарыш сәулесіне қарсы қалқан керек.
1. Орын көп, тамақ сапалы болса, экипаж да жайлы әрі көңілді.
2. Жердің магниттік өрісінен алыстаған кез-келген жанға радиация қауіп төндіреді. Суға толы «қабырғалар» бұл қатерден сақтайды.
3. Салмақсыздықта ұзақ болу адам ағзасы мен ақыл-ойына үлкен салмақ түсіреді. Күнделікті жаттығулар аса маңызды.
4. Марсқа зат жеткізу өте ауыр әрі қымбат болмақ. Қызыл ғаламшар топырағын пайдалану арқылы тұрақты тұрғынжай салу мүмкіндігі де қарастырылып жатыр.
Жазылым тапсырмасы.
Мұғалім оқушыларға төмендегі жағдаяттық тапсырманы ұсынады. Оқушылар мәтіндегі ақпараттарды пайдаланып, графиктік мәтін құрайды.
Балалардың көбі Марсқа саяхаттап баруды армандайды, ал ондағы қиындықтар туралы білмейді. Жоғарыдағы мәтіндегі ақпараттарды негізе алып, «Марста қандай қиындықтар туындауы мүмкін?» тақырыбында графиктік мәтін (кесте немесе сурет) құрап жазыңыз.
Дескриптор.
• Графиктік мәтін құрайды.
• Мәтіндегі ақпаратты пайдаланады....
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Ғылым мен технология жетістіктері
Сабақтың тақырыбы: Марстағы өмір
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.3.3.1. ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сурет) түрінде құрастыру.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
Деректерді жинақтайды
Графиктік мәтін құрайды.
Сабақ барысы:
ЕГЕР МАРСТА ӨМІР СҮРСЕМ...
Оқушылар өздерін Марста өмір сүрсем деп елестетеді де жұпта төмендегі сұрақтарды талқылайды.
• Кіммен бірге тұрар едім?
• Марста қандай қиындықтар болуы мүмкін?
• Марста қандай қызықтар болуы мүмкін?
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырады. Бірге талқылайды.
Жазылымға дайындық.
Мұғалім оқушыларға Марстағы өмір туралы мәтінді ұсынады. Оқушылар жұпта мәтінді оқиды.
Мазмұнын талқылайды.
Мәтін.
Ғарыштағы өмір.
Экипаж көлігі астронавтарды ғарышқа алып шығады, бірақ ол NASA-ның ең аз дегенде алты кісінің еркін өмір сүруіне тым тар. Сонымен қатар, Марсқа қонған адам бірден қатал ортаға тап болады. Адамды күн радиациясынан жартылай ғана қорғауы мүмкін, сондықтан ғарыш сәулесіне қарсы қалқан керек.
1. Орын көп, тамақ сапалы болса, экипаж да жайлы әрі көңілді.
2. Жердің магниттік өрісінен алыстаған кез-келген жанға радиация қауіп төндіреді. Суға толы «қабырғалар» бұл қатерден сақтайды.
3. Салмақсыздықта ұзақ болу адам ағзасы мен ақыл-ойына үлкен салмақ түсіреді. Күнделікті жаттығулар аса маңызды.
4. Марсқа зат жеткізу өте ауыр әрі қымбат болмақ. Қызыл ғаламшар топырағын пайдалану арқылы тұрақты тұрғынжай салу мүмкіндігі де қарастырылып жатыр.
Жазылым тапсырмасы.
Мұғалім оқушыларға төмендегі жағдаяттық тапсырманы ұсынады. Оқушылар мәтіндегі ақпараттарды пайдаланып, графиктік мәтін құрайды.
Балалардың көбі Марсқа саяхаттап баруды армандайды, ал ондағы қиындықтар туралы білмейді. Жоғарыдағы мәтіндегі ақпараттарды негізе алып, «Марста қандай қиындықтар туындауы мүмкін?» тақырыбында графиктік мәтін (кесте немесе сурет) құрап жазыңыз.
Дескриптор.
• Графиктік мәтін құрайды.
• Мәтіндегі ақпаратты пайдаланады....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғылымға бет бұру (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жұмыспен қамту бағдарламасы (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жаңа заманның байланыс құралдары (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Роботтар мұғалімдерді ауыстыруы мүмкін бе? (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жасыл экономика Су ресурстары (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғылымға бет бұру (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жұмыспен қамту бағдарламасы (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жаңа заманның байланыс құралдары (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Роботтар мұғалімдерді ауыстыруы мүмкін бе? (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жасыл экономика Су ресурстары (6 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: