Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қар барысы – сұлу аң (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Сабақтың тақырыбы:Қар барысы – сұлу аң
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:Ж2.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу.
ТБ2. Жазба жұмыстарында хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
Сабақтың мақсаттары:Табиғатты сипаттап жазуда эссе құрылымын сақтайды және өз жазылымында сипаттау мәнді сөздермен қатар, хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді қолдана алады.
Сабақ барысы: Сергіту сәті: «Қара, есіңе сақта, топтастыр».
Бұл жерде оқушыларға аңдардың суреттерін көрсетесіздер, кейін алып тастап, қандай аңдар көргендерін, олар туралы не білетіндерін сұрау арқылы оларды топтарға бөлесіздер. Мысалы, тауда өмір сүретіндер, орманда мекендейтіндер т.б
Мақсаты: сыни ойлауын дамыту, визуалды есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Қызығушылықты ояту:
Суреттер көмегімен жаңа тақырыпты болжау, оларды сөйлету әр жұпқа 2 мин беріледі.
Оқу мақсаттарымен таныстырылып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Мұғалім оқушыларға мақсатты таныстырған соң, бүгінгі сабақта орындалатын тапсырмаларды қалай бағалайтындарын ақылдасады, оқушылардың болжам жауаптарымен критеий құрастырылады.
1. Тыңдалымалды тапсырма:
- Оқушыларға «Барыс туралы біз не білеміз?» - деген бейнефильмді көре отыра барысты сипаттау кезінде қолданған тіркестерді жазып отыру тапсырылады (Жеке жұмыс).
- Әр бала өз жазғандарын жұпта талқылап, өз жазбаларын толықтырады. (Жұптық жұмыс).
Оқушыларды топқа бөлу. Атомдар мен молекулалар.
Оқушылар ортаға шығады. Атом дегенде қозғалыста болады да, молекула 2 дегенде екеуден, молекула 3 дегенде үшеуден топтасады.
2. Тыңдалым тапсырмасы:
Тыңдалым жұмысы аяқталған соң оқушылар cұраулы сөйлемнің сұрағына бейнематериал мазмұны бойынша не хабарлы, не сұраулы сөйлеммен (көп нүктенің орнына сөздер мен сөз тіркестерін қойып) жауап береді.(Топтық жұмыс)
Сұраулы сөйлем Хабарлы сөйлем Лепті сөйлем
Қар барысы қандай аң? Қар барысы ......... аң Охо, қар барысы қандай......
Қар барысы қайда өмір сүреді? Ол биік ........ басында өмір сүреді.
Қар барысын кімге теңер едің? Қар барысы таулы әлемнің .......
Қазақстанда қанша қар барысы бар? Қазақстанда ........дейін қар барыстары өмір сүреді.
3. «РАФТ» стратегиясын пайдаланып, сипаттау эссесін жазу.
Бұл жерде оқушыларға жазылым кезіндегі рөлі, кімге арнап жазатындығы, яғни аудирориясы және формасы мен тақырыбы түсіндіріледі.
Рөлі Аудиториясы Формасы Тақырыбы
Балалар энциклопедиясының авторы Жалпы оқырман Эссе Қар барысының сұлулығы неде?
Оқушыларға жазылым кезінде қолдануға болатын сөздер мен сөз тіркестері ұсынылады: сұлу аң, тау патшасы, жалғанды жалпағынан басып жүреді, паң жүрісі, биіктең қарғиды, сирек кездесетін т.б
4. «Автор орындығы» стратегиясы арқылы оқушылар эсселерін оқып, бір-бірлерін бағалау жүреді.
«Автор орындығына» кез келген оқушыны немесе топтағы үздік жұмысты шығаруға болады. Бұл жерде оқылған жұмысқа оқушылар бағалау жүргізуі керек, ол топта жүреді. Ол үшін оқушыларға бағалау парағы беріледі, бір-бірінің жұмысын бағалайды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Сабақтың тақырыбы:Қар барысы – сұлу аң
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:Ж2.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу.
ТБ2. Жазба жұмыстарында хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
Сабақтың мақсаттары:Табиғатты сипаттап жазуда эссе құрылымын сақтайды және өз жазылымында сипаттау мәнді сөздермен қатар, хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді қолдана алады.
Сабақ барысы: Сергіту сәті: «Қара, есіңе сақта, топтастыр».
Бұл жерде оқушыларға аңдардың суреттерін көрсетесіздер, кейін алып тастап, қандай аңдар көргендерін, олар туралы не білетіндерін сұрау арқылы оларды топтарға бөлесіздер. Мысалы, тауда өмір сүретіндер, орманда мекендейтіндер т.б
Мақсаты: сыни ойлауын дамыту, визуалды есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Қызығушылықты ояту:
Суреттер көмегімен жаңа тақырыпты болжау, оларды сөйлету әр жұпқа 2 мин беріледі.
Оқу мақсаттарымен таныстырылып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Мұғалім оқушыларға мақсатты таныстырған соң, бүгінгі сабақта орындалатын тапсырмаларды қалай бағалайтындарын ақылдасады, оқушылардың болжам жауаптарымен критеий құрастырылады.
1. Тыңдалымалды тапсырма:
- Оқушыларға «Барыс туралы біз не білеміз?» - деген бейнефильмді көре отыра барысты сипаттау кезінде қолданған тіркестерді жазып отыру тапсырылады (Жеке жұмыс).
- Әр бала өз жазғандарын жұпта талқылап, өз жазбаларын толықтырады. (Жұптық жұмыс).
Оқушыларды топқа бөлу. Атомдар мен молекулалар.
Оқушылар ортаға шығады. Атом дегенде қозғалыста болады да, молекула 2 дегенде екеуден, молекула 3 дегенде үшеуден топтасады.
2. Тыңдалым тапсырмасы:
Тыңдалым жұмысы аяқталған соң оқушылар cұраулы сөйлемнің сұрағына бейнематериал мазмұны бойынша не хабарлы, не сұраулы сөйлеммен (көп нүктенің орнына сөздер мен сөз тіркестерін қойып) жауап береді.(Топтық жұмыс)
Сұраулы сөйлем Хабарлы сөйлем Лепті сөйлем
Қар барысы қандай аң? Қар барысы ......... аң Охо, қар барысы қандай......
Қар барысы қайда өмір сүреді? Ол биік ........ басында өмір сүреді.
Қар барысын кімге теңер едің? Қар барысы таулы әлемнің .......
Қазақстанда қанша қар барысы бар? Қазақстанда ........дейін қар барыстары өмір сүреді.
3. «РАФТ» стратегиясын пайдаланып, сипаттау эссесін жазу.
Бұл жерде оқушыларға жазылым кезіндегі рөлі, кімге арнап жазатындығы, яғни аудирориясы және формасы мен тақырыбы түсіндіріледі.
Рөлі Аудиториясы Формасы Тақырыбы
Балалар энциклопедиясының авторы Жалпы оқырман Эссе Қар барысының сұлулығы неде?
Оқушыларға жазылым кезінде қолдануға болатын сөздер мен сөз тіркестері ұсынылады: сұлу аң, тау патшасы, жалғанды жалпағынан басып жүреді, паң жүрісі, биіктең қарғиды, сирек кездесетін т.б
4. «Автор орындығы» стратегиясы арқылы оқушылар эсселерін оқып, бір-бірлерін бағалау жүреді.
«Автор орындығына» кез келген оқушыны немесе топтағы үздік жұмысты шығаруға болады. Бұл жерде оқылған жұмысқа оқушылар бағалау жүргізуі керек, ол топта жүреді. Ол үшін оқушыларға бағалау парағы беріледі, бір-бірінің жұмысын бағалайды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қожа қандай бала? (5 сынып, I тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Шалқан» ертегісін мазмұндау (2-сабақ) (1 сынып, 6 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Денсаулықтан асқан байлық жоқ (5 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Демалыс күні туралы әңгімені жазу №2 (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Желтоқсан оқиғасы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Қожа қандай бала? (5 сынып, I тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Шалқан» ертегісін мазмұндау (2-сабақ) (1 сынып, 6 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Денсаулықтан асқан байлық жоқ (5 сынып, III тоқсан, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Демалыс күні туралы әңгімені жазу №2 (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Желтоқсан оқиғасы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
Іздеп көріңіз: