Қазақ тілінен сабақ жоспары: Өлең құрастырамын каллиграмма жасай аламын (2 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің туған өлкем
Сабақ тақырыбы: Өлең құрастырамын, каллиграмма жасай аламын
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары: (оқубағдарламасы на сілтемеу) 2.3.6.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер / сөйлем/калиграмма құрастыру
Сабақ мақсаттары: Мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, калиграмма құрастыру.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:Сәлеметсің бе, Күн Ана!
Сәлеметсің бе,Жер Ана!
Сәлеметсің бе,Көгілдір аспан!
Сәлеметсің бе, сен!
Сәлеметсің бе Мен!
/оқушылар бір-бірімен амандасады/
(Ұ) «Сен маған, мен саған»
Мақсаты: тілдік және сыни ойлау дағдыларын дамыту.
Сұрақ-жауап арқылы жұмыс жүргізу
-Балалар, біздің қазір қандай бөлім оқып жатырмыз?
-Ал, сіздердің туған жерлеріңіз қай жер?
-Біз қай облыста тұрамыз?
-Біздің қай қалада оқып жатырмыз?
-Көкшетау қандай қала?
-Ол несімен ерекше?
-Жақсы, балалар!Сұрақтарға дұрыс жауап бердіңдер. Енді айтыңдаршы біз жаңа не істедік?
Оқушылардың мүмкін болатын жауабы:сөйлестік, бір-бірімізге сұрақ қойдық және жауап беріп отырдық.
-Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
(МК, Т). Проблемалық сұрақ.
Мақсаты: өз көзқарасын айту арқылы дәлелдей білуге баулу, жаңа білімге деген қызығушылығын арттыру.
Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
Оқушыларға сурет көрсетіледі.
- Қалай ойлайсыздар, мына сурет не туралы деп ойлайсыздар?
- Негізгі кейіпкерлер кімдер?
- Бұл сурет пен сабағымыздың тақырыбы арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыздар?
-Ендеше, бұл сұрақтың жауабын анықтау үшін мына аңызға назар аударайық.
Тақтада аңыздың бастапқы бөлігі жазылып тұрады.
Балалар, қалай ойлайсыздар, әрі қарай бұл аңыз қалай жалғасуы мүмкін
(Т) Жалғасын тап.
Мақсаты: мәтінді жалғастыруда топ мүшелерінің ойын тыңдауға, бағалауға, ұжыммен ортақ шешімге келуге дағдылану.
Оқушылар мәтіннің жалғасын ұжыммен ойласа отырып жалғастырады, өз нұсқаларын оқиды.
Топтар бірін-бірі «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
(Ұ) «Білгім келеді»
Мақсаты: тізбектей оқу арқылы бірін-бірі тыңдауға, оқу жылдамдығын арттыруға дағдыланады.
Аңыздың жалғасы «Тізбектеу» әдісі арқылы оқылады.
- Балалар, қалай ойлайсыңдар, бұл аңыз не туралы екен?
-Ендеше, бұл аңызға қандай тақырып қоюға болады?
-Мұндағы негізгі кейіпкерлер кімдер?
(Ө, Ж) Кейіпкерге сипаттама.
Мақсаты: кейіпкерге сипатта беру арқылы сыни ойлауға дағдыланады. Оқиға немесе кейіпкер іс-әрекетінің дұрыс және бұрыс жағын анықтау.
Оқушылар кейіпкерлерге ауызша түрде сипаттама береді.
Патша –
Құс –
(Т) Калиграмма құрастыру.
Мақсаты: ұжыммен талқыланған және өзі білетін ақпаратты қолдана отырып, кейіпкерлерге калиграмма құрастыруға дағдылану.
Ендеше қазір біз аңыз кейіпкерлеріне сипатта бере отырып, калиграмма құрастыратын боламыз.
1 - топ- патша
2 - топ- құс
3- топ – гүл құрастыра отырып, аңыздағы негізгі түйін туралы калиграмма құрастырады.
Мақсаты: оқушылардың көпшілік алдында сөйлеу, өз сөзін дәлелдей білу, өз ойын «ортада» ашық айта білуге дағдылану.
топтар өз жұмыстарын қорғайды, стикерлер арқылы бағалайды.
Бағалау дескрипторы:
- Колиграмма құрастырды;
- Мәтін мазмұнмұнын толық аша білді.
Жоғарғы балл -2 балл......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің туған өлкем
Сабақ тақырыбы: Өлең құрастырамын, каллиграмма жасай аламын
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары: (оқубағдарламасы на сілтемеу) 2.3.6.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер / сөйлем/калиграмма құрастыру
Сабақ мақсаттары: Мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, калиграмма құрастыру.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:Сәлеметсің бе, Күн Ана!
Сәлеметсің бе,Жер Ана!
Сәлеметсің бе,Көгілдір аспан!
Сәлеметсің бе, сен!
Сәлеметсің бе Мен!
/оқушылар бір-бірімен амандасады/
(Ұ) «Сен маған, мен саған»
Мақсаты: тілдік және сыни ойлау дағдыларын дамыту.
Сұрақ-жауап арқылы жұмыс жүргізу
-Балалар, біздің қазір қандай бөлім оқып жатырмыз?
-Ал, сіздердің туған жерлеріңіз қай жер?
-Біз қай облыста тұрамыз?
-Біздің қай қалада оқып жатырмыз?
-Көкшетау қандай қала?
-Ол несімен ерекше?
-Жақсы, балалар!Сұрақтарға дұрыс жауап бердіңдер. Енді айтыңдаршы біз жаңа не істедік?
Оқушылардың мүмкін болатын жауабы:сөйлестік, бір-бірімізге сұрақ қойдық және жауап беріп отырдық.
-Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
(МК, Т). Проблемалық сұрақ.
Мақсаты: өз көзқарасын айту арқылы дәлелдей білуге баулу, жаңа білімге деген қызығушылығын арттыру.
Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
Оқушыларға сурет көрсетіледі.
- Қалай ойлайсыздар, мына сурет не туралы деп ойлайсыздар?
- Негізгі кейіпкерлер кімдер?
- Бұл сурет пен сабағымыздың тақырыбы арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыздар?
-Ендеше, бұл сұрақтың жауабын анықтау үшін мына аңызға назар аударайық.
Тақтада аңыздың бастапқы бөлігі жазылып тұрады.
Балалар, қалай ойлайсыздар, әрі қарай бұл аңыз қалай жалғасуы мүмкін
(Т) Жалғасын тап.
Мақсаты: мәтінді жалғастыруда топ мүшелерінің ойын тыңдауға, бағалауға, ұжыммен ортақ шешімге келуге дағдылану.
Оқушылар мәтіннің жалғасын ұжыммен ойласа отырып жалғастырады, өз нұсқаларын оқиды.
Топтар бірін-бірі «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
(Ұ) «Білгім келеді»
Мақсаты: тізбектей оқу арқылы бірін-бірі тыңдауға, оқу жылдамдығын арттыруға дағдыланады.
Аңыздың жалғасы «Тізбектеу» әдісі арқылы оқылады.
- Балалар, қалай ойлайсыңдар, бұл аңыз не туралы екен?
-Ендеше, бұл аңызға қандай тақырып қоюға болады?
-Мұндағы негізгі кейіпкерлер кімдер?
(Ө, Ж) Кейіпкерге сипаттама.
Мақсаты: кейіпкерге сипатта беру арқылы сыни ойлауға дағдыланады. Оқиға немесе кейіпкер іс-әрекетінің дұрыс және бұрыс жағын анықтау.
Оқушылар кейіпкерлерге ауызша түрде сипаттама береді.
Патша –
Құс –
(Т) Калиграмма құрастыру.
Мақсаты: ұжыммен талқыланған және өзі білетін ақпаратты қолдана отырып, кейіпкерлерге калиграмма құрастыруға дағдылану.
Ендеше қазір біз аңыз кейіпкерлеріне сипатта бере отырып, калиграмма құрастыратын боламыз.
1 - топ- патша
2 - топ- құс
3- топ – гүл құрастыра отырып, аңыздағы негізгі түйін туралы калиграмма құрастырады.
Мақсаты: оқушылардың көпшілік алдында сөйлеу, өз сөзін дәлелдей білу, өз ойын «ортада» ашық айта білуге дағдылану.
топтар өз жұмыстарын қорғайды, стикерлер арқылы бағалайды.
Бағалау дескрипторы:
- Колиграмма құрастырды;
- Мәтін мазмұнмұнын толық аша білді.
Жоғарғы балл -2 балл......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тірек сөздерді суреттерді пайдаланып постер құрастыру Менің Қазақстаным (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әлем жайлы әңгіме оқимын (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үзіліс кезінде демалуға арналған ережелерді сақтаймын (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әңгіме айтқанды жақсы көремін (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үзіліс кезіндегі тәртіп ережелері (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тірек сөздерді суреттерді пайдаланып постер құрастыру Менің Қазақстаным (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әлем жайлы әңгіме оқимын (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үзіліс кезінде демалуға арналған ережелерді сақтаймын (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әңгіме айтқанды жақсы көремін (2 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үзіліс кезіндегі тәртіп ережелері (2 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: