Балабақша сабақ жоспары: Ертегі еліне саяхат
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің конспектісі
Білім беру аймағы: «Коммуникация», «Шығармашылық»
Бөлімі: «Көркем әдебиет»
Тақырыбы: «Ертегі еліне саяхат»
Мақсаты: Ертегілерді сахналау барысында кейіпкерлердің мінез-құлқын жеткізе білуге үйрету. Суретке көңіл қойып мазмұнын түсіне білуге үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: Ертегідегі кейіпкерлердің сөз мәнерін, қимыл-қозғалысын келтіріп ойнауға үйрету. Сөздерді анық айтуға, есте сақтау қабілетін дамыту.
Дамушылық: таныс ертегінің соңын басқаша құрастыру, көркем-тілдік және орындау қабілеттерін қалыптастыру, халық шығармашылығына қызығушылықтарын таныту. [Г], [Ш] дыбыстарды дұрыс артикуляциямен айтуға пысықтау.Саусақпен сурет салуға үйрету, конструктардан өз еріктерімен жұмыс істеуге пысықтау.
Тәрбиелілік: Жануарларға деген қамқорлықпен қарауды қалыптастыру, табиғатқа және жануарларға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу
Сөздік жұмыс: «Саяхат»
Қос тілділік: Саяхат — путешествие, ертегі – сказка.
Қажетті құрал-жабдықтар: «Шалқан» ертегісіне арналған көстюмдер, «Шалқан» муляжі, «Шұбар тауық» ертегісі «Бауырсақ» — доп, конструктор, сары түсті гуашь, ақ қағаз, «Лақтар мен қасқыр ертегісінің суреттері», Аю мен шұбар тауықтың костюмы, шырша мен ағаштар.
Сабақ барысы:
Тәрбиеші: Бүгін бізде өзгеше сабақ болады, біз сиқырлы пойызға отырып барлығымыз ертегілер еліне саяхатқа барамыз. Қане, бәріміз пойызға отырып, кетейік.
Балалар бір-бірінің иығынан ұстап «Пойыз» өлеңін айтып жүреді.
I аялдамаға келдік. Тәрбиешілердің қатысуымен «Шалқан» ертегісін сахналау.
Балалар жарты шеңбер құрып отырады.
II аялдама. «Сергіту сәті» — балалар «Аңшы» сергіту сәтінің сөзіне қимылдар жасайды.
III Ертегілердің үзінді аялдама сұрақтар қояды.
Мынау аялдамаға қызық суреттер ілініп тұр. – Бұл қандай ертегі?
— «Лақтар мен қасқыр»
— Осы ертегіні айтып беріңдер суреттерге қарап.
— Суретте не салынған?
— Ешкі тамаққа кеткен кезде лақтарға не айтып кетті?
— Ал мынау суретте не көріп тұрсыңдар?
— Қасқыр не істеп тұр?
— Ол не үшін аңдып тұр?
— Ал мынау суретте не көріп отырсыңдар?
— Лақтар не істеп тұр?
— Ең соңғы суретте не көріп отырсыңдар?
— Ешкі лақтарымен не істеп тұр?
Балалар тағы да пойыз құрып келесі аялдамаға барады.
IV аялдама. «Орман». Сол орманда Аю жылап тұр.
Тәрбиеші: Аю, сен неге жылап тұрсын, саған не болды?
— Қалай мен жыламаймын, мына жерде үйшік тұрды, мен оған сыймай сындырдым, содан бәрі қашып кетті, кім маған көмектеседі? – деп балалардан сұрайды.
Тәрбиеші: Жылама Аю, біздің балаларымыз сондай әдемі, үлкен үйшікті жасай алады. Бізбен бірге сиқырлы пойызға отырып келесі аялдамаға барайық, сол жерде біздің балаларымыз саған үйшік соғуға көмектеседі.
Аю мен балалар пойыз құрып келесі аялдамаға жетеді.
V аялдама. «Шұбар тауық».
Сол аялдамада оларды Шұбар тауық күтеді. Олармен сәлемдеседі.Шұбар тауық балаларының аш екенін айтады балалардан көмек сұрайды
Сендер менің балапандарыма тары жасай аласыңдар ма? – деп сұрайды.
Балалар: Ия, біз оны жасай аламыз – дейді. Қыздар суретті салуға кетеді, саусақ арқылы балапандарға тары салады.
Тәрбиеші: Аю, саған біздің ұл балаларымыз үйшік соғуға көмектеседі.
Аю мен ұл балалар конструктордан үйшік соғады.
Аю мен Шұбар тауық балаларға рақмет айтады, ал балалар сиқырлы пойызға отырып, өз тобына кетеді.
VI Ғажайып сәт. Бауырсақ секіріп топқа кіреді.
Балалардан сұрайды:
— Мен кіммін?
— Мен кімнен қаштым?
Балалар: Сен бауырсақсын, атадан, әжеден, қояннан, қасқырдан, аюдан қаштын.
Тәрбиеші: Ал сені түлкі жеп қоймады ма?
Бауырсақ: Мен оны алдадым, түлкінің тұмсығына отырмадым деп айтып береді. Сіздің балаларыңыз өте ақылды екен, олар маған қайда барғандарын айтып бере алады ма? Сендер не көрдіңдер, не істедіңдер? Егер сендер маған толық жауап берсендер, мен сендерге сыйлық беремін.
Балалардың жауабы:
— Біз сиқырлы пойызға отырдық.
— Ертегілер еліне саяхатқа бардық.
— «Шұбар тауық», «Шалқан», «Үйшік» ертегісін еске түсірдік.
— Шұбар тауыққа тары жасадық, Аюға үйшік жасадық, сергіту сәтін орындадық, қайтадан топқа келдік.
Бауырсақ: Мен өз ертегіме барайын, ал есіктің артында сендерге сыйлығым бар, ол сендерді күтіп тұр. сау болыңдар! .....
Білім беру аймағы: «Коммуникация», «Шығармашылық»
Бөлімі: «Көркем әдебиет»
Тақырыбы: «Ертегі еліне саяхат»
Мақсаты: Ертегілерді сахналау барысында кейіпкерлердің мінез-құлқын жеткізе білуге үйрету. Суретке көңіл қойып мазмұнын түсіне білуге үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: Ертегідегі кейіпкерлердің сөз мәнерін, қимыл-қозғалысын келтіріп ойнауға үйрету. Сөздерді анық айтуға, есте сақтау қабілетін дамыту.
Дамушылық: таныс ертегінің соңын басқаша құрастыру, көркем-тілдік және орындау қабілеттерін қалыптастыру, халық шығармашылығына қызығушылықтарын таныту. [Г], [Ш] дыбыстарды дұрыс артикуляциямен айтуға пысықтау.Саусақпен сурет салуға үйрету, конструктардан өз еріктерімен жұмыс істеуге пысықтау.
Тәрбиелілік: Жануарларға деген қамқорлықпен қарауды қалыптастыру, табиғатқа және жануарларға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу
Сөздік жұмыс: «Саяхат»
Қос тілділік: Саяхат — путешествие, ертегі – сказка.
Қажетті құрал-жабдықтар: «Шалқан» ертегісіне арналған көстюмдер, «Шалқан» муляжі, «Шұбар тауық» ертегісі «Бауырсақ» — доп, конструктор, сары түсті гуашь, ақ қағаз, «Лақтар мен қасқыр ертегісінің суреттері», Аю мен шұбар тауықтың костюмы, шырша мен ағаштар.
Сабақ барысы:
Тәрбиеші: Бүгін бізде өзгеше сабақ болады, біз сиқырлы пойызға отырып барлығымыз ертегілер еліне саяхатқа барамыз. Қане, бәріміз пойызға отырып, кетейік.
Балалар бір-бірінің иығынан ұстап «Пойыз» өлеңін айтып жүреді.
I аялдамаға келдік. Тәрбиешілердің қатысуымен «Шалқан» ертегісін сахналау.
Балалар жарты шеңбер құрып отырады.
II аялдама. «Сергіту сәті» — балалар «Аңшы» сергіту сәтінің сөзіне қимылдар жасайды.
III Ертегілердің үзінді аялдама сұрақтар қояды.
Мынау аялдамаға қызық суреттер ілініп тұр. – Бұл қандай ертегі?
— «Лақтар мен қасқыр»
— Осы ертегіні айтып беріңдер суреттерге қарап.
— Суретте не салынған?
— Ешкі тамаққа кеткен кезде лақтарға не айтып кетті?
— Ал мынау суретте не көріп тұрсыңдар?
— Қасқыр не істеп тұр?
— Ол не үшін аңдып тұр?
— Ал мынау суретте не көріп отырсыңдар?
— Лақтар не істеп тұр?
— Ең соңғы суретте не көріп отырсыңдар?
— Ешкі лақтарымен не істеп тұр?
Балалар тағы да пойыз құрып келесі аялдамаға барады.
IV аялдама. «Орман». Сол орманда Аю жылап тұр.
Тәрбиеші: Аю, сен неге жылап тұрсын, саған не болды?
— Қалай мен жыламаймын, мына жерде үйшік тұрды, мен оған сыймай сындырдым, содан бәрі қашып кетті, кім маған көмектеседі? – деп балалардан сұрайды.
Тәрбиеші: Жылама Аю, біздің балаларымыз сондай әдемі, үлкен үйшікті жасай алады. Бізбен бірге сиқырлы пойызға отырып келесі аялдамаға барайық, сол жерде біздің балаларымыз саған үйшік соғуға көмектеседі.
Аю мен балалар пойыз құрып келесі аялдамаға жетеді.
V аялдама. «Шұбар тауық».
Сол аялдамада оларды Шұбар тауық күтеді. Олармен сәлемдеседі.Шұбар тауық балаларының аш екенін айтады балалардан көмек сұрайды
Сендер менің балапандарыма тары жасай аласыңдар ма? – деп сұрайды.
Балалар: Ия, біз оны жасай аламыз – дейді. Қыздар суретті салуға кетеді, саусақ арқылы балапандарға тары салады.
Тәрбиеші: Аю, саған біздің ұл балаларымыз үйшік соғуға көмектеседі.
Аю мен ұл балалар конструктордан үйшік соғады.
Аю мен Шұбар тауық балаларға рақмет айтады, ал балалар сиқырлы пойызға отырып, өз тобына кетеді.
VI Ғажайып сәт. Бауырсақ секіріп топқа кіреді.
Балалардан сұрайды:
— Мен кіммін?
— Мен кімнен қаштым?
Балалар: Сен бауырсақсын, атадан, әжеден, қояннан, қасқырдан, аюдан қаштын.
Тәрбиеші: Ал сені түлкі жеп қоймады ма?
Бауырсақ: Мен оны алдадым, түлкінің тұмсығына отырмадым деп айтып береді. Сіздің балаларыңыз өте ақылды екен, олар маған қайда барғандарын айтып бере алады ма? Сендер не көрдіңдер, не істедіңдер? Егер сендер маған толық жауап берсендер, мен сендерге сыйлық беремін.
Балалардың жауабы:
— Біз сиқырлы пойызға отырдық.
— Ертегілер еліне саяхатқа бардық.
— «Шұбар тауық», «Шалқан», «Үйшік» ертегісін еске түсірдік.
— Шұбар тауыққа тары жасадық, Аюға үйшік жасадық, сергіту сәтін орындадық, қайтадан топқа келдік.
Бауырсақ: Мен өз ертегіме барайын, ал есіктің артында сендерге сыйлығым бар, ол сендерді күтіп тұр. сау болыңдар! .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Балабақша сабақ жоспары: Ертегілер әлеміне саяхат
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Қасқыр мен жеті лақ
» Балабақша сабақ жоспары: Ертегілер әлеміне саяхат
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Жабайы жануарлардың тіршілік мекені
» Балабақша сабақ жоспары: Қасқыр мен жеті лақ
Іздеп көріңіз: