Қазақ тілінен сабақ жоспары: №12-сабақ Мәтіндерді салыстыру Сөз таптары пысықтау (3 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлімі: Өнер
Тақырыбы: №12-сабақ Мәтіндерді салыстыру. Сөз таптары пысықтау
Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес) 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысу
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар жасай алады:
- сұхбаттасының айтқанын тыңдап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады;
- тірек сызбаларды басшылыққа алып, мәтін түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтайды
- сөз таптары кестесін қолданып, сөйлемнен сөз таптарын табады
Оқушылардың көбі жасай алады:
- қызығушылықпен тыңдап, сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;
- тірек сызбаларды басшылыққа алып, мәтін түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтайды
- сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
- қызығушылықпен және комментарий айта отырып тыңдайды, түрлі жағдаяттарда жүйелі, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;
- мәтіндердің ұқсастығы мен ерекшеліктерін сипаттайды мәтіндердің ұқсастығы мен ерекшеліктерін сипаттайды
- сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын тәртібін біледі.
Сабақ барысы: Шаттық шеңбер
Кел достарым ,келіңдер,
Қолдарыңды беріңдер.
Шаттық толы шеңберге,
Қуанышпен еніңдер.
Шақырамын сендерді,
Жолдастарым кел бері
Толтырайық шаттыққа
Дөңгеленген шеңберді.
3.4.2.3 Миға шабуыл ( Ұ) «Сендер суретшісіңдер!» әдісі
Нұсқау: «Сендер – суретшісіңдер. Картина салайық. Бұл
жаз кезінде болады. Көздеріңді жұмыңдар. Шөпті оң жаққа саламыз. Әр суретшінің шөбі әртүрлі: біреуде биік, біреуде аласа, біреуде шөптің түсі ашық болса, біреуде ашық емес, күңгірт немесе қалың емес. Енді жеңіл бұлттар қалықтаған ашық аспанды бейнелейік: Бұлттан шыққан күнді көрсетейік. Оның сәулелері ұзын әрі жарық. Кенет сендердің картиналарың «тіріліп» кетеді. Сендерге жылы әрі жарық. Оның жарығы жан-жағынан шуағын шашады. Сендер ақырындап көздеріңді ашасыңдар»
-Қандай суретті бейнеледік? (Жаз мезгілін)
-Шөптің түсі қандай?
-Ашық
-Күлгін
-Қалың
-Қай сөз табына жатады? (Сын есім)
-Аспанда қалықтаған не?
-Бұлт
-Қай сөз табына жатады? ( Зат есім)
-Күн шуағын не қылды?
-Шашады
-Қай сөз табына жатады? (Етістік)
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын танысытыру:
Суретшілер туралы мәтіндермен жұмыс және сөз таптарын пысықтау.
3.2.6.1 1-тапсырма ( МК,Ұ) «Кейіпкер» әдісі
«Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін салыстыру. Әр мәтіннің тақырыбын анықтау.
р/с Шығарманың
атауы Кейіпкері Қасиет
тері қалай суреттелген Кейіпкерге берілетін баға Ой-тұжырым, мақал-мәтел, даналық сөз
Құмға салған сурет
Әке-шешеден ерте айырылған бала тіршіліктің тауқыметін көп тартты. Қой соңында күндері өтті. Жұрттың баласы хат танып, сабақ оқығанда, мұның қолынан бар келгені – күйе мен тас бетіне немесе сұқ саусағымен құмға сурет салу. Болмаса қашау, пышағын ала жүріп, тас пен ағаштан мүсін жасау.
«Бала, әкең Қастей марқұм үндемей қой соңынан ергенді ғана білетін момын кісі еді. Мұнауың біз білмеген өнер екен» деді бір күні Әбілханның ағаштан жасаған мүсіндерін көргенде Түргенбай дейтін қарт ұста.
Жетім бала өзі машықтанып жүрген ісіне тұңғыш рет қолдау естіді.
- Өнерді өрге бастыру үшін өмірді тану керек. Білімсіз адамның өрісі – тар, құлашы- қысқа, сурет салуға талабың бар екен. Оқуың керек шығар, балам, -деген еді бірден ол. Осы сөз оның алдынан бақыт шырағы болып жылтырады.
Кәдір Сауырұлы
Суретші ата
Шалкөденің гүлін-ай!
Елге тартқан сыйындай.
Ақындардың алыбы
Мынау – Біржан, Сүйінбай.
Мына сурет жасымнан,
Көзіме оттай басылған:
Амангелді атамыз
Алмас қылыш асынған
Күткен диқан ақ самай,
Мынау әсем бақшаны-ай.
Көз тартады кең жайлау,
Алаулайды Қапшағай.
Мынау, тауды қашаған –
Батыр кенші жас адам.
Өнерлі ата Әбілхан
Мұның бәрін жасаған.
Нұрсұлтан Әлімқұлов
Дескриптор:
-мәтіндерді салыстырады
-мәтіннің тақырыбын анықтайды
Қ.Б: мадақтау арқылы
Саралау: «Дереккөздер» тәсілі
- Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.
3.2.6.1 ( Ж.Ж) 2-тапсырма «Веен диаграммасы» әдісі
Көркем шығарма түрлеріне ажырату. «Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазу.
Дескриптор:
-шығарма түрлеріне ажыратады
-мәтіндердің айырмащылығын жазады
-мәтіндердің ұқсастықтарын жазады
Қ.Б: жұптар бір-бірін смайликтер арқылы
Саралау: «Қарқын» тәсілі Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.
3.1.3.1 (Т) 3-тапсырма
Қызыл, жасыл, сары түстер арқылы топқа біріктіру
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі
1-топ «Құмға салған сурет» мәтіні бойынша сұрақтар дайындайды
2-топ «Суретші ата» өлеңі бойынша сұрақтар дайындайды
3-топ Екі топтың құрастырылған сұрағына жауап беру арқылы, диаолог құрастырады.
Дескриптор:
-сұрақтар құрастырады
-диаолог арқылы жауап береді
Қ.Б: топтық кері байланыс арқылы
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
- Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.....
Бөлімі: Өнер
Тақырыбы: №12-сабақ Мәтіндерді салыстыру. Сөз таптары пысықтау
Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес) 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысу
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар жасай алады:
- сұхбаттасының айтқанын тыңдап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады;
- тірек сызбаларды басшылыққа алып, мәтін түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтайды
- сөз таптары кестесін қолданып, сөйлемнен сөз таптарын табады
Оқушылардың көбі жасай алады:
- қызығушылықпен тыңдап, сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;
- тірек сызбаларды басшылыққа алып, мәтін түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтайды
- сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
- қызығушылықпен және комментарий айта отырып тыңдайды, түрлі жағдаяттарда жүйелі, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;
- мәтіндердің ұқсастығы мен ерекшеліктерін сипаттайды мәтіндердің ұқсастығы мен ерекшеліктерін сипаттайды
- сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын тәртібін біледі.
Сабақ барысы: Шаттық шеңбер
Кел достарым ,келіңдер,
Қолдарыңды беріңдер.
Шаттық толы шеңберге,
Қуанышпен еніңдер.
Шақырамын сендерді,
Жолдастарым кел бері
Толтырайық шаттыққа
Дөңгеленген шеңберді.
3.4.2.3 Миға шабуыл ( Ұ) «Сендер суретшісіңдер!» әдісі
Нұсқау: «Сендер – суретшісіңдер. Картина салайық. Бұл
жаз кезінде болады. Көздеріңді жұмыңдар. Шөпті оң жаққа саламыз. Әр суретшінің шөбі әртүрлі: біреуде биік, біреуде аласа, біреуде шөптің түсі ашық болса, біреуде ашық емес, күңгірт немесе қалың емес. Енді жеңіл бұлттар қалықтаған ашық аспанды бейнелейік: Бұлттан шыққан күнді көрсетейік. Оның сәулелері ұзын әрі жарық. Кенет сендердің картиналарың «тіріліп» кетеді. Сендерге жылы әрі жарық. Оның жарығы жан-жағынан шуағын шашады. Сендер ақырындап көздеріңді ашасыңдар»
-Қандай суретті бейнеледік? (Жаз мезгілін)
-Шөптің түсі қандай?
-Ашық
-Күлгін
-Қалың
-Қай сөз табына жатады? (Сын есім)
-Аспанда қалықтаған не?
-Бұлт
-Қай сөз табына жатады? ( Зат есім)
-Күн шуағын не қылды?
-Шашады
-Қай сөз табына жатады? (Етістік)
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын танысытыру:
Суретшілер туралы мәтіндермен жұмыс және сөз таптарын пысықтау.
3.2.6.1 1-тапсырма ( МК,Ұ) «Кейіпкер» әдісі
«Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін салыстыру. Әр мәтіннің тақырыбын анықтау.
р/с Шығарманың
атауы Кейіпкері Қасиет
тері қалай суреттелген Кейіпкерге берілетін баға Ой-тұжырым, мақал-мәтел, даналық сөз
Құмға салған сурет
Әке-шешеден ерте айырылған бала тіршіліктің тауқыметін көп тартты. Қой соңында күндері өтті. Жұрттың баласы хат танып, сабақ оқығанда, мұның қолынан бар келгені – күйе мен тас бетіне немесе сұқ саусағымен құмға сурет салу. Болмаса қашау, пышағын ала жүріп, тас пен ағаштан мүсін жасау.
«Бала, әкең Қастей марқұм үндемей қой соңынан ергенді ғана білетін момын кісі еді. Мұнауың біз білмеген өнер екен» деді бір күні Әбілханның ағаштан жасаған мүсіндерін көргенде Түргенбай дейтін қарт ұста.
Жетім бала өзі машықтанып жүрген ісіне тұңғыш рет қолдау естіді.
- Өнерді өрге бастыру үшін өмірді тану керек. Білімсіз адамның өрісі – тар, құлашы- қысқа, сурет салуға талабың бар екен. Оқуың керек шығар, балам, -деген еді бірден ол. Осы сөз оның алдынан бақыт шырағы болып жылтырады.
Кәдір Сауырұлы
Суретші ата
Шалкөденің гүлін-ай!
Елге тартқан сыйындай.
Ақындардың алыбы
Мынау – Біржан, Сүйінбай.
Мына сурет жасымнан,
Көзіме оттай басылған:
Амангелді атамыз
Алмас қылыш асынған
Күткен диқан ақ самай,
Мынау әсем бақшаны-ай.
Көз тартады кең жайлау,
Алаулайды Қапшағай.
Мынау, тауды қашаған –
Батыр кенші жас адам.
Өнерлі ата Әбілхан
Мұның бәрін жасаған.
Нұрсұлтан Әлімқұлов
Дескриптор:
-мәтіндерді салыстырады
-мәтіннің тақырыбын анықтайды
Қ.Б: мадақтау арқылы
Саралау: «Дереккөздер» тәсілі
- Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.
3.2.6.1 ( Ж.Ж) 2-тапсырма «Веен диаграммасы» әдісі
Көркем шығарма түрлеріне ажырату. «Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазу.
Дескриптор:
-шығарма түрлеріне ажыратады
-мәтіндердің айырмащылығын жазады
-мәтіндердің ұқсастықтарын жазады
Қ.Б: жұптар бір-бірін смайликтер арқылы
Саралау: «Қарқын» тәсілі Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.
3.1.3.1 (Т) 3-тапсырма
Қызыл, жасыл, сары түстер арқылы топқа біріктіру
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі
1-топ «Құмға салған сурет» мәтіні бойынша сұрақтар дайындайды
2-топ «Суретші ата» өлеңі бойынша сұрақтар дайындайды
3-топ Екі топтың құрастырылған сұрағына жауап беру арқылы, диаолог құрастырады.
Дескриптор:
-сұрақтар құрастырады
-диаолог арқылы жауап береді
Қ.Б: топтық кері байланыс арқылы
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
- Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №13-сабақ Мәтіндерді салыстыру Сөз таптарын пысықтау (3 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №109 Сан есім (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 4-тоқсан «Су – тіршілік көзі» бөлімі бойынша жиынтық бағалау (БЖБ) (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №4-сабақ Наурыз көже мазмұндама жазу (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №48-сабақ Түбір мен қосымшаның жазылуы (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №13-сабақ Мәтіндерді салыстыру Сөз таптарын пысықтау (3 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №109 Сан есім (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 4-тоқсан «Су – тіршілік көзі» бөлімі бойынша жиынтық бағалау (БЖБ) (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №4-сабақ Наурыз көже мазмұндама жазу (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №48-сабақ Түбір мен қосымшаның жазылуы (3 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: