Қазақ тілінен сабақ жоспары: Мектеп пәндері туралы жазамыз №2 (2 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің мектебім»
Сабақ тақырыбы:Мектеп пәндері туралы жазамыз №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (термин сөздерді қолданбау)
2.5.1.2 мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша және жазбаша тілде қолдану
Сабақ мақсаттары:Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратады.
Көптеген оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша қолданады.
Кейбір оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша және жазбаша тілде қолданады.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Оқушылар Дарьяға өзінің сүйікті пәні туралы үйде дайындаған тапсырмаларын ауызша айтады.
Мысалы: Менің атым –Арман. Менің сүйікті пәнім - қазақ тілі. Әр сабақта мен жаңа сөздермен танысамын. Қазақ тілін жақсы білуге тырысамын.
Өткен сабақтың мақсатына қалыптастыру бағалау тапсырмасын орындау.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
(Ұ) «Болжау» стратегиясын қолдану. Оқушыларға «Менің мектебім» тақырыбына қатысты мектепті аралатып ақпарат жинату:
- мектептің қайда орналасқанын;
- мектептің жанында не бар екенін;
- қанша қабатты екенін,
- өздерінің оқитын бөлмесі қай қабатта екенін;
- сүйікті пәндері мен мұғалімдерін.
Басқалармен ой бөліседі, мәтін құрайды.
Дескриптор:
Сөйлемдерді дұрыс құрастырады.
СЕРГІТУ СӘТІ
Шаршадым «Ух!»дедім,
Ренжідім «Тух!» дедім.
Қорықтым «Ой!» дедім,
Өкіндім «Ах!» дедім.
Шарасыз «Ех!» дедім,
Таңырқап «О!» дедім.
Біліп ап, «Ә!» дедім,
Қуанып «Ха-ха-ха!»дедім.
Оқушыларға көптік жалғаулар жазылған карточкаларды беру. лар/лер, дар/дер, тар/тер;
Көптік жалғау( окончание множественного числа)
Сөздің соңғы дыбысы
(конечный звук слова) Көптік жалғау ( окончание множественного числа)
Мысалдар
(примеры)
Дауысты немесе р,у,й дауыссыздардан соң -лар/лер оқушы+лар
дәптер+лер
Ұяң з,ж немесе үнді л, м,н,ң дауыссыздардан соң (после конечных сонорных л, м,н,ң и звонких з,ж -дар/дер қаз+дар
этаж+дар
өзен+дер
Қатаң дауыссыздардан соң (после конечных глухих согласных)
-тар/тер қонақ+тар
мектеп+тер
Қатаң дыбыстар: (глухие звуки) к,қ,п,с,т,ф,х,ц, ч,ш,щ
Ұяң дыбыстар:
(звонкие звуки) б,в,г,ғ,д,ж,з
Үнді дыбыстар:
(сонорные звуки) р, л, й, у, м, н,ң....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің мектебім»
Сабақ тақырыбы:Мектеп пәндері туралы жазамыз №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (термин сөздерді қолданбау)
2.5.1.2 мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша және жазбаша тілде қолдану
Сабақ мақсаттары:Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратады.
Көптеген оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша қолданады.
Кейбір оқушылар: мұғалімнің көмегімен шағын мәтіндегі көптік жалғаулы сөздерді ажыратып, ауызша және жазбаша тілде қолданады.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Оқушылар Дарьяға өзінің сүйікті пәні туралы үйде дайындаған тапсырмаларын ауызша айтады.
Мысалы: Менің атым –Арман. Менің сүйікті пәнім - қазақ тілі. Әр сабақта мен жаңа сөздермен танысамын. Қазақ тілін жақсы білуге тырысамын.
Өткен сабақтың мақсатына қалыптастыру бағалау тапсырмасын орындау.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
(Ұ) «Болжау» стратегиясын қолдану. Оқушыларға «Менің мектебім» тақырыбына қатысты мектепті аралатып ақпарат жинату:
- мектептің қайда орналасқанын;
- мектептің жанында не бар екенін;
- қанша қабатты екенін,
- өздерінің оқитын бөлмесі қай қабатта екенін;
- сүйікті пәндері мен мұғалімдерін.
Басқалармен ой бөліседі, мәтін құрайды.
Дескриптор:
Сөйлемдерді дұрыс құрастырады.
СЕРГІТУ СӘТІ
Шаршадым «Ух!»дедім,
Ренжідім «Тух!» дедім.
Қорықтым «Ой!» дедім,
Өкіндім «Ах!» дедім.
Шарасыз «Ех!» дедім,
Таңырқап «О!» дедім.
Біліп ап, «Ә!» дедім,
Қуанып «Ха-ха-ха!»дедім.
Оқушыларға көптік жалғаулар жазылған карточкаларды беру. лар/лер, дар/дер, тар/тер;
Көптік жалғау( окончание множественного числа)
Сөздің соңғы дыбысы
(конечный звук слова) Көптік жалғау ( окончание множественного числа)
Мысалдар
(примеры)
Дауысты немесе р,у,й дауыссыздардан соң -лар/лер оқушы+лар
дәптер+лер
Ұяң з,ж немесе үнді л, м,н,ң дауыссыздардан соң (после конечных сонорных л, м,н,ң и звонких з,ж -дар/дер қаз+дар
этаж+дар
өзен+дер
Қатаң дауыссыздардан соң (после конечных глухих согласных)
-тар/тер қонақ+тар
мектеп+тер
Қатаң дыбыстар: (глухие звуки) к,қ,п,с,т,ф,х,ц, ч,ш,щ
Ұяң дыбыстар:
(звонкие звуки) б,в,г,ғ,д,ж,з
Үнді дыбыстар:
(сонорные звуки) р, л, й, у, м, н,ң....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Сынып бөлмесі (1 сынып, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Демалыс күндері туралы оқу (4-сабақ) (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Сыныптағы мені қоршаған заттар (3-сабақ) (1 сынып, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ертегілер оқу (4-сабақ) (2 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үй жануарлары (4-сабақ) (1 сынып, 4 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Менің мектебім Сынып бөлмесі (1 сынып, 1 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Демалыс күндері туралы оқу (4-сабақ) (2 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Сыныптағы мені қоршаған заттар (3-сабақ) (1 сынып, 2 бөлім )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Ертегілер оқу (4-сабақ) (2 сынып, III тоқсан )
» Қазақ тілінен сабақ жоспары: Үй жануарлары (4-сабақ) (1 сынып, 4 бөлім )
Іздеп көріңіз: