Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Түнгі қонақ» әңгімесі (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )

Қазақ тілінен сабақ жоспары: «Түнгі қонақ» әңгімесі (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )

Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Сабақтың тақырыбы: «Түнгі қонақ» әңгімесі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:ТБ1. Ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.
Сабақтың мақсаттары:Ауызша және жазба жұмыстарда жалғаулық шылауларды (ыңғайластық, қарсылықты) қызметіне қарай орынды қолданады.
Сабақ барысы: Мұғалім «Түнгі қонақ» әңгіме мазмұны бойынша «Дұрыс-бұрыс» ойынын өткізеді.
№ Тұжырым Дұрыс Бұрыс
1 Мұхтар жазда пионер лагеріне барғысы келеді.
2 Ас үйден бірдеңенің тысыр еткен дыбысы естілді
3 Сабалақ ұры күшік болып шықты.
4 Әли мен Мұхтар екінші қабатта тұрады.
5 Әли - батыл бала.
Оқушылар назарына келесі сұлба қамтылған парақша ұсынылады.
Жалғаулық шылаулар (союзы) — сөз бен сөзді байланыстыратын және тіркескен сөзге қосымша мағына беретін көмекші сөздің бір түрі.
Ыңғайластық (соединительные союзы) мәндегі жалғаулықтар: мен, бен, пен, менен, және, әрі, да, да, та, те
Мысалы; Әсет пен Мұса келді.
Қарсылықты (орыс. противительные союзы) мәндегі жалғаулықтар: бірақ, алайда, дегенмен
Мысалы: Көктем келді, бірақ күн жылынбады.
Ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтары жөнінде ақпарат алады. Оқушылар 3 топқа бөлінеді.Тақырып бойынша кластер не сызба нұсқа жасайды.
1-топ жалғаулық шылаулар
2-топ ыңғайластық қарсылықты шылаулар
3-топ қарсылықты жалғаулық шылаулар
Тапсырма: Оқушылар сөйлемдерден жалғаулық шылауларды тауып, мағыналық түрлерін (ыңғайластық, қарсылықты) ажыратады.
Әли менен Мұхтардың жігеріне бұл жағдай жігер қосқандай болды. Дәліздегі аяқ киім шкафының үстінен Мұхтар қолына ұзын сап балға алды. Әли де ас үйге қаруланып баруды жөн көрді. Шкаф пен есік босағасының екі аралығында, қуыста, еден жуатын салмақты таяқ тұратын. Екеуі жүректері лүп-лүп етіп, қараңғы ас үйге қарай қатарласып аяқ басты.
Ac үйдің есігі жабылмайтын, ашық тұратын. Бірақ онда қараңғы еді.
Топтық жұмыс
I топ
Әңгіме мазмұны бойынша сурет салады.
ІІ топ Кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтап, сипаттайды.
ІІІ топ
Хикая картасын салып, мәтін мазмұны бойынша көрініс қояды.
Дескрипторлар:
І топ
1) Әңгіме мазмұнын түсінген.
2) 1-2 ыңғайластық және қарсылықты жалғаулықтарды орынды қолданады.
3) Топ мүшелерінің белсенділігі.
ІІ топ
1) Әңгіме кейіпкерін сипаттай алады.
2)2-3 ыңғайластық және қарсылықты жалғаулықтарды орынды қолданады.
3)Топ мүшелерінің белсенділігі.
ІІІ топ
1) кейіпкер образын аша алады.
2)3-4 ыңғайластық және қарсылықты жалғаулықтарды орынды қолданады.
3)Топ мүшелерінің белсенділігі......

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Төл теңгенің тарихы (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Компьютерде жұмыс істеу ережесі (4-сағат) (5 сынып, III тоқсан, 4 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Әзілхан Нұршайықов «Ақиқат пен аңыз» (үзінді) (7 сынып, IV тоқсан, 3 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мекен және мезгіл үстеулері (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері (5 сынып, III тоқсан, 2 бөлім )

Іздеп көріңіз:
сабақ жоспары «Түнгі қонақ» әңгімесі 5 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, «Түнгі қонақ» әңгімесі

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]