Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – домбыра (6 сынып, I тоқсан )
Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Әлемнің жеті кереметі
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – домбыра
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.5.1. тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.
6.3.2.1. жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
Ән тыңдап, мазмұнын түсінеді;
тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді;
шынайы өмірмен байланыстара алады;
құттықтау хат құрастырып жазады;
жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтап жазады.
Сабақ барысы: Оқушыларға еліміздің жеті кереметінің суреттері көрсетіледі. Суреттің ішінде біреуі артық оқушылар артығын дұрыс табулары қажет.
Сабақтың тақырыбын анықтағаннан соң, оқу, сабақ мақсаттары және бағалау критерийлерін мұғалім оқушылармен бірге талқылайды.
Тыңдалым алдындағы тапсырма.
«Сен білесің бе?»
Оқушыларға төмендегі сұрақтар беріледі, олар орындарынан тұрып, бір-бірінен сен білесің бе деп сұрайды. Барлық сұрақтың оң жауабын тапқан оқушы жеңімпаз атанады.
Домбыраның құрылысын
Домбыраның шығуы туралы аңыздарды
Домбыра туралы өлең, ән
Атақты домбырашы, күйшілерді
Домбыра үйірмесіне қатысатындарды
Домбыра тартуды білетіндерді
Тыңдалым тапсырмасы.
Оқушылар тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
•Тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді;
•шынайы өмірден мысалдар келтіреді;
•өлеңдегі ойға қатысты жеке пікірін білдіреді.
Жұптар бірін-бірі тыңдап, дескрипторға сай бағалайды, кері байланыс береді.
Жазылым тапсырмасы.
Оқушыларға шағын хабарлама мәтіні ұсынылады. Оқушылар хабарламаны оқып, төмендегі сұрақтарға жұпта жауап береді.
• Ұлттық домбыра күні атап өтілетін туралы білдіңіз бе?
• Ұлттық домбыра күнін тойлау керек деп ойлайсыз ба?
• Ол күні қандай шаралар орын алады деп ойлайсыз?
Тапсырма.
Оқушылар сұрақтарды талқылап болған соң, Ұлттық домбыра күнімен құттықтап, құттықтау хат жазады.
Дескриптор:
• Құттықтау хат жазады;
• белгілі бір аудиторияға бағыттайды;
• мерекенің маңыздылығына тоқталады;
• тілек білдіреді;
• құрылымын сақтап жазады;
• тірек сөздерді пайдаланады;
• сауатты жазады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұптар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. ....
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Әлемнің жеті кереметі
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – домбыра
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.5.1. тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.
6.3.2.1. жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
Ән тыңдап, мазмұнын түсінеді;
тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді;
шынайы өмірмен байланыстара алады;
құттықтау хат құрастырып жазады;
жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтап жазады.
Сабақ барысы: Оқушыларға еліміздің жеті кереметінің суреттері көрсетіледі. Суреттің ішінде біреуі артық оқушылар артығын дұрыс табулары қажет.
Сабақтың тақырыбын анықтағаннан соң, оқу, сабақ мақсаттары және бағалау критерийлерін мұғалім оқушылармен бірге талқылайды.
Тыңдалым алдындағы тапсырма.
«Сен білесің бе?»
Оқушыларға төмендегі сұрақтар беріледі, олар орындарынан тұрып, бір-бірінен сен білесің бе деп сұрайды. Барлық сұрақтың оң жауабын тапқан оқушы жеңімпаз атанады.
Домбыраның құрылысын
Домбыраның шығуы туралы аңыздарды
Домбыра туралы өлең, ән
Атақты домбырашы, күйшілерді
Домбыра үйірмесіне қатысатындарды
Домбыра тартуды білетіндерді
Тыңдалым тапсырмасы.
Оқушылар тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
•Тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап береді;
•шынайы өмірден мысалдар келтіреді;
•өлеңдегі ойға қатысты жеке пікірін білдіреді.
Жұптар бірін-бірі тыңдап, дескрипторға сай бағалайды, кері байланыс береді.
Жазылым тапсырмасы.
Оқушыларға шағын хабарлама мәтіні ұсынылады. Оқушылар хабарламаны оқып, төмендегі сұрақтарға жұпта жауап береді.
• Ұлттық домбыра күні атап өтілетін туралы білдіңіз бе?
• Ұлттық домбыра күнін тойлау керек деп ойлайсыз ба?
• Ол күні қандай шаралар орын алады деп ойлайсыз?
Тапсырма.
Оқушылар сұрақтарды талқылап болған соң, Ұлттық домбыра күнімен құттықтап, құттықтау хат жазады.
Дескриптор:
• Құттықтау хат жазады;
• белгілі бір аудиторияға бағыттайды;
• мерекенің маңыздылығына тоқталады;
• тілек білдіреді;
• құрылымын сақтап жазады;
• тірек сөздерді пайдаланады;
• сауатты жазады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұптар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. ....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Кітапхана мен кітап маңызы (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Табиғаттың жеті кереметі (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Семирамиданың аспалы бағы (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мысыр пирамидалары (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – А Яссауи кесенесі (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Кітапхана мен кітап маңызы (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Табиғаттың жеті кереметі (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Семирамиданың аспалы бағы (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мысыр пирамидалары (6 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – А Яссауи кесенесі (6 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: