Қазақ тілінен сабақ жоспары: Дастархан басындағы әдептілік (5 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денсаулық - зор байлық.
Сабақтың тақырыбы: Дастархан басындағы әдептілік
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) А2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті.
Т3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
Сабақтың мақсаты: А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.
Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.
Сабақ барысы:Қызығушылықты ояту.
Оқушылар «Дастарқан» әнін тыңдап, сабақтың тақырыбына болжам жасайды. Бірге қосылып ән айтады.
Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Мағынаны тану кезеңі.
Тыңдалым алды тапсырма (5 мин.)
Ж Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Оқушыларға таратпа қағаз үлестіріледі. Сөздер мен суреттерді сәйкестендіріп, ауызша дыбыстап айтады.
Дұрыс жауап: 1-б, 2-в, 3-г, 4-ә, 5-а
Мұғалім сыныпты аралап, оқушылардың сөз тіркестерді дыбыстап жатқанын тыңдап, қажет болған жағдайда, бағыт-бағдар береді. Оқушылар бір-бірін тексереді.
Мұғалім саралау мақсатында, қолдауды аз қажет ететін оқушыларға (тапсырмасын ерте бітіріп жатқан уақытта) төмендегі мақал-мәтелдердің мағынасын ашу тапсырмасы беріледі:
1. Аға әдепті болса, іні әдепті.
Апа әдепті болса, сіңлі әдепті.
2. Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені.
Тыңдалым тапсырмасы (5 мин)
ЖЖ Оқушылар «Дастарқан басындағы әдептілік» мультфильмінен 2:40-3:40 минут аралығындағы үзіндіні тамашалайды. Мұғалім алдын-ала бейнематериалды не үшін қарап, тыңдайтынын айтып кетеді. Оқушылар тыңдап отырып берілген 3 сұраққа жауап белгілейді.
1. Тамақтанғанда не істеуге болмайды?
а) сөйлесуге болмайды
ә) асығуға болмайды
б) күлуге болмайды
2. Мәдениеттіліктің белгісі –
а) көңілді отыру
ә) қатты сөйлеу
б) дұрыс отырып, тұру
3. Мәденнетті -
а) таза, ұқыпты, білімді, ақылды
ә) тәрбиелі, өнегелі
б) білімді, жеңімпаз
Дұрыс жауап: 1-ә, 2-б, 3-а.
Оқушылар жауаптарын дұрыс жауаппен салыстырады.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма (15 мин.)
ТЖ Дубляж жасау - диалог құру
Оқушылар топта мультфильмнің үзіндісіне дубляж жасайды.
Оқушылар тыңдалым алды тапсырмасындағы сөздерді қолдану арқылы бейнематериалды дыбыстайды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денсаулық - зор байлық.
Сабақтың тақырыбы: Дастархан басындағы әдептілік
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) А2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті.
Т3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
Сабақтың мақсаты: А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.
Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.
Сабақ барысы:Қызығушылықты ояту.
Оқушылар «Дастарқан» әнін тыңдап, сабақтың тақырыбына болжам жасайды. Бірге қосылып ән айтады.
Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Мағынаны тану кезеңі.
Тыңдалым алды тапсырма (5 мин.)
Ж Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Оқушыларға таратпа қағаз үлестіріледі. Сөздер мен суреттерді сәйкестендіріп, ауызша дыбыстап айтады.
Дұрыс жауап: 1-б, 2-в, 3-г, 4-ә, 5-а
Мұғалім сыныпты аралап, оқушылардың сөз тіркестерді дыбыстап жатқанын тыңдап, қажет болған жағдайда, бағыт-бағдар береді. Оқушылар бір-бірін тексереді.
Мұғалім саралау мақсатында, қолдауды аз қажет ететін оқушыларға (тапсырмасын ерте бітіріп жатқан уақытта) төмендегі мақал-мәтелдердің мағынасын ашу тапсырмасы беріледі:
1. Аға әдепті болса, іні әдепті.
Апа әдепті болса, сіңлі әдепті.
2. Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені.
Тыңдалым тапсырмасы (5 мин)
ЖЖ Оқушылар «Дастарқан басындағы әдептілік» мультфильмінен 2:40-3:40 минут аралығындағы үзіндіні тамашалайды. Мұғалім алдын-ала бейнематериалды не үшін қарап, тыңдайтынын айтып кетеді. Оқушылар тыңдап отырып берілген 3 сұраққа жауап белгілейді.
1. Тамақтанғанда не істеуге болмайды?
а) сөйлесуге болмайды
ә) асығуға болмайды
б) күлуге болмайды
2. Мәдениеттіліктің белгісі –
а) көңілді отыру
ә) қатты сөйлеу
б) дұрыс отырып, тұру
3. Мәденнетті -
а) таза, ұқыпты, білімді, ақылды
ә) тәрбиелі, өнегелі
б) білімді, жеңімпаз
Дұрыс жауап: 1-ә, 2-б, 3-а.
Оқушылар жауаптарын дұрыс жауаппен салыстырады.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма (15 мин.)
ТЖ Дубляж жасау - диалог құру
Оқушылар топта мультфильмнің үзіндісіне дубляж жасайды.
Оқушылар тыңдалым алды тапсырмасындағы сөздерді қолдану арқылы бейнематериалды дыбыстайды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау – мәдениет №1 (7 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ауа райы (1-сабақ) (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Астана – тәуелсіздік символы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Салауатты өмір салты үшін қандай шарттарды орындау қажет? (5 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғаламтормен жұмыс жасаудың зиянды жақтары (7 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау – мәдениет №1 (7 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ауа райы (1-сабақ) (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Астана – тәуелсіздік символы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Салауатты өмір салты үшін қандай шарттарды орындау қажет? (5 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ғаламтормен жұмыс жасаудың зиянды жақтары (7 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
Іздеп көріңіз: