Мектепалды дайындық сабақ жоспары: Мамандықтар еліне саяхат
Мақсаты:
- Балалардың әртүрлі мамандықтар туралы білімдерін толықтыру.
- Сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап беруге дағдыландыру арқылы зейіндерін дамыту.
- Үлкендерді еңбегін бағалауға тәрбиелеу және мамандық таңдауға қызығушылықтарын тудыру.
Көрнекілігі: түрлі мамандық иелері туралы суреттер, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
Бір - екі - үш...
Сынып іші тып - тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Жақсы. Жарайсыңдар балалар!
ІІ. Жаңа сабақ
- Балалар, барлығымыз тақтаға назар аударайықшы! Тақтада нені көріп тұрмыз? Жақсы. Тақтада суреттер жасырылып тұр екен. Ендеше жасырылған суреттерді табайық.
Жасырылған суреттерді табу.
Жақсы балалар, қандай суреттер жасырылған екен?
- Дұрыс айтасыңдар, дәрігер, мұғалім, құрылысшы, шаштараз және тігінші.
- Балалар, дәрігер, мұғалім, құрылысшы, шаштараз және тігінші бұлардың барлығын бір сөзбен қалай атаймыз?
(мамандық иелері)
- Жарайсыңдар. Ендеше, Мамандықтар еліне саяхатқа шығайық. Ол үшін көлік түрін таңдап алайық. Қандай көлік түрін таңдаймыз? Автобус.
Ендеше, кеттік. Балалар, біз қандай мамандық иесіне келдік?
- Мұғалім мамандығы.
Иә, балалар, мұғалім мамандығына бізге қандай тапсырма дайындады екен?
1 – тапсырмасы:
- Өте жақсы. Балалар, біз мұғалім мамандығының тапсырмаларын орындадық. Ендеше, жолға шығайық. Ал, балалар біз қандай мамандыққа келдік?
- Дұрыс айтасыңдар дәрігер! Ал, балалар, дәрігер болу үшін қандай құрал - жабдықтар керек. (укол, дәрі, дәрумендер, жүрек қағысын тексеретін, қызуды тексеретін, т. б.) - Ал, қанекей балалар, дәрігер біздің жылдамдығымызды сынамақшы. Ендеше, жылдам әрі шапшаңдығымызды көрсетейік. Әр мамандық иелеріне тиесілі заттарды апаруға көмектес дейді.
2 – тапсырма:
Біз дәрігердің тапсырмаларын орындадық. Ендеше, жолға шығайық.
Құрылысшы мамандығына қандай құралдар керек? (кірпіш, құм, су, сылағыш, т. б.) Дұрыс айтасыңдар!
Құрылысшы мамандығы бізге тапсырмасын хат арқылы дайындапты.
Ендеше, буын ұйқас, яғни буындардан сөйлемдер құрап жалғастыру.
1. - ға, - ға, - ға,
Сайман түрі балға.
2. - пақ,- пақ,- пақ,
Қыста дала аппақ.
3. Са - са - са
Ызыңдайды маса.
4. - ла, - ла, - ла,
Аға ағашты арала.
5. Ян -, - ян, - ян
Ұзын құлақ сұр қоян.
6. Ой - ой - ой
Қорада тұр қой.
Балалар, енді құрылысшыға үйді қалауға көмектесейік. Ол үшін біз мына тапсырманы орындауымыз керек. Кірпіштерді сандар бойынша тиісті орнына қоюымыз керек.
Сергіту сәті:
Ал, ендеше сергіп алсақ жолға шығайық. Қандай мамандық иесі?
Дұрыс, тігінші. – Балалар, тігінші болу үшін қандай құралдар керек?
(қайшы, жіп, ине, мата, т. б.)
Енді, тігіншінің тапсырмасын орындайық.
- Балалар, бүгін сендер мамандық иелерінің тапсырмасын жылдам, қатесіз орындадыңдар. Сендердің сабаққа жақсы қатысқандарың үшін тәттілер беремін. Жарайсыңдар!!!! Көңілді күндерде кездескенше!!!.....
- Балалардың әртүрлі мамандықтар туралы білімдерін толықтыру.
- Сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап беруге дағдыландыру арқылы зейіндерін дамыту.
- Үлкендерді еңбегін бағалауға тәрбиелеу және мамандық таңдауға қызығушылықтарын тудыру.
Көрнекілігі: түрлі мамандық иелері туралы суреттер, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
Бір - екі - үш...
Сынып іші тып - тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Жақсы. Жарайсыңдар балалар!
ІІ. Жаңа сабақ
- Балалар, барлығымыз тақтаға назар аударайықшы! Тақтада нені көріп тұрмыз? Жақсы. Тақтада суреттер жасырылып тұр екен. Ендеше жасырылған суреттерді табайық.
Жасырылған суреттерді табу.
Жақсы балалар, қандай суреттер жасырылған екен?
- Дұрыс айтасыңдар, дәрігер, мұғалім, құрылысшы, шаштараз және тігінші.
- Балалар, дәрігер, мұғалім, құрылысшы, шаштараз және тігінші бұлардың барлығын бір сөзбен қалай атаймыз?
(мамандық иелері)
- Жарайсыңдар. Ендеше, Мамандықтар еліне саяхатқа шығайық. Ол үшін көлік түрін таңдап алайық. Қандай көлік түрін таңдаймыз? Автобус.
Ендеше, кеттік. Балалар, біз қандай мамандық иесіне келдік?
- Мұғалім мамандығы.
Иә, балалар, мұғалім мамандығына бізге қандай тапсырма дайындады екен?
1 – тапсырмасы:
- Өте жақсы. Балалар, біз мұғалім мамандығының тапсырмаларын орындадық. Ендеше, жолға шығайық. Ал, балалар біз қандай мамандыққа келдік?
- Дұрыс айтасыңдар дәрігер! Ал, балалар, дәрігер болу үшін қандай құрал - жабдықтар керек. (укол, дәрі, дәрумендер, жүрек қағысын тексеретін, қызуды тексеретін, т. б.) - Ал, қанекей балалар, дәрігер біздің жылдамдығымызды сынамақшы. Ендеше, жылдам әрі шапшаңдығымызды көрсетейік. Әр мамандық иелеріне тиесілі заттарды апаруға көмектес дейді.
2 – тапсырма:
Біз дәрігердің тапсырмаларын орындадық. Ендеше, жолға шығайық.
Құрылысшы мамандығына қандай құралдар керек? (кірпіш, құм, су, сылағыш, т. б.) Дұрыс айтасыңдар!
Құрылысшы мамандығы бізге тапсырмасын хат арқылы дайындапты.
Ендеше, буын ұйқас, яғни буындардан сөйлемдер құрап жалғастыру.
1. - ға, - ға, - ға,
Сайман түрі балға.
2. - пақ,- пақ,- пақ,
Қыста дала аппақ.
3. Са - са - са
Ызыңдайды маса.
4. - ла, - ла, - ла,
Аға ағашты арала.
5. Ян -, - ян, - ян
Ұзын құлақ сұр қоян.
6. Ой - ой - ой
Қорада тұр қой.
Балалар, енді құрылысшыға үйді қалауға көмектесейік. Ол үшін біз мына тапсырманы орындауымыз керек. Кірпіштерді сандар бойынша тиісті орнына қоюымыз керек.
Сергіту сәті:
Ал, ендеше сергіп алсақ жолға шығайық. Қандай мамандық иесі?
Дұрыс, тігінші. – Балалар, тігінші болу үшін қандай құралдар керек?
(қайшы, жіп, ине, мата, т. б.)
Енді, тігіншінің тапсырмасын орындайық.
- Балалар, бүгін сендер мамандық иелерінің тапсырмасын жылдам, қатесіз орындадыңдар. Сендердің сабаққа жақсы қатысқандарың үшін тәттілер беремін. Жарайсыңдар!!!! Көңілді күндерде кездескенше!!!.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Іздеп көріңіз: