Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тарихи жағдайды сипаттау (3 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт
Сабақ тақырыбы: Тарихи жағдайды сипаттау
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
Сабақ мақсаттары: 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру
3.3.1.1 сурет, жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін/ көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу .
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Ой бөлісу
Саяхатшы үй дегенді қалай түсінесің ?
Қай үйді саяхатшы үй деп атауға болады?
(Т) Ширату тапсырмасы Слайдпен жұмыс
«Кім тапқыр?» ойыны
- Шаңырақ неге биікте болады?
- Киіз үйде тұруға бола ма?
- Уық деген не?
Ал топтардың қолдарына келесі суреттер беріледі:
- Шаңырақ көрініп тұрған киіз үй
- Киіз үй
- Керегеге бекіп тұрған уықтар.
Әр топ өз суреттеріне қойылатын тиісті
сұрақты тауып, сол сұрақтың қасына жапсырады. Өзі таңдаған шешіміне түсінік береді (Менің бұл суретті ... сұрағына жапсырған себебім ... .)
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылардың идеясын тыңдау, қабілетті оқушылардың түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айтады.
Оқиық
Өлеңді дауыстап оқы. Түсініксіз сөздерді түсіндіру
Саяхатшы үй.
Өлеңді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер
Өлең неге саяхатшы үй деп аталған?
Неліктен өлең бөлімдерге бөлінген?
Өлеңнен көркемдеуіш сөздерді тап
Көк жайлау, қара шаңырақ
Дефференциация. Өлеңді дауыстап оқығанда қабілеті төмен оқушыларға назар аудару
(Т) Сұра және жауап бер
1.Оқушыларға өлеңнің бөлімдері бойынша сұрақ құрастыратындарын айту.
2. Алдымен олар жұптарымен ойларын бөлісіп, қандай сұрақтар қоюға болатыны туралы сұраңыз және сұрақтар бойынша түсіндіру.
3. Одан соң бірге отырған оқушылар жұп құрып, кезекпен сұрақ қойып, сұрақтарға жауап береді. Жұптарды тыңдап, жетістіктерін бағалаймын
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылар өлең мазмұны бойынша сұрақтар қоюы мүмкін, ал қабілеті жақсы оқушылар күрделі сұрақтар қойып, түсінгендерін бөлісе алады.
(Т) Жоспарлайық.
Суретке қара.
Өлеңнің әр бөліміне ат қой. Жоспар құра.
Жоспар бойынша үш ашық сұрақ құрастыр.
Киіз үй туралы не білесің? (киіз үй бөліктері,жиһаздары туралы).
1-бөлім – киіз үй
2-бөлім – шаңырақ
3-бөлім – кереге
4-бөлім-уық
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылар жоспар құруда өлең мазмұны бойынша түсінгендерін бөлісе алады, ал қабілеті жоғары оқушылар жоспар құруда өз тұжырымдарын ұсыну.
(Ж) Салыстырайық
Бөліктерге қойылған тақырыптарын оқы.
Қойылған тақырыптарды киіз үй бөліктерінің суреттерімен байланыстыр.
Өлең мазмұнын жоспар бойынша жеке оқушылардан сұрау.
Дефференциация.Оқушылардың қабілеттеріне қарай сұрақтар қойып, бағыт беру.
Тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрастыр.
(киіз үй, таза ауа, дастархан басында, тату отбасы, әже, күй тарту, өнерін тамашалау)
Тақырыпқа қатысты мақал-мәтелді тауып, қабырғаға ілейік.
Ер — шаңырақ, ел — уық.
Еңбек етсең ерінбей,тояды қарның тіленбей.
Өз үйім өлең төсегім.
Отан- оттан да ыстық.
Жұмыс дәптеріне нұсқаулық.
Салыстырайық
Киіз үйдің қандай артықшылығы мен қолайсыздығы бар? Салыстырып жаз
Артықшылығы Кемшілігі
Оқушылар киіз үйдің артықшылығы мен кемшілігін жазу арқылы ойларын жүйелейді, сауатты жазуға үйренеді.
Ойлан, тап!
Киіз үй туралы жұмбақ құрастыр.
Шаңырақтың көзінен
Күннің көзі түседі.
Бұрышы жоқ төрінен
Самал жел еседі.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт
Сабақ тақырыбы: Тарихи жағдайды сипаттау
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
Сабақ мақсаттары: 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру
3.3.1.1 сурет, жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін/ көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу .
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Ой бөлісу
Саяхатшы үй дегенді қалай түсінесің ?
Қай үйді саяхатшы үй деп атауға болады?
(Т) Ширату тапсырмасы Слайдпен жұмыс
«Кім тапқыр?» ойыны
- Шаңырақ неге биікте болады?
- Киіз үйде тұруға бола ма?
- Уық деген не?
Ал топтардың қолдарына келесі суреттер беріледі:
- Шаңырақ көрініп тұрған киіз үй
- Киіз үй
- Керегеге бекіп тұрған уықтар.
Әр топ өз суреттеріне қойылатын тиісті
сұрақты тауып, сол сұрақтың қасына жапсырады. Өзі таңдаған шешіміне түсінік береді (Менің бұл суретті ... сұрағына жапсырған себебім ... .)
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылардың идеясын тыңдау, қабілетті оқушылардың түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айтады.
Оқиық
Өлеңді дауыстап оқы. Түсініксіз сөздерді түсіндіру
Саяхатшы үй.
Өлеңді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер
Өлең неге саяхатшы үй деп аталған?
Неліктен өлең бөлімдерге бөлінген?
Өлеңнен көркемдеуіш сөздерді тап
Көк жайлау, қара шаңырақ
Дефференциация. Өлеңді дауыстап оқығанда қабілеті төмен оқушыларға назар аудару
(Т) Сұра және жауап бер
1.Оқушыларға өлеңнің бөлімдері бойынша сұрақ құрастыратындарын айту.
2. Алдымен олар жұптарымен ойларын бөлісіп, қандай сұрақтар қоюға болатыны туралы сұраңыз және сұрақтар бойынша түсіндіру.
3. Одан соң бірге отырған оқушылар жұп құрып, кезекпен сұрақ қойып, сұрақтарға жауап береді. Жұптарды тыңдап, жетістіктерін бағалаймын
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылар өлең мазмұны бойынша сұрақтар қоюы мүмкін, ал қабілеті жақсы оқушылар күрделі сұрақтар қойып, түсінгендерін бөлісе алады.
(Т) Жоспарлайық.
Суретке қара.
Өлеңнің әр бөліміне ат қой. Жоспар құра.
Жоспар бойынша үш ашық сұрақ құрастыр.
Киіз үй туралы не білесің? (киіз үй бөліктері,жиһаздары туралы).
1-бөлім – киіз үй
2-бөлім – шаңырақ
3-бөлім – кереге
4-бөлім-уық
Дефференциация. Қабілеті төмен оқушылар жоспар құруда өлең мазмұны бойынша түсінгендерін бөлісе алады, ал қабілеті жоғары оқушылар жоспар құруда өз тұжырымдарын ұсыну.
(Ж) Салыстырайық
Бөліктерге қойылған тақырыптарын оқы.
Қойылған тақырыптарды киіз үй бөліктерінің суреттерімен байланыстыр.
Өлең мазмұнын жоспар бойынша жеке оқушылардан сұрау.
Дефференциация.Оқушылардың қабілеттеріне қарай сұрақтар қойып, бағыт беру.
Тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрастыр.
(киіз үй, таза ауа, дастархан басында, тату отбасы, әже, күй тарту, өнерін тамашалау)
Тақырыпқа қатысты мақал-мәтелді тауып, қабырғаға ілейік.
Ер — шаңырақ, ел — уық.
Еңбек етсең ерінбей,тояды қарның тіленбей.
Өз үйім өлең төсегім.
Отан- оттан да ыстық.
Жұмыс дәптеріне нұсқаулық.
Салыстырайық
Киіз үйдің қандай артықшылығы мен қолайсыздығы бар? Салыстырып жаз
Артықшылығы Кемшілігі
Оқушылар киіз үйдің артықшылығы мен кемшілігін жазу арқылы ойларын жүйелейді, сауатты жазуға үйренеді.
Ойлан, тап!
Киіз үй туралы жұмбақ құрастыр.
Шаңырақтың көзінен
Күннің көзі түседі.
Бұрышы жоқ төрінен
Самал жел еседі.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №14 сабақ Сипаттау мәтінін жазу (3 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өткенді пысықтау «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: № 12-сабақ Пайымдау мәтінін құраймын (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №5 -сабақ Мәтін түрлері және құрылымдық бөліктері (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Жақсыдан үйрен жаманнан жирен» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау(БЖБ) (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №14 сабақ Сипаттау мәтінін жазу (3 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өткенді пысықтау «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: № 12-сабақ Пайымдау мәтінін құраймын (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: №5 -сабақ Мәтін түрлері және құрылымдық бөліктері (3 сынып, I тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Жақсыдан үйрен жаманнан жирен» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау(БЖБ) (3 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: