Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қызық оқиғалары бар көркем шығармаларды тыңдау және оқу Еліміздегі ерекше көпірлер Тура және ауыспалы мағыналы сөздер (3 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәулет өнері
Сабақ тақырыбы: Қызық оқиғалары бар көркем шығармаларды тыңдау және оқу. Еліміздегі ерекше көпірлер. Тура және ауыспалы мағыналы сөздер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.2.4.1өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
3.2.2.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Сабақ мақсаттары: өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын анықтаймыз;
• тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажырата аламыз.
Психологиялық дайындық
Оқиық
«Алдын ала берілген атаулар» әдісі
Сабақ барысында жаңа тақырып бойынша тақтаға «Ерекше құрылыс нысаны», «Аспалы көпір», «Асфальтты көпір», «Семейдегі аспалы көпір» деген тақырыптар тақтаға жазылады. Оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және мәтінмен қатынасы мен байланысы туралы ойлауын, содан кейін біреуін таңдап, таңдаған себебін мәтінге сүйеніп түсіндіруін сұрайды. Мұғалім бірнеше оқушының ойы мен пікірін тыңдайды.
(Т) Ойымызбен бөлісейік.
«Сұқ саусақ» стратегиясы арқылы оқушылардың сұраққа жауап беруін қамтамасыз етеді. Яғни, бір оқушы ортаға шығады. Қалған оқушылар шеңберде тұрады. Ортаға шыққан оқушының көзін байлап, бір айналдырады. Айналғаннан кейін сұқ саусағы арқылы бір баланы көрсетеді. Сол балаға өз сұрағын қояды.
Сұрақтар оқулықта берілген.
Мәтін не туралы?
Мәтінде көпір туралы тағы не айтылған?
Көпірдің ерекшелігі туралы қай сөйлемде айтылған?
Мәтіннің тақырыбы мен ерекшелігін байланыстырып оқы. Ол мәтіннің негізгі ойы бола ала ма? Ойыңды айт
Анықтайық
Мәтінге қай тақырып сәйкес келеді?
Біреуін таңда. Неге бұл тақырыпты таңдадың?
Себебін түсіндір.
а) Ерекше құрылыс нысаны.
ә) Аспалы көпір.
б) Асфальтты көпір.
г) Семейдегі аспалы көпір.
(Т) Жазайық.
Тапсырманы «Фрейер моделі» әдісін қолдану арқылы орындау. Бұл әдістің кестесі болады. Берілген сөздердің тура және ауыспалы мағыналарына мысал келтіріп, сөйлем құрап, сол кестені толтырады.
«Фрейер моделі»
Ықтимал жауаптар.
Бет – адамның беті (тура), көлдің беті, кітаптың беті (ауыспалы); жүз, келбет (синоним).
Көз – адамның көзі (тура), күннің көзі (ауыспалы), жанар (синоним).
Терең – терең су (тура), терең білім (ауыспалы), таяз (антоним).
Дифференциация: Егер кейбір оқушы қажет деп есептесе, оларға сөздің тура мағынасы мен ауыспалы мағынасына мысалдар келтіріп қолдау көрсетіледі
Тексерейік
Жазған сөйлемдеріңді тексер. Сөйлемді қалай толықтыруға болады?
Сыныптағы жұмысты басқару.
Оқушыларға «Түсіндірме сөздіктің» қажет беттерінің нөмірін тақтаға жазады.
Білімді бекітуге арналған тапсырма
«Шұғыл есте сақтау»
Тақтаға тақырыпқа байланысты жеті сөз жазылады. Сонан соң екіүшеуін өшіріп тастап, өшірілген сөздерді оқушылар жылдам айтып қайталайды. Егер жылдам сол сөздерді есте сақтап айтып бере алса, ұпай жинайды.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәулет өнері
Сабақ тақырыбы: Қызық оқиғалары бар көркем шығармаларды тыңдау және оқу. Еліміздегі ерекше көпірлер. Тура және ауыспалы мағыналы сөздер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.2.4.1өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
3.2.2.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Сабақ мақсаттары: өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын анықтаймыз;
• тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажырата аламыз.
Психологиялық дайындық
Оқиық
«Алдын ала берілген атаулар» әдісі
Сабақ барысында жаңа тақырып бойынша тақтаға «Ерекше құрылыс нысаны», «Аспалы көпір», «Асфальтты көпір», «Семейдегі аспалы көпір» деген тақырыптар тақтаға жазылады. Оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және мәтінмен қатынасы мен байланысы туралы ойлауын, содан кейін біреуін таңдап, таңдаған себебін мәтінге сүйеніп түсіндіруін сұрайды. Мұғалім бірнеше оқушының ойы мен пікірін тыңдайды.
(Т) Ойымызбен бөлісейік.
«Сұқ саусақ» стратегиясы арқылы оқушылардың сұраққа жауап беруін қамтамасыз етеді. Яғни, бір оқушы ортаға шығады. Қалған оқушылар шеңберде тұрады. Ортаға шыққан оқушының көзін байлап, бір айналдырады. Айналғаннан кейін сұқ саусағы арқылы бір баланы көрсетеді. Сол балаға өз сұрағын қояды.
Сұрақтар оқулықта берілген.
Мәтін не туралы?
Мәтінде көпір туралы тағы не айтылған?
Көпірдің ерекшелігі туралы қай сөйлемде айтылған?
Мәтіннің тақырыбы мен ерекшелігін байланыстырып оқы. Ол мәтіннің негізгі ойы бола ала ма? Ойыңды айт
Анықтайық
Мәтінге қай тақырып сәйкес келеді?
Біреуін таңда. Неге бұл тақырыпты таңдадың?
Себебін түсіндір.
а) Ерекше құрылыс нысаны.
ә) Аспалы көпір.
б) Асфальтты көпір.
г) Семейдегі аспалы көпір.
(Т) Жазайық.
Тапсырманы «Фрейер моделі» әдісін қолдану арқылы орындау. Бұл әдістің кестесі болады. Берілген сөздердің тура және ауыспалы мағыналарына мысал келтіріп, сөйлем құрап, сол кестені толтырады.
«Фрейер моделі»
Ықтимал жауаптар.
Бет – адамның беті (тура), көлдің беті, кітаптың беті (ауыспалы); жүз, келбет (синоним).
Көз – адамның көзі (тура), күннің көзі (ауыспалы), жанар (синоним).
Терең – терең су (тура), терең білім (ауыспалы), таяз (антоним).
Дифференциация: Егер кейбір оқушы қажет деп есептесе, оларға сөздің тура мағынасы мен ауыспалы мағынасына мысалдар келтіріп қолдау көрсетіледі
Тексерейік
Жазған сөйлемдеріңді тексер. Сөйлемді қалай толықтыруға болады?
Сыныптағы жұмысты басқару.
Оқушыларға «Түсіндірме сөздіктің» қажет беттерінің нөмірін тақтаға жазады.
Білімді бекітуге арналған тапсырма
«Шұғыл есте сақтау»
Тақтаға тақырыпқа байланысты жеті сөз жазылады. Сонан соң екіүшеуін өшіріп тастап, өшірілген сөздерді оқушылар жылдам айтып қайталайды. Егер жылдам сол сөздерді есте сақтап айтып бере алса, ұпай жинайды.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 2- сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді пысықтау (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 39-сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздер (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 40-сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздер (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 2-сабақ Сөз құрамы Бәйтерек туралы аңыз (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №3-сабақ Ұзынсары Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді қайталау (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 2- сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді пысықтау (3 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 39-сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздер (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 40-сабақ Тура және ауыспалы мағыналы сөздер (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: 2-сабақ Сөз құрамы Бәйтерек туралы аңыз (3 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №3-сабақ Ұзынсары Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді қайталау (3 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: