Қазақ тілінен сабақ жоспары: Досы көпті жау алмайды (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Досы көпті жау алмайды
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: А3. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту.
О2. Хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтап ауызша сөйлемдер құрастырады.Жазба жұмысын орындайды.
Көптеген оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтай отырып, ауызша әңгіме құрастырады.Жазба жұмысын орындау барысында сөйлем құрылымына мән береді.
Кейбір оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтайды, ертегі, хат, сөйлем құрастырады. Сөздерді орынды қолданады.Жазба жұмысын орындау барысында стильдік ерекшелікті түсінеді, сөйлем құрылымын сақтап жаза алады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту. Тақырыпты анықтау. Ребус шешу.
Сабақтың мақсаты, бағалау критерийімен таныстыру.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс.Мұғалім оқушыларға екі түрлі сурет ұсынады. Олар сурет бойынша тақырыппен байланыстырып, 5 сөйлем құрастыру қажет.
Бағалау критерийі:
- Орфоэпиялық норманы сақтап оқиды.
- Сөйлем құрылымын сақтайды.
- Достық туралы ой айтады.
Оқушылар бір-бірін жұлдызша сыйлау арқылы бағалайды. Оқушыларға сабақ басында жұлдызша таратылады.
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Адасқан әріптер» ойыны. Мұғалім әріптер береді, оқушылар тақырыпқа қатысты 3 сөйлем құрастыруы қажет.
А л а о ы қ д с д т ө г з с е р б і к ө п к с о д
Мұғалімнің кері байланысы.
3-тапсырма. Сыныпты екі топқа бөледі. «Сұрақ--хат» ойыны. Шағын мәтін құрастыру.
Тақырыпты қатыстырып сұрақтарға жауап беру. Әр топ кезекпен шығады, топта 6 оқушының болғаны дұрыс. Бірінші оқушы 1 сөз айтады,келесі оқушылар өз сұрақтарына жауап береді, осылай шағын мәтін құрастырылады.
1. Кім? Не? (1 зат есім)
2. Қай жерде? (жатыс септігіндегі сөз)
3. Не істеді? (сөйлем)
4. Ол не айтты? (1 төл сөз)
5. Адамдар не деді? (төл сөз)
6. Оқиға немен аяқталды? (1 сөйлем)
Бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек» .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Досы көпті жау алмайды
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: А3. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту.
О2. Хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтап ауызша сөйлемдер құрастырады.Жазба жұмысын орындайды.
Көптеген оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтай отырып, ауызша әңгіме құрастырады.Жазба жұмысын орындау барысында сөйлем құрылымына мән береді.
Кейбір оқушылар: Орфоэпиялық норманы сақтайды, ертегі, хат, сөйлем құрастырады. Сөздерді орынды қолданады.Жазба жұмысын орындау барысында стильдік ерекшелікті түсінеді, сөйлем құрылымын сақтап жаза алады.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту. Тақырыпты анықтау. Ребус шешу.
Сабақтың мақсаты, бағалау критерийімен таныстыру.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс.Мұғалім оқушыларға екі түрлі сурет ұсынады. Олар сурет бойынша тақырыппен байланыстырып, 5 сөйлем құрастыру қажет.
Бағалау критерийі:
- Орфоэпиялық норманы сақтап оқиды.
- Сөйлем құрылымын сақтайды.
- Достық туралы ой айтады.
Оқушылар бір-бірін жұлдызша сыйлау арқылы бағалайды. Оқушыларға сабақ басында жұлдызша таратылады.
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Адасқан әріптер» ойыны. Мұғалім әріптер береді, оқушылар тақырыпқа қатысты 3 сөйлем құрастыруы қажет.
А л а о ы қ д с д т ө г з с е р б і к ө п к с о д
Мұғалімнің кері байланысы.
3-тапсырма. Сыныпты екі топқа бөледі. «Сұрақ--хат» ойыны. Шағын мәтін құрастыру.
Тақырыпты қатыстырып сұрақтарға жауап беру. Әр топ кезекпен шығады, топта 6 оқушының болғаны дұрыс. Бірінші оқушы 1 сөз айтады,келесі оқушылар өз сұрақтарына жауап береді, осылай шағын мәтін құрастырылады.
1. Кім? Не? (1 зат есім)
2. Қай жерде? (жатыс септігіндегі сөз)
3. Не істеді? (сөйлем)
4. Ол не айтты? (1 төл сөз)
5. Адамдар не деді? (төл сөз)
6. Оқиға немен аяқталды? (1 сөйлем)
Бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек» .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Қазақстан - құтты мекен» (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Майкл Харт «100 ұлы адам» кітабынан Альберт Эйнштейн (7 сынып, IV тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әдептілік – әдемілік белгісі (5 сынып, I тоқсан, 2 бөлім)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан жері – ұлттар достығы мекені (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан жерінде өсетін пайдалы өсімдіктер (5 сынып, II тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Қазақстан - құтты мекен» (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Майкл Харт «100 ұлы адам» кітабынан Альберт Эйнштейн (7 сынып, IV тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әдептілік – әдемілік белгісі (5 сынып, I тоқсан, 2 бөлім)
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан жері – ұлттар достығы мекені (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қазақстан жерінде өсетін пайдалы өсімдіктер (5 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: