Сауат ашудан сабақ жоспары: «Менің мектебім» О дыбысы және әрпі (1 сынып,2 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
Сабақ тақырыбы: «Менің мектебім» О дыбысы және әрпі
Оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.1.1 Өзгелерді тыңдайды, түсінеді және кейбір тұстардың не туралы екенін біледі
1.1.3.1 Оқиғаны ретімен жай сөйлемдерді қолданып баяндау тәсілімен айтады (мұғалім көмегімен)
Сабақ мақсаттары: Өзгелердің сөзін тыңдау, түсініп кейбір тұстарының не туралы екенін айтуға қалыптастыру;
Оқиғаны ретімен жай сөйлемдерді қолданып баяндауға үйрену (мұғалім көмегімен).
Сабақ барысы: Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.
Шаттық шеңбері. «Мектебім» әнін тыңдау.
- Балалар сендерге өлең ұнады ма?
- Өлең не туралы?
- Сендер мектепке не үшін келесіңдер?
Олай болса, Қазақ тілі әлеміне» саяхатымызды жалғастырып О дыбысы және әрпімен танысамыз.
Слайд №1. Аралық тақырып «Менің мектебім» бойынша балалардың ойын, тілін дамыту.
Балаларға мектептің суреті көрсетіледі.
Мектептегі қандай орындарды білесіңдер?
Суреттер көрсету: сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн,/
(Т) Жол картасымен жұмыс
Мектеп асханасына баратын жол
Мектеп күзетшісіне баратын жол
Дәрігерге баратын жол
Спорт залға баратын жол
Далаға шығатын жол карталарын ұсыну. Оқушылар мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын көрсетеді, түсіндіреді сипаттайды.
Әңгімелеу барысында бірінші, алдымен, сонан соң, келесі, оңға, солға, алдында, артында ортасында деген ретті білдіретін сөздерді пайдалануына назар аудару.
Жолсызба туралы сұрақтар қою
(Қ) Оқушылардың дауыстап сенімді сөйлеуіне байланысты, бақылау арқылы бағалау.
Сұрақтар:
• Мен бірінші қай жерге жетемін? Кітап сөресіне ме? Есікке ме?
• xxx сынып бөлмесінен кейін қайда барамын?
• Кімнің есінде қалды, қай бағытқа бұрыламын?
Ал, балалар біз өткен сабақта қай дыбыспен таныстық?
(Т, Қ) Ойын «Адасқан әріптер»
Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып, О о дыбысы мен әрпі туралы білімдерін анықтау..
Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі.
1 топ. ОРАМАЛ /партада орындайды/
2 топ. ОТАН /партада орындайды/
3 топ. ОҚУШЫ /Тақтада орындайды/
4 топ. ОТБАСЫ /Ойын алаңында/
5 топ. ОРМАН /Тақтада орындайды/
сөзін құрастыру керек.
/Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды/
Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді.
Сергіту сәті. «Көңілді күн»
– Балалар, назар аударыңдаршы, осы сөздер қандай әріптен басталып тұр?
– Ал кейбір сөздерде О о дыбысы сөздің ортасында және соңында кездеседі.
/Балалар О о дыбысына байланысты сөздер ойлап табады./
-Балалар, ОРМАН сөзінде қанша әріп бар екен, қане, санайықшы. /5 әріп/
– Ал, қанша буын бар деп ойлайсыңдар?
/2 буын/
– Осы сөздегі екі дауысты дыбыс бар, сондықтан екі буын болады.
– О о дыбысы – дауысты дыбыс.
– Ойыншық, оқулық сөздерін салыстырып көріңдер (дыбыстық құрамы, мағынасы)
- Мектепке білім алу үшін ойыншық пен оқулықтың қайсысы қажетті?
- Қандай оқулықтарың бар?
(Т/О.т) Оқушыларды шағын топтарға бөліктерге бөлінген оқулық суреттерін құрастыру арқылы топтастыру. Әр топ өздеріне түскен оқулықтың пайдасы туралы әңгімелеуге дайындалады. Өз таныстыруында о дыбысы бар сөздерді қамтуы тиіс. О дыбысы бар қандай сөздерді қолданғанын, о дыбысы сөздің қай бөлігінде кездескенін айтады.
Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
(Ұ,Ж) Буындарды оқу
Хормен оқу
Жеке оқу
Дәптермен жұмыс.
Балаларға О о әрпінің жазылу үлгісін көрсету.
(Ө) Тыңдалым/жазылым. Берілген 6 сөздің үшеуін қатесіз жаза алады.
О дыбысы бар сөздер айту.
Орман, он, шопан, шортан, тоған, торғай......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
Сабақ тақырыбы: «Менің мектебім» О дыбысы және әрпі
Оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.1.1 Өзгелерді тыңдайды, түсінеді және кейбір тұстардың не туралы екенін біледі
1.1.3.1 Оқиғаны ретімен жай сөйлемдерді қолданып баяндау тәсілімен айтады (мұғалім көмегімен)
Сабақ мақсаттары: Өзгелердің сөзін тыңдау, түсініп кейбір тұстарының не туралы екенін айтуға қалыптастыру;
Оқиғаны ретімен жай сөйлемдерді қолданып баяндауға үйрену (мұғалім көмегімен).
Сабақ барысы: Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.
Шаттық шеңбері. «Мектебім» әнін тыңдау.
- Балалар сендерге өлең ұнады ма?
- Өлең не туралы?
- Сендер мектепке не үшін келесіңдер?
Олай болса, Қазақ тілі әлеміне» саяхатымызды жалғастырып О дыбысы және әрпімен танысамыз.
Слайд №1. Аралық тақырып «Менің мектебім» бойынша балалардың ойын, тілін дамыту.
Балаларға мектептің суреті көрсетіледі.
Мектептегі қандай орындарды білесіңдер?
Суреттер көрсету: сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн,/
(Т) Жол картасымен жұмыс
Мектеп асханасына баратын жол
Мектеп күзетшісіне баратын жол
Дәрігерге баратын жол
Спорт залға баратын жол
Далаға шығатын жол карталарын ұсыну. Оқушылар мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын көрсетеді, түсіндіреді сипаттайды.
Әңгімелеу барысында бірінші, алдымен, сонан соң, келесі, оңға, солға, алдында, артында ортасында деген ретті білдіретін сөздерді пайдалануына назар аудару.
Жолсызба туралы сұрақтар қою
(Қ) Оқушылардың дауыстап сенімді сөйлеуіне байланысты, бақылау арқылы бағалау.
Сұрақтар:
• Мен бірінші қай жерге жетемін? Кітап сөресіне ме? Есікке ме?
• xxx сынып бөлмесінен кейін қайда барамын?
• Кімнің есінде қалды, қай бағытқа бұрыламын?
Ал, балалар біз өткен сабақта қай дыбыспен таныстық?
(Т, Қ) Ойын «Адасқан әріптер»
Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып, О о дыбысы мен әрпі туралы білімдерін анықтау..
Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі.
1 топ. ОРАМАЛ /партада орындайды/
2 топ. ОТАН /партада орындайды/
3 топ. ОҚУШЫ /Тақтада орындайды/
4 топ. ОТБАСЫ /Ойын алаңында/
5 топ. ОРМАН /Тақтада орындайды/
сөзін құрастыру керек.
/Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды/
Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді.
Сергіту сәті. «Көңілді күн»
– Балалар, назар аударыңдаршы, осы сөздер қандай әріптен басталып тұр?
– Ал кейбір сөздерде О о дыбысы сөздің ортасында және соңында кездеседі.
/Балалар О о дыбысына байланысты сөздер ойлап табады./
-Балалар, ОРМАН сөзінде қанша әріп бар екен, қане, санайықшы. /5 әріп/
– Ал, қанша буын бар деп ойлайсыңдар?
/2 буын/
– Осы сөздегі екі дауысты дыбыс бар, сондықтан екі буын болады.
– О о дыбысы – дауысты дыбыс.
– Ойыншық, оқулық сөздерін салыстырып көріңдер (дыбыстық құрамы, мағынасы)
- Мектепке білім алу үшін ойыншық пен оқулықтың қайсысы қажетті?
- Қандай оқулықтарың бар?
(Т/О.т) Оқушыларды шағын топтарға бөліктерге бөлінген оқулық суреттерін құрастыру арқылы топтастыру. Әр топ өздеріне түскен оқулықтың пайдасы туралы әңгімелеуге дайындалады. Өз таныстыруында о дыбысы бар сөздерді қамтуы тиіс. О дыбысы бар қандай сөздерді қолданғанын, о дыбысы сөздің қай бөлігінде кездескенін айтады.
Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
(Ұ,Ж) Буындарды оқу
Хормен оқу
Жеке оқу
Дәптермен жұмыс.
Балаларға О о әрпінің жазылу үлгісін көрсету.
(Ө) Тыңдалым/жазылым. Берілген 6 сөздің үшеуін қатесіз жаза алады.
О дыбысы бар сөздер айту.
Орман, он, шопан, шортан, тоған, торғай......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Менің мектебім (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелерді мазмұндау Шш дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Оқу құралдары (1 сынып, 2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Әңгіме жазу «ң» дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Мектепте кімдер жұмыс істейді? (1 сынып, 2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Менің мектебім (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелерді мазмұндау Шш дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Оқу құралдары (1 сынып, 2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Әңгіме жазу «ң» дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Мектепте кімдер жұмыс істейді? (1 сынып, 2 бөлім )
Іздеп көріңіз: