Қазақ тілінен сабақ жоспары: Электронды кітапхана (6 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім атауы: Әлемдегі ірі кітапханалар
Сабақтың тақырыбы: Электронды кітапхана
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Т\А2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
Сабақтың мақсаттары: Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау.
Сабақ барысы: Дүниедегі ең үлкен сөздік – «Неміс сөздігі» («Deutsches Wortetbuch»). Мұны Якоб ва Вильгельм Гримм 1854 жылдан бастап құрастыра бастаған. Бұл іске, кейінен, көптеген ғалымдар үлес қосып, 1971 жылы сөздік жазылып бітеді. 33 томдық бұл сөздік – 34519 беттен тұрады.
Әлемдегі ең атақты жазушылардың бірі һәм бірегейі – Агата Кристи. Оның детективті хикаялары 50-ден астам тілдерге аударылып, әліге дейін оқылым тақтасынан түспей келеді. Кристидің кітаптарының басылым саны – 2 млрд-тан асады.
Дүниедегі ең ауыр кітап Британия музейінде сақталған ХVII ғасырға тиесілі географиялық атлас екенін білесіз бе? Ол кітаптың ұзындығы – 1,9 мерт, ал салмағы – 320 келі тартады.
Сабақ тақырыбын болжайды. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелер таныстырылады. Оқушылар төрт топқа бөлінеді.
Тыңдалымалды тапсырмасы
Берілген сөздер мен сөз тіркестері арқылы тыңдалым мәтінінің мазмұнына болжам жасаңыздар.
болашақтың қиял-ғажайып әлемі, жаһандық ақпарат орталығы, мәліметтердің алып қорынан, шынымен де мүмкін емес сияқты көрінетін, кешегі фантастика, онлайн оқу, қаз-қатар тізілген сөрелер емес, ақпараттық-іздеу қызметі, виртуалды күйде т.б.
ТЖ. Тыңдалым тапсырмасы
Мәтіннің қысқаша мазмұнын шағын топта талқылаңыздар.
Төрт түрлі топқа әртүрлі тапсырма беріледі. Сөз көлемі-150-160.
1- топ:
Осы кітапхананы қолдану бойынша нұсқаулық жазыңыздар.
2-топ:
Кітапхана қызметкерлерімен диалогке түсіңіздер
3-топ:
Электронды кітапханада отырғандағы ойыңызды монолог түрінде жазыңыз.
4-топ:
Осы кітапханаға келген оқырмандардан интервью алыңыз.
Топтар өз жұмысын қорғайды, әр топқа кері байланыс беріледі.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Қазақ елінің цифрлы жүйеге көшу бастамасына қалай қарайсыздар? Ой бөлісу....
Бөлім атауы: Әлемдегі ірі кітапханалар
Сабақтың тақырыбы: Электронды кітапхана
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Т\А2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
Сабақтың мақсаттары: Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау.
Сабақ барысы: Дүниедегі ең үлкен сөздік – «Неміс сөздігі» («Deutsches Wortetbuch»). Мұны Якоб ва Вильгельм Гримм 1854 жылдан бастап құрастыра бастаған. Бұл іске, кейінен, көптеген ғалымдар үлес қосып, 1971 жылы сөздік жазылып бітеді. 33 томдық бұл сөздік – 34519 беттен тұрады.
Әлемдегі ең атақты жазушылардың бірі һәм бірегейі – Агата Кристи. Оның детективті хикаялары 50-ден астам тілдерге аударылып, әліге дейін оқылым тақтасынан түспей келеді. Кристидің кітаптарының басылым саны – 2 млрд-тан асады.
Дүниедегі ең ауыр кітап Британия музейінде сақталған ХVII ғасырға тиесілі географиялық атлас екенін білесіз бе? Ол кітаптың ұзындығы – 1,9 мерт, ал салмағы – 320 келі тартады.
Сабақ тақырыбын болжайды. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелер таныстырылады. Оқушылар төрт топқа бөлінеді.
Тыңдалымалды тапсырмасы
Берілген сөздер мен сөз тіркестері арқылы тыңдалым мәтінінің мазмұнына болжам жасаңыздар.
болашақтың қиял-ғажайып әлемі, жаһандық ақпарат орталығы, мәліметтердің алып қорынан, шынымен де мүмкін емес сияқты көрінетін, кешегі фантастика, онлайн оқу, қаз-қатар тізілген сөрелер емес, ақпараттық-іздеу қызметі, виртуалды күйде т.б.
ТЖ. Тыңдалым тапсырмасы
Мәтіннің қысқаша мазмұнын шағын топта талқылаңыздар.
Төрт түрлі топқа әртүрлі тапсырма беріледі. Сөз көлемі-150-160.
1- топ:
Осы кітапхананы қолдану бойынша нұсқаулық жазыңыздар.
2-топ:
Кітапхана қызметкерлерімен диалогке түсіңіздер
3-топ:
Электронды кітапханада отырғандағы ойыңызды монолог түрінде жазыңыз.
4-топ:
Осы кітапханаға келген оқырмандардан интервью алыңыз.
Топтар өз жұмысын қорғайды, әр топқа кері байланыс беріледі.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Қазақ елінің цифрлы жүйеге көшу бастамасына қалай қарайсыздар? Ой бөлісу....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әлемдегі ең ірі кітапханалар (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Отбасындағы қамқорлық (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мәдени мұра әлем назарында (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлыстың ұлы күні - Наурыз (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлттық тәрбие (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әлемдегі ең ірі кітапханалар (6 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Отбасындағы қамқорлық (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мәдени мұра әлем назарында (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлыстың ұлы күні - Наурыз (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлттық тәрбие (8 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: