Қазақ тілінен сабақ жоспары: Көлік түрлерін білесің бе? (5 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім атауы:Көлік және жол белгілері
Сабақтың тақырыбы: Көлік түрлерін білесің бе?
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: О3.Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату.
Ж2 Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастыруды біледі.
Жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажыратуды біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жаза алады.
Мәтіннен жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажырата алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтайды.
Жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажыратады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту
- Автокөліктің бірінші шыққан елін білесіздер ме?
(Европада, Франция 1769 - 70 ж. бумен жүретін двигатель шықты)
- Қазіргі замандағы автокөліктің ең үлкен жылдамдығы қандай?
- Жарысқа қатысатын автокөліктердің жылдамдығы қандай?
(300 км/сағ.)
(Гоночные 1020 км\сағ.
Фигураларға қарай топқа бөлу, үшбұрыш, дөңгелек, шаршы астында жол белгілерінің фотосы бар.
-Балалар, бұл жол белгілері нені білдіреді?
-Біз жол белгілері болмаса, жолдан қалай өтуіміз керек?
-Өмірде жол белгілерінің қаншалықты маңызы бар?
Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру;
«Блум таксономиясы» арқылы жүзеге асырылады.
Оқылымалды тапсырма
- Суреттерден нені көріп тұрсыз?
- Қоғамдық көліктегі осындай жарнамаларды жиі кездестіресіз бе?
- Көліктегі жарнаманы оқисыз ба?
- Сіздің ойыңызша мұндай жарнамалар керек пе?
Топтық бағалау
Топтар жарнамаға қойылатын талаптарды ескере отырып, жарнама жазбас бұрын бағалау критерийін бірлесе құрады, топтар бірін-бірі бағалайды.
Бағалау критерийі:
-жарнаманың 2 ұтымды тұсын, 1 жақсартатын тұсын көрсетеді.
Ж.Оқылым тапсырмасы
Оқушыларға қоғамдық көліктегі бірнеше жарнамалар ұсынылады.
(оқылым материалы №1 қосымшада)
Білу
Мәтінге тақырып қойыңыз.
1-мәтін http://kz.teahouse.kz/press/promo/_assam_shay_sauda_markasinan_shay_shu_g2/
2-мәтін
http://ortalyk-kaz.kz/publ/leumet/ajaldamada_a_paratty_ta_ta/4-1-0-8175
Оқушылар жұпта оқиды.
Сұрақтарға жауап береді, жұпта талқылайды.
- Жарнама кімдерге арналған?
- Жарнаманы түсіну қиын ба, жеңіл ме?
- Жарнаманың негізгі ерекшеліктері қандай екенін атаңыз.
Түсіну
Мәтіндегі негізгі ойды бір сөйлемге сыйғызып айтыңыз.
Бағалау «Бас бармақ»
Оқылымнан кейінгі тапсырма
Мұғалім топтарға бірнеше көлік түрін, сол көлікке қатысты ақпаратты ұсынады.
Тапсырма
Қолдану
Көліктің ерекшеліктерін атап шығыңыз ?
- Шыққан жылы
- Пайдасы
- Ерекшелігі
Оқушылар көлік туралы ақпаратты пайдаланып, жарнама мәтінін жазуы керек (№2 қосымшада берілген).
Тапсырма
Суреттегі көліктерді жарнамалаңыз.
Анализ
Көліктерді жарнамалау үшін қандай тәсілді қолдануға болады?
Бағалау критерийі:
Жарнаманың қызметі:
-тауардың өтімділігін арттыру;
Жарнаманың ерекшелігі:
-насихаттылығы;
-тартымдылығы;
-үнемділігі;
-мазмұндылығы;....
Бөлім атауы:Көлік және жол белгілері
Сабақтың тақырыбы: Көлік түрлерін білесің бе?
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: О3.Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату.
Ж2 Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастыруды біледі.
Жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажыратуды біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жаза алады.
Мәтіннен жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажырата алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Оқушылар жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтайды.
Жарнаманың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелігін ажыратады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту
- Автокөліктің бірінші шыққан елін білесіздер ме?
(Европада, Франция 1769 - 70 ж. бумен жүретін двигатель шықты)
- Қазіргі замандағы автокөліктің ең үлкен жылдамдығы қандай?
- Жарысқа қатысатын автокөліктердің жылдамдығы қандай?
(300 км/сағ.)
(Гоночные 1020 км\сағ.
Фигураларға қарай топқа бөлу, үшбұрыш, дөңгелек, шаршы астында жол белгілерінің фотосы бар.
-Балалар, бұл жол белгілері нені білдіреді?
-Біз жол белгілері болмаса, жолдан қалай өтуіміз керек?
-Өмірде жол белгілерінің қаншалықты маңызы бар?
Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру;
«Блум таксономиясы» арқылы жүзеге асырылады.
Оқылымалды тапсырма
- Суреттерден нені көріп тұрсыз?
- Қоғамдық көліктегі осындай жарнамаларды жиі кездестіресіз бе?
- Көліктегі жарнаманы оқисыз ба?
- Сіздің ойыңызша мұндай жарнамалар керек пе?
Топтық бағалау
Топтар жарнамаға қойылатын талаптарды ескере отырып, жарнама жазбас бұрын бағалау критерийін бірлесе құрады, топтар бірін-бірі бағалайды.
Бағалау критерийі:
-жарнаманың 2 ұтымды тұсын, 1 жақсартатын тұсын көрсетеді.
Ж.Оқылым тапсырмасы
Оқушыларға қоғамдық көліктегі бірнеше жарнамалар ұсынылады.
(оқылым материалы №1 қосымшада)
Білу
Мәтінге тақырып қойыңыз.
1-мәтін http://kz.teahouse.kz/press/promo/_assam_shay_sauda_markasinan_shay_shu_g2/
2-мәтін
http://ortalyk-kaz.kz/publ/leumet/ajaldamada_a_paratty_ta_ta/4-1-0-8175
Оқушылар жұпта оқиды.
Сұрақтарға жауап береді, жұпта талқылайды.
- Жарнама кімдерге арналған?
- Жарнаманы түсіну қиын ба, жеңіл ме?
- Жарнаманың негізгі ерекшеліктері қандай екенін атаңыз.
Түсіну
Мәтіндегі негізгі ойды бір сөйлемге сыйғызып айтыңыз.
Бағалау «Бас бармақ»
Оқылымнан кейінгі тапсырма
Мұғалім топтарға бірнеше көлік түрін, сол көлікке қатысты ақпаратты ұсынады.
Тапсырма
Қолдану
Көліктің ерекшеліктерін атап шығыңыз ?
- Шыққан жылы
- Пайдасы
- Ерекшелігі
Оқушылар көлік туралы ақпаратты пайдаланып, жарнама мәтінін жазуы керек (№2 қосымшада берілген).
Тапсырма
Суреттегі көліктерді жарнамалаңыз.
Анализ
Көліктерді жарнамалау үшін қандай тәсілді қолдануға болады?
Бағалау критерийі:
Жарнаманың қызметі:
-тауардың өтімділігін арттыру;
Жарнаманың ерекшелігі:
-насихаттылығы;
-тартымдылығы;
-үнемділігі;
-мазмұндылығы;....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тіл үйренейік (5 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рақмет саған анашым! (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жол белгілері (5 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Кітапхана мен кітап маңызы (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мәдениет Тіл және қарым-қатынас (5 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тіл үйренейік (5 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Рақмет саған анашым! (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жол белгілері (5 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Кітапхана мен кітап маңызы (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мәдениет Тіл және қарым-қатынас (5 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: