Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы
Тарау: Қысым Сынып: 7 Қатысқандар: 14 Қатыспағандар: 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы мақсаты | 7. 3. 1. 1. Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Заттың құрылысын және заттың үш күйін, қасиеттерін біледі. Басым бөлігі: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымын сипаттайды. Кейбір оқушылар: Күнделікті өмірде газдардың сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Заттың қандай бөлшектерден тұратынын біледі 2. Заттың үш күйін ажыратады 3. Мысалдар келтіріп, табиғаттағы құбылыстарды оның құрылымына қарай түсіндіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | «Үш тұғырлы тіл»
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. (оқушылар арасындағы татулық, білім алуға еңбектенуге үйрету) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Заттың құрылысы. Молекулалар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут | Ұйымдастыру: /2минут/ Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Шаттық шеңбер» Бүгінгі сабаққа жағымды тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру./5минут/ «Физикалық диктант» /жеке жұмыс / 1.........- денелердің бір - біріне әрекет етуі. (Өзара әркеттесу) 2........- дененің пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруі.(Деформация) 3.........- денелердің инетртілігінің өлшемі. (Масса) 4........- денелердің Жерге тартылу күші. (Ауырлық күші) 5........- дененің тірекке немесе аспанға түсіретін күші. (Дененің салмағы) 6........- бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш. (Үйкеліс күші) 7........- заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама. (Зат тығыздығы) 8........- денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын физикалық шама. (Күш) 9........- дененің созылу кезіндегі серпімділік күшінің модулі дене ұзындығының өзгеруіне тура пропорционал. (Гук заңы) 10........- кез - келген дене, егер оған басқа денелер әрекет етпесе, өзінің тыныштық күйін сақтайды. (Инерция құбылысы) Кері байланыс: Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Шапалақ әдісімен бағалайды. | Таратпа қағаздар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 минут | «Миға шабуыл» стратериясы арқылы тақырыпты ашу. /2минут/ Берілген суреттер арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға түрткі беру. Топқа болу: «Қатты», «Сұйық», «Газ». /1минут/ Мағынасына байланысты сөздері топтастыру арқылы бөлу. Оқушылар тақырыпты оқиды./5минут/ 1тапсырма. Әртүрлі фигуралы қағаз қималарына «Фишбоун», «Кластер», «Постер» әдістерінде берілген тапсырмаларды таңдап топпен жұмыс жасайды. /15 минут/ Қатты тобы: Заттың құрылысы түсіндір. Сұйық тобы: Заттың үш күйі және диффузия туралы түсіндір. Газ тобы: Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы туралы түсіндір. Кері байланыс: Өзге топтың жұмысын критерийлер арқылы тексеріп шапалақ әдісімен бағалайды. 2 тапсырма «Сематикалық карта»/жұппен жұмыс/3минут Деңгейлік тапсырма. А деңгейі: зат күйін айтады. Б деңгейі: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдайды. С деңгейі: Мысал келтіріп түсіндіре отырып тұжырымдай алады
Қарсылар жұптардың жұмысын шапалақ әдісімен бағалайды. Сергіту сәті: «Атомдар мен молекулалар» /2минут/ | АКТ слайд Сөздері бар таратпа қағаздар түрлі - түсті Оқулықпен жұмыс Әртүрлі фигуралы қағаз қималары
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут | Бекіту. «Қадам басу» /5минут/ Оқушылар шығып ойына түйгенің әр қадам басу арқылы жеткізеді. Рефлексия. /3минут/ «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында. Үй тапсырмасы:/2 минут/ 1. Тақырыпты оқу. 2. Үй жағдайында дифузияға байланысты бір эксперименттіе жұмыс жүргізіп рефлексия жазу. | Аяқ іздері Стикерлер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау - сіз оқушылырдың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа мақсат сараланып қойылады. Оған сәйкес үй тапсырмасы да сараланып беріреді. | Әрбір тапсырмадан кейін оқушыларды ынталандыру, қызығушылықтарын арттыру үшін «Үш шапалақ» қалыптастырушы бағалау әдісі жоспарланады | «Атомдар мен молекулалар» сергіту сәті арқылы оқушылардың бойын сергіту. |
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Іздеп көріңіз: