Сауат ашудан сабақ жоспары: Менің отбасымның бір күні (отбасы және күнделікті өмір туралы жазу) (1 сынып,3 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің отбасым және достарым»
Сабақ тақырыбы: Менің отбасымның бір күні (отбасы және күнделікті өмір туралы жазу)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасы на сілтемеу)1.3.9.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген
атауларды) анықтау
Сабақ мақсаттары: Бас әріппен жазылатын сөздерді анықтау.
Сабақ барысы: (Ұ)Психологиялық ахуал:
Мақсаты: Жағымды көңіл-күй орнату
Сабақты оқимыз, көңілге тоқимыз,
Қазақ тілін үйреніп қазақша сөйлейміз.
Сөздер үйренеміз, мәнін түсінеміз,
Келешекте әлі біз, биікке жетеміз...
/оқушылар хормен әндетіп айтады/
(Ұ)Тыңдалым
Мақсаты: Оқушылардың тыңдалым дағдылары мен сыни ойлауын дамыту
Аудиожазбаны тыңдап, сабақтың тақырыбын ашу
-Балалар, жұмбақтың шешуі қандай болды?
-Бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ?
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы Менің отбасымның бір күні
ЖАҢА САБАҚ
(Ж) «Кім жылдам?» тақырып бойынша берілген сұрақтарға жазбаша жауап береді.
А әрпінен басталатын қыз баланың атын жаз.
Қазақстанда қандай өзен-көлдер бар?
Бұл жануарға ат қой.
Қандай газет-журналдың атауын білесіңдер?
Отбасыңмен қандай қалаға бардыңдар?
- Балалар ненің атауларын жаздық?
- Сендер ол атауларды қалай жаздыңдар?
- Қандай мақсат қоямыз? Неге қол жеткізуіміз керек?
- Балалар сабақтың соңында осы мақсатқа ораламыз.
(Т) «Атаулар еліне саяхат»
Мақсаты: Берілген сөйлемдер арқылы бас әріппен жазылатын сөздерді анықтап, (мұғалімнің қолдауымен) ереже шығару
Топтық жұмыстың ережесі:
Бір-бірінің ойын тыңдау;
Тыныштық сақтау;
Бірігіп жұмыс жасау;
Берілген уақыттан тыс шықпау;
1-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (кісінің аты – жөні)
2-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Жер - су аттары)
3-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Жан - жануарға қойылатын атау)
4-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Газет-журналдар атауы)
5-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (қаланың атауы)
Дескриптор
1. Бас әріппен жазылған сөздердің астын сызады +
2. Ережені шығарады +
Әр топ ортаға шығып, өз жұмыстарын қорғайды.. Қалған топ мұқият тыңдап, бағалау кестесін толтырады.
Ұ) Сергіту сәті
Бір үйде біз нешеуміз?
Кел санайық екеуміз.
Бас бармағым - атам,
Балан үйрек - апам,
Ортан терек - әкем,
Шылдыр шүмек - анам,
Кішкентай бөбек - мен.
Біз үйде нешеуміз?
Біз үйде – бесеуміз.
Дәптермен жұмыс.
Мақсаты: Көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
- Құстарға қандай қамқорлық жасауға болады?(жем беремін, ұя жасаймын)
- Ендеше ұя сөзінде таныс емес қандай дыбыс?
- Дыбыстайықшы. Қандай дыбысқа жатады?
(Я дыбысының артикуляциясымен таныстыру. Я дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның я әрпімен таңбаланатынын түсіндіру)
Я- хормен, жеке-жеке айтқызады , Я –дыбысы дауысты дыбысы деп анықталады.
Я-дыбысының тағы бір ерекшілігін байқату Я айтқан кезіңде екі дыбыс естіледі әріп бір ал дыбыс екі бұлар Й-А қысқа й және А дыбыстары.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің отбасым және достарым»
Сабақ тақырыбы: Менің отбасымның бір күні (отбасы және күнделікті өмір туралы жазу)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасы на сілтемеу)1.3.9.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген
атауларды) анықтау
Сабақ мақсаттары: Бас әріппен жазылатын сөздерді анықтау.
Сабақ барысы: (Ұ)Психологиялық ахуал:
Мақсаты: Жағымды көңіл-күй орнату
Сабақты оқимыз, көңілге тоқимыз,
Қазақ тілін үйреніп қазақша сөйлейміз.
Сөздер үйренеміз, мәнін түсінеміз,
Келешекте әлі біз, биікке жетеміз...
/оқушылар хормен әндетіп айтады/
(Ұ)Тыңдалым
Мақсаты: Оқушылардың тыңдалым дағдылары мен сыни ойлауын дамыту
Аудиожазбаны тыңдап, сабақтың тақырыбын ашу
-Балалар, жұмбақтың шешуі қандай болды?
-Бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ?
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы Менің отбасымның бір күні
ЖАҢА САБАҚ
(Ж) «Кім жылдам?» тақырып бойынша берілген сұрақтарға жазбаша жауап береді.
А әрпінен басталатын қыз баланың атын жаз.
Қазақстанда қандай өзен-көлдер бар?
Бұл жануарға ат қой.
Қандай газет-журналдың атауын білесіңдер?
Отбасыңмен қандай қалаға бардыңдар?
- Балалар ненің атауларын жаздық?
- Сендер ол атауларды қалай жаздыңдар?
- Қандай мақсат қоямыз? Неге қол жеткізуіміз керек?
- Балалар сабақтың соңында осы мақсатқа ораламыз.
(Т) «Атаулар еліне саяхат»
Мақсаты: Берілген сөйлемдер арқылы бас әріппен жазылатын сөздерді анықтап, (мұғалімнің қолдауымен) ереже шығару
Топтық жұмыстың ережесі:
Бір-бірінің ойын тыңдау;
Тыныштық сақтау;
Бірігіп жұмыс жасау;
Берілген уақыттан тыс шықпау;
1-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (кісінің аты – жөні)
2-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Жер - су аттары)
3-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Жан - жануарға қойылатын атау)
4-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (Газет-журналдар атауы)
5-топ Сөйлемнен бас әріппен жазылған сөздердің астын сызып, ненің атауы екенін анықтап, ереже шығару (қаланың атауы)
Дескриптор
1. Бас әріппен жазылған сөздердің астын сызады +
2. Ережені шығарады +
Әр топ ортаға шығып, өз жұмыстарын қорғайды.. Қалған топ мұқият тыңдап, бағалау кестесін толтырады.
Ұ) Сергіту сәті
Бір үйде біз нешеуміз?
Кел санайық екеуміз.
Бас бармағым - атам,
Балан үйрек - апам,
Ортан терек - әкем,
Шылдыр шүмек - анам,
Кішкентай бөбек - мен.
Біз үйде нешеуміз?
Біз үйде – бесеуміз.
Дәптермен жұмыс.
Мақсаты: Көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
- Құстарға қандай қамқорлық жасауға болады?(жем беремін, ұя жасаймын)
- Ендеше ұя сөзінде таныс емес қандай дыбыс?
- Дыбыстайықшы. Қандай дыбысқа жатады?
(Я дыбысының артикуляциясымен таныстыру. Я дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның я әрпімен таңбаланатынын түсіндіру)
Я- хормен, жеке-жеке айтқызады , Я –дыбысы дауысты дыбысы деп анықталады.
Я-дыбысының тағы бір ерекшілігін байқату Я айтқан кезіңде екі дыбыс естіледі әріп бір ал дыбыс екі бұлар Й-А қысқа й және А дыбыстары.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы оқиға жазу (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Хат жазу (1 сынып, 5 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы әңгімені жоспарлау (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Менің отбасымның бір күні (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы оқиға жазу №1 (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы оқиға жазу (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Хат жазу (1 сынып, 5 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы әңгімені жоспарлау (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Менің отбасымның бір күні (1 сынып,3 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Достық туралы оқиға жазу №1 (1 сынып,3 бөлім )
Іздеп көріңіз: