Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелерді мазмұндау Шш дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
Сабақтың тақырыбы: Мектеп туралы әңгімелерді мазмұндау. Шш дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (ОБ сілтеме)1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
Сабақ мақсаттары: 1.1.1.1 Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну.
1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен).
Сабақ барысы: Көңілді шеңберге жиналу. Оқушылар мектеп тақырыбына байланысты сөздерді айтады.
Шаттық шеңбері. «Көңілді күн»
Балалар келген қонақтармен сәлемдеседі.
– Балалар, «Қазақ тілі әлеміне» саяхатымызды жалғастырып, бүгінгі сабақта сендер мектеп туралы, О о дыбысы мен әрпі туралы өте қызықты мәліметтер аласыңдар.
Слайд №1. Аралық тақырып «Менің мектебім» бойынша балалардың ойын, тілін дамыту.
Балаларға мектептің суреті көрсетіледі.
(Б) Сұрақ қою.
– Балалар, сендер 1 қыркүйек күні қайда келдіңдер?
– Сендер қай мектепте оқисыңдар?
– Сен қай сыныпта оқисың?
– Мектепте кімдер жұмыс істейді?
/Суреттер көрсету: мұғалімдер, дәрігер, аспаз, күзетші/
– Мектептегі қандай орындарды білесіңдер?
/Суреттер көрсету: сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана/
- Балалар сендерге мектепте оқыған ұнай ма?
- Ендеше бүгін мектеп туралы өлеңдер оқимыз.
Мектебім - айтар әнім
Сан рет қайталадым
Сан рет қайталадым
Өзіңнен алғанымды
Өзіңе қайтарамын.
Мақалды дұрыс құрастырып оқы. «Шашылған сөздерді орнына қой»
-Оқу - білім азығы,
Білім – ырыс қазығы.
-Білімдіге дүние жарық.
Білімсіздің күні кәріп.
-Мектеп – кеме, білім – теңіз.
Топтық тапсырма
1 топ.
-Сендер осы мәтінді қалай аяқтар едіңдер?
Адам өміріндегі қызықты сәттердің бірі мектепте өткізген уақыт болып табылады. Мектеп-білім теңізіндегі үлкен кеме. Осы кемеде он екі жыл уақытты әр бала өткізеді. Мектеп табалдырығын тарыдай болып аттаймыз. Білім алып, таудай болып шығамыз...
2 топ.
Сурет бойынша мәтін құрастырады.
Оқушыларға Оо дыбысы мен әрпін меңгерту.
Оқушылар Оо дыбысына байланысты сөздер ойлап табады, сөйлемдер құрайды.
Жазу үлгісіне Оо әрпін жазады.
Сөздердің ішінен о әрпі бар сөздерді тауып, астын сызады.
Суреттерді сөздермен сәйкестендіреді.
Жұмбақ шешу. Бұл жұмбақтың жауабын мен мына суретке жасырып қойдым.
Үрлесең жеп-жеңіл
Елпілдеп кетеді
Ұшырсаң көк теңбіл
Бұлтқа да жетеді.
Ақ шар бар,
Көк шар бар.
Көп шар бар,
Бес шар бар.
Бұл жұмбақтың жауабы шар екенін тапқан соң, шар сөзінің басқы дыбысын бөліп айтқызу. Қатаң дауыссыз дыбыс екенін байқату.
«Ш» әрпімен танысқан соң ш дыбысының баспа және жазба түрін көрсетеді.
- «Ш» дыбысын ауада жазып көрейікші. Алдымен мен жазайын, содан сендер ауада жазып қайталасындар.
Буындарды оқыту. Ш дыбысының айтылуына мән бергізу.
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.
Ш дыбысына сөз ойлату.
Мысалы: шана, шар, шие, машина, ағаш, шымшық..
Деңгейлік тапсырмалар:
Сурет бойынша заттардың аттарын жазу.
Берілген сөздерді көшіреді: қасық, қант, қаймақ, қонжық.
Сөздік диктант жазады: қалам, қарындаш, қар......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
Сабақтың тақырыбы: Мектеп туралы әңгімелерді мазмұндау. Шш дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (ОБ сілтеме)1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
Сабақ мақсаттары: 1.1.1.1 Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну.
1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен).
Сабақ барысы: Көңілді шеңберге жиналу. Оқушылар мектеп тақырыбына байланысты сөздерді айтады.
Шаттық шеңбері. «Көңілді күн»
Балалар келген қонақтармен сәлемдеседі.
– Балалар, «Қазақ тілі әлеміне» саяхатымызды жалғастырып, бүгінгі сабақта сендер мектеп туралы, О о дыбысы мен әрпі туралы өте қызықты мәліметтер аласыңдар.
Слайд №1. Аралық тақырып «Менің мектебім» бойынша балалардың ойын, тілін дамыту.
Балаларға мектептің суреті көрсетіледі.
(Б) Сұрақ қою.
– Балалар, сендер 1 қыркүйек күні қайда келдіңдер?
– Сендер қай мектепте оқисыңдар?
– Сен қай сыныпта оқисың?
– Мектепте кімдер жұмыс істейді?
/Суреттер көрсету: мұғалімдер, дәрігер, аспаз, күзетші/
– Мектептегі қандай орындарды білесіңдер?
/Суреттер көрсету: сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана/
- Балалар сендерге мектепте оқыған ұнай ма?
- Ендеше бүгін мектеп туралы өлеңдер оқимыз.
Мектебім - айтар әнім
Сан рет қайталадым
Сан рет қайталадым
Өзіңнен алғанымды
Өзіңе қайтарамын.
Мақалды дұрыс құрастырып оқы. «Шашылған сөздерді орнына қой»
-Оқу - білім азығы,
Білім – ырыс қазығы.
-Білімдіге дүние жарық.
Білімсіздің күні кәріп.
-Мектеп – кеме, білім – теңіз.
Топтық тапсырма
1 топ.
-Сендер осы мәтінді қалай аяқтар едіңдер?
Адам өміріндегі қызықты сәттердің бірі мектепте өткізген уақыт болып табылады. Мектеп-білім теңізіндегі үлкен кеме. Осы кемеде он екі жыл уақытты әр бала өткізеді. Мектеп табалдырығын тарыдай болып аттаймыз. Білім алып, таудай болып шығамыз...
2 топ.
Сурет бойынша мәтін құрастырады.
Оқушыларға Оо дыбысы мен әрпін меңгерту.
Оқушылар Оо дыбысына байланысты сөздер ойлап табады, сөйлемдер құрайды.
Жазу үлгісіне Оо әрпін жазады.
Сөздердің ішінен о әрпі бар сөздерді тауып, астын сызады.
Суреттерді сөздермен сәйкестендіреді.
Жұмбақ шешу. Бұл жұмбақтың жауабын мен мына суретке жасырып қойдым.
Үрлесең жеп-жеңіл
Елпілдеп кетеді
Ұшырсаң көк теңбіл
Бұлтқа да жетеді.
Ақ шар бар,
Көк шар бар.
Көп шар бар,
Бес шар бар.
Бұл жұмбақтың жауабы шар екенін тапқан соң, шар сөзінің басқы дыбысын бөліп айтқызу. Қатаң дауыссыз дыбыс екенін байқату.
«Ш» әрпімен танысқан соң ш дыбысының баспа және жазба түрін көрсетеді.
- «Ш» дыбысын ауада жазып көрейікші. Алдымен мен жазайын, содан сендер ауада жазып қайталасындар.
Буындарды оқыту. Ш дыбысының айтылуына мән бергізу.
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.
Ш дыбысына сөз ойлату.
Мысалы: шана, шар, шие, машина, ағаш, шымшық..
Деңгейлік тапсырмалар:
Сурет бойынша заттардың аттарын жазу.
Берілген сөздерді көшіреді: қасық, қант, қаймақ, қонжық.
Сөздік диктант жазады: қалам, қарындаш, қар......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелер жазу Сс дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгіме жоспарлау Оо дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелер оқу Ыы дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Бағыт көрсету Ққ дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектептің экскурсия жетекшісімін Шш дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелер жазу Сс дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгіме жоспарлау Оо дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектеп туралы әңгімелер оқу Ыы дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Бағыт көрсету Ққ дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
» Сауат ашудан сабақ жоспары: Мектептің экскурсия жетекшісімін Шш дыбысы мен әрпі (1 сынып,2 бөлім )
Іздеп көріңіз: