Қазақ тілінен сабақ жоспары: Астана – тәуелсіздік символы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )

Қазақ тілінен сабақ жоспары: Астана – тәуелсіздік символы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )

Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің - Тәуелсіз Қазақстаным.
Сабақтың тақырыбы: Астана – тәуелсіздік символы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
ТБ1. Сөз таптары
Сабақ мақсаты: Қазақша ұлттық этикет формаларын пайдалану.
Ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу және ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
Сабақ барысы:Қызығушылықты ояту
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
2. Ой сергіту.
Жұлдыздың суреті таратылып беріледі. Жұлдыздың қырларына өз бойында бар 5 жақсы қасиетін жазады. Әркімнің отырған орнына барып, жұлдыздарын көріп, келісетін болса+, келіспесе – қойып кетеді. Мақсаты: Оқушының өзіндік бағасын көтеру.
3. Жаңа тақырып, оқу мақсаттары, жетістік критерийлерімен таныстыру.
4. Топқа бөлу. Кәмпит түстеріне байланысты 2 топқа топтасады.
Назарын шоғырландыру
«Астана» сөзін есіткенде сіздердің көз алдарыңызда қандай ассоциациялар келеді, не елестейді. Оқушылар екі минут ішінде ойларына келген ассоциацияларын жазып шығады. Ж.
Өз ассоциацияларымен бөліскісі келген оқушалардан сұралады. Оқушылардың жұмыстарын тыңдап болған соң, Астана жайлы ақындардың да өз ассоциациялары бар екендігін айта отырып:
1-тапсырма. Топтарға ақын С.Қалиұлының «Астана – символдар қаласы» өлеңінің реттілігі өзгертіліп таратылады.
«Астанадан тарайды нұрдың бәрі, Араласаң – асылдың нелер кені, Символдарда. Астана – бұлбұл бағы. Елестейді осында – ел ертеңі. Оқығандай боласың том-том кітап, Қадам бассаң, қарсы алар символдары. Тарихың да, салт-дәстүр, өнерің де – Ұшан-теңіз білімге кенелтеді».
1. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын талдайды.
2. Топтар өлеңнің логикалық бірізділігін ескере отырып реттілікті қайта қалпына келтіреді. Өз нұсқаларын ұсынады. Неліктен осындай реттілікті таңдағандарын дәлелдейді.
Мұғалім тақтада өлеңнің дұрыс реттілігін көрсетеді. Оқушылар өздерінің жұмыстарымен салыстырады.
Бағалау критерийі Дескриптор
Қазақша ұлттық этикет формаларын пайдалану. Өз пікірін негіздейді
Ұлттық этикет формаларын сақтайды.
Сөз мағынасын түсінеді.
Әрбір топтан бір оқушы: «Астана – символдар қаласы» өленің мәнерлеп оқиды.
Миға шабуыл:
• Автор өлеңінде Астананы немен салыстырады?
• Ел ертеңі деген сөз тіркесін қалай түсінесіздер?......

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Төл теңгенің тарихы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Түнгі қонақ» әңгімесі (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мемлекеттік рәміздер (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Компьютерде жұмыс істеу ережесі (4-сағат) (5 сынып, III тоқсан, 4 бөлім )

Іздеп көріңіз:
сабақ жоспары Астана – тәуелсіздік символы 5 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Астана – тәуелсіздік символы

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]