Қазақ тілінен сабақ жоспары: Табиғат дыбыстары (2 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қоршаған орта
Сабақ тақырыбы: Табиғат дыбыстары
Оқу мақсаттары: 2.2.6.2* Мұғалімнің қолдауымен ауызекі сөйлеу, көркем және бейкөркем (хабарландыру, нұсқаулық, хабарлама) стиль түрлерін ажырату.
Сабақ мақсаттары: Өлеңді мәнерлеп оқу. Өлеңдегі көркем сөздерді табу.
Сабақ барысы: Сабаққа оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау
Тыңдайық
Тыңдаған табиғат дыбыстарын атау.
-Тағы қандай табиғат дыбыстарын білесіңдер?
Үй тапсырмасын сұрау
«Саяхатшы жануарлар»
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Табиғат дыбыстары
Өлеңді мәнерлеп оқу. Өлеңдегі көркем сөздерді табу.
Дескриптор
-өлеңді мәнерлеп оқиды;
-өлеңдегі көркем сөздерді табады;
-көркем сөздерді мағынасы бірдей басқа сөздермен ауыстырады.
Сөздік жұмысы
Жонынан ат жүргендей
Атырап
Жебелеу
Ырғалу
Суретпен жұмыс
-Бұл қай жыл мезгілі?
-Жаңбырдың қандай пайдасы бар?
Оқиық
Өлеңді мәнерлеп оқу
Сұрақтарға жауап беру
-Жаңбыр қай кезде жиі жауады?
-Өлеңнен кесірткенің, көбелектің, бозторғайдың жаңбырдан қорғанған жолдарын тауып оқы.
/Оқушылар бірін- бірі бағалайды./
Зерттейік
Өлеңдегі қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру, басқа сөзбен ауыстырып жазу.
Жонынан ат жүргендей- үстінен ат шауып өткендей
Күн қойнына кіргендей- Күннің ішіне кіргендей жарқ ете түсті
Ду шапалақ ұрғандай- Шапалақ соққандай дыбыс естіліп кетті
Жазайық
Өлеңді қолданып, жаңбырлы күнді сипаттап жазу.
Қалыптастырушы бағалау
1-топ.Өлеңнен көркем сөздерді тауып,астын иректеп сыз.
Қырдың гүлі,
Күннің нұры,
Қол бұлғайды саябақ.
Асқар белдер,
Толқын көлдер
Құшақтайдыаялап.
2-топ.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, сөз тіркестерін көшіріп жаз
...........бұлт, ............................аспан, ............... алма,
...................толқын, .............. таулар
Керекті сөздер: көк,қызыл,ақша,асау,асқар
3-топ. «Дала» тақырыбына Синквейн құрастыр.
Үйге тапсырма:Жұмыс дәптердің 31- бетін орындап келу.
Рефлексиялық-бағалау кезеңі
«Екі тілек, бір ұсыныс» стратегиясы арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қоршаған орта
Сабақ тақырыбы: Табиғат дыбыстары
Оқу мақсаттары: 2.2.6.2* Мұғалімнің қолдауымен ауызекі сөйлеу, көркем және бейкөркем (хабарландыру, нұсқаулық, хабарлама) стиль түрлерін ажырату.
Сабақ мақсаттары: Өлеңді мәнерлеп оқу. Өлеңдегі көркем сөздерді табу.
Сабақ барысы: Сабаққа оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау
Тыңдайық
Тыңдаған табиғат дыбыстарын атау.
-Тағы қандай табиғат дыбыстарын білесіңдер?
Үй тапсырмасын сұрау
«Саяхатшы жануарлар»
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Табиғат дыбыстары
Өлеңді мәнерлеп оқу. Өлеңдегі көркем сөздерді табу.
Дескриптор
-өлеңді мәнерлеп оқиды;
-өлеңдегі көркем сөздерді табады;
-көркем сөздерді мағынасы бірдей басқа сөздермен ауыстырады.
Сөздік жұмысы
Жонынан ат жүргендей
Атырап
Жебелеу
Ырғалу
Суретпен жұмыс
-Бұл қай жыл мезгілі?
-Жаңбырдың қандай пайдасы бар?
Оқиық
Өлеңді мәнерлеп оқу
Сұрақтарға жауап беру
-Жаңбыр қай кезде жиі жауады?
-Өлеңнен кесірткенің, көбелектің, бозторғайдың жаңбырдан қорғанған жолдарын тауып оқы.
/Оқушылар бірін- бірі бағалайды./
Зерттейік
Өлеңдегі қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру, басқа сөзбен ауыстырып жазу.
Жонынан ат жүргендей- үстінен ат шауып өткендей
Күн қойнына кіргендей- Күннің ішіне кіргендей жарқ ете түсті
Ду шапалақ ұрғандай- Шапалақ соққандай дыбыс естіліп кетті
Жазайық
Өлеңді қолданып, жаңбырлы күнді сипаттап жазу.
Қалыптастырушы бағалау
1-топ.Өлеңнен көркем сөздерді тауып,астын иректеп сыз.
Қырдың гүлі,
Күннің нұры,
Қол бұлғайды саябақ.
Асқар белдер,
Толқын көлдер
Құшақтайдыаялап.
2-топ.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, сөз тіркестерін көшіріп жаз
...........бұлт, ............................аспан, ............... алма,
...................толқын, .............. таулар
Керекті сөздер: көк,қызыл,ақша,асау,асқар
3-топ. «Дала» тақырыбына Синквейн құрастыр.
Үйге тапсырма:Жұмыс дәптердің 31- бетін орындап келу.
Рефлексиялық-бағалау кезеңі
«Екі тілек, бір ұсыныс» стратегиясы арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Біздің айналамыздағы табиғат әлемі туралы өлеңдер оқу (1-сабақ) (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Балаларға арналған тақпақтарды оқу (1-сабақ) (2 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлы ақын – Абай №1 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: «Жаңбыр жауды» Н. Әлімқұлов «Нөсер» А. Сопыбеков (3 сынып, IV тоқсан)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жәндік жанды табиғатқа жатады ма? №6 (3 сынып, I тоқсан, 1 бөлім)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Біздің айналамыздағы табиғат әлемі туралы өлеңдер оқу (1-сабақ) (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Балаларға арналған тақпақтарды оқу (1-сабақ) (2 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ұлы ақын – Абай №1 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: «Жаңбыр жауды» Н. Әлімқұлов «Нөсер» А. Сопыбеков (3 сынып, IV тоқсан)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Жәндік жанды табиғатқа жатады ма? №6 (3 сынып, I тоқсан, 1 бөлім)
Іздеп көріңіз: