Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дәулет Тұрлыханов (6 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім атауы: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары.
Сабақтың тақырыбы: Дәулет Тұрлыханов
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 6.2.1.1 -мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру;
Сабақтың мақсаты: Мәтінді оқу арқылы ақпараттарды анықтауға, түсіндіруге үйрету.
Сабақ барысы: 1-тапсырма
Оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында мынадай сөз тіркестерін ұсынып, олардың мағыналарын түсіндіруге шақырады.
Сөз тіркестері Менің түсінігімдегі мағынасы Сөздіктегі мағынасы
Жауырыны жерге тимеу
Арқадан асырып лақтыру
Боз кілем
2-тапсырма
Мұғалім оқушыларды мәтінді мұқият оқып шығуға шақырады.
Жауырыны жерге тимеген Дәулет
«Мұндай палуандарды сирек кездестіресің. Онда таңғажайып талант бар! Шеберлігінде шек жоқ, нағыз гауһар. Атақтың ешқандай құпиясы жоқ. Дәулеттің құпиясы оның мінезінде жатыр. Оның бойында қазақтың дархандығы, мақсатқа жетудегі табандылық, шынайылық, жомарттық пен мейірім бар!» – дейді ол туралы бапкері Геннадий Андреевич Сапунов. Бапкері – палуан, күрестен КСРО, Еуропа, әлемнің бірнеше дүркін чемпионы, КСРО, Белоруссия мен Ресейдің еңбек сіңірген жаттықтырушысы. Сидней олимпиадасында Қазақстан құрамасына жетекшілік еткен. 36 жылдық бапкерлік қызметінде Олимпиаданың 20 чемпионы мен әлемнің 50 чемпионын тәрбиелеген. Ал Дәулет Болатұлы Тұрлыханов - 1963 жылдың 18 қарашасында Шығыс Қазақстан облысының Жарма ауданында дүниеге келген. Палуан, грек-рим күресінен еңбек сіңірген спорт шебері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан және Қырғызстан Республикаларының еңбек сіңірген жаттықтырушысы. Қазақстанның және халықаралық турнирлердің жеңімпазы, КСРО-ның жеті дүркін чемпионы, КСРО халықтары спартакиадасының күміс жүлдегері және жеңімпазы, Еуропа чемпионы, Әлем чемпионы және күміс жүлдегері, қола жүлдегері, Әлем кубогының екі мәрте жеңімпазы, 12- Азия ойындарының жеңімпазы, Азияның екі дүркін чемпионы, 24-25- Олимпиадалық ойындарының күміс, қола жүлдегері болған. 1995,1999 жылдары екі мәрте Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты болып сайланған. 2000-2006 жылдары Туризм және спорт агенттігінің төрағасы, Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі спорт комитетінің төрағасы қызметтерін атқарған.
Қырғызстан олимпиадалық қозғалысын дамытуға сіңірген еңбегі үшін Олимпиадалық орденмен, FILA, ҚР Ұлтық олимпиадалық комитетінің алтын медальдармен, І дәрежелі Ұлы Петр орденімен, көптеген медальдармен марапатталған. Қазақстанның Еңбек сіңірген қайраткері (2000).
3-тапсырма.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңыз.
Негізгі ақпарат Қосымша ақпарат
4-тапсырма
Сұрақтарға жауап беру арқылы детальді ақпараттарды тауып, мәтінмен байланыстыра отырып түсіндіріңіз.
Дәулеттің бапкері кім?______________________
Дәулет қашан, қайда дүниеге келген? _____________________
Ол қай спорттың түрінен спорт шебері? ________________________
Олимпиада ойындарындағ жетістігі қандай? ______________
Саясаткер ретінде кім болды?______________________
Дескриптор:
Білім алушы
Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды;
Қосымша ақпараттарды ажыратады;
Сұрақтарға жауап беріп, детальді ақпараттарды табады, түсіндіреді....
Бөлім атауы: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары.
Сабақтың тақырыбы: Дәулет Тұрлыханов
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 6.2.1.1 -мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру;
Сабақтың мақсаты: Мәтінді оқу арқылы ақпараттарды анықтауға, түсіндіруге үйрету.
Сабақ барысы: 1-тапсырма
Оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында мынадай сөз тіркестерін ұсынып, олардың мағыналарын түсіндіруге шақырады.
Сөз тіркестері Менің түсінігімдегі мағынасы Сөздіктегі мағынасы
Жауырыны жерге тимеу
Арқадан асырып лақтыру
Боз кілем
2-тапсырма
Мұғалім оқушыларды мәтінді мұқият оқып шығуға шақырады.
Жауырыны жерге тимеген Дәулет
«Мұндай палуандарды сирек кездестіресің. Онда таңғажайып талант бар! Шеберлігінде шек жоқ, нағыз гауһар. Атақтың ешқандай құпиясы жоқ. Дәулеттің құпиясы оның мінезінде жатыр. Оның бойында қазақтың дархандығы, мақсатқа жетудегі табандылық, шынайылық, жомарттық пен мейірім бар!» – дейді ол туралы бапкері Геннадий Андреевич Сапунов. Бапкері – палуан, күрестен КСРО, Еуропа, әлемнің бірнеше дүркін чемпионы, КСРО, Белоруссия мен Ресейдің еңбек сіңірген жаттықтырушысы. Сидней олимпиадасында Қазақстан құрамасына жетекшілік еткен. 36 жылдық бапкерлік қызметінде Олимпиаданың 20 чемпионы мен әлемнің 50 чемпионын тәрбиелеген. Ал Дәулет Болатұлы Тұрлыханов - 1963 жылдың 18 қарашасында Шығыс Қазақстан облысының Жарма ауданында дүниеге келген. Палуан, грек-рим күресінен еңбек сіңірген спорт шебері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан және Қырғызстан Республикаларының еңбек сіңірген жаттықтырушысы. Қазақстанның және халықаралық турнирлердің жеңімпазы, КСРО-ның жеті дүркін чемпионы, КСРО халықтары спартакиадасының күміс жүлдегері және жеңімпазы, Еуропа чемпионы, Әлем чемпионы және күміс жүлдегері, қола жүлдегері, Әлем кубогының екі мәрте жеңімпазы, 12- Азия ойындарының жеңімпазы, Азияның екі дүркін чемпионы, 24-25- Олимпиадалық ойындарының күміс, қола жүлдегері болған. 1995,1999 жылдары екі мәрте Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты болып сайланған. 2000-2006 жылдары Туризм және спорт агенттігінің төрағасы, Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі спорт комитетінің төрағасы қызметтерін атқарған.
Қырғызстан олимпиадалық қозғалысын дамытуға сіңірген еңбегі үшін Олимпиадалық орденмен, FILA, ҚР Ұлтық олимпиадалық комитетінің алтын медальдармен, І дәрежелі Ұлы Петр орденімен, көптеген медальдармен марапатталған. Қазақстанның Еңбек сіңірген қайраткері (2000).
3-тапсырма.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңыз.
Негізгі ақпарат Қосымша ақпарат
4-тапсырма
Сұрақтарға жауап беру арқылы детальді ақпараттарды тауып, мәтінмен байланыстыра отырып түсіндіріңіз.
Дәулеттің бапкері кім?______________________
Дәулет қашан, қайда дүниеге келген? _____________________
Ол қай спорттың түрінен спорт шебері? ________________________
Олимпиада ойындарындағ жетістігі қандай? ______________
Саясаткер ретінде кім болды?______________________
Дескриптор:
Білім алушы
Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды;
Қосымша ақпараттарды ажыратады;
Сұрақтарға жауап беріп, детальді ақпараттарды табады, түсіндіреді....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Вел Баркер кубогын алған тұңғыш қазақ (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақ күресі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан барысы (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Былғары қолғап шебері (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Хан Кене (6 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Вел Баркер кубогын алған тұңғыш қазақ (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақ күресі (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан барысы (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Былғары қолғап шебері (6 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Хан Кене (6 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: