Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы тақырыбына есептер шығару


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2Мектебі:№261
Күні: 16. 01. 2020
Мұғалімнің аты - жөні: Сланова Гүлжанат Нышанқызы 
Сыныбы: 9 Қатысқандар:Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы:Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы тақырыбына есептер шығару.
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:9. 2. 3. 5 Арифметикалық прогрессиялардың n - ші мүшесін, алғашқы мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану.
Сабақ мақсаты: Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысына есептер шығара алады.
Бағалау критерийлері:1. а 1, d, n - мүшесін анықтайды.
2. Арифметикалық прогрессияның кез - келген n - мүшесінің қосындысын табады.
3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласының теоремасын сипаттай алады.
Тілдік мақсаттарНегізгі сөздер мен тіркестер: арифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның мүшелері, айырымы, арифметикалық прогрессияның п - ші мүшесінің формуласы
Сыныптағы диолог/жазылым үшін тілдік бірліктер:
1) Неліктен екі жақ шетінен бірдей қашықтықта орналасқан арифметикалық прогрессияның екі мүшесінің қосындылары бірдей болады?
2) Неліктен арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы шеткі мүшелерінің қосындысының жартысын барлық мүшелер санына көбейткенге тең болады?
Ойлау деңгейіҚолдану, талдау
Құндылықтарға баулуИндустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (Еліміздің өндіріс, білім мен ғылым прогрессиялы өсуде)
Пәнаралық байланысБиология - бактериялардың көбеюі.
Физика – еркін құлаған дене.
Экономика - кредит, дипозит.
Алдыңғы білімАрифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің формуласы




Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
Басы
7мин
2минҰйымдастыру кезеңі. Салемдесу.
Оқушыларды түгелдеу.
9 сынып.
Алгебра, Алматы,
Атамұра баспасы 2013ж
А. Н. Шыныбеков
3минТопқа бөлу: «Адасқан әріптер» арқылы 4 топқа бөлу(оқушылар әріптер жазылған қағаз қиынды ларын алады) қиынды қағаздардың басқа бетінде сандарға қарап, өз тобына барады. Әріптерден ғалымның есімдерін құрастырады. Алдыңғы сабақтағы тапсырма бойынша оқушылар әр ғалымның прогрессия мен қандай байланысы бар екенін бір екі сөйлеммен айтады. Архимед, Гаусс, Пифогор, Леонардо. Оқушылар ізденіп келген тарихи мәліметтермен бөліседі және басқада оқушылар мәліметті толықтыруына болады. Мұғалім «Бұл - жақсы жауап», «Сен жетістіктерге жетудесін» сөздерін қолдана отырып оқушымен кері байланыс жасап отырады.
- Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.
2минҮй тапсырмасын тексеру. №251
А) топта сағат тілімен дәптерлерін бір - біріне беріп,
тексереді.
Ә) Экранға қарап отырып қатесін тектереді. Мұғалім толықтыру сұрақтарын қоя отырып кері байланыс жасайды.
Сабақтың ортасы
25мин
5минТоптық жұмыс.
Сәйкестендіру кестесі. Тапсырма Топпен орындалады.
Арифметикалық прогрессияның анықтамасы
аn꞊ 
Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиетіЅn ꞊ *n
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысыan꞊a1+(n - 1) d
Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласыan+1꞊an+d
Арифметикалық прогрессияның n - ші мүшесінің формуласы
d꞊an+1 - an
Оқушылар топтасып орындайды.
Бағалау: тапсырманы топтар сағат тілімен алмасып, тексереді.

9мин«Ойлан, жұптас, бөліс»Кестені толтыр. Оқушылар есептерді жұптасып орындайды.
Ітоп

а1DNanSn
1.1
2048, 5
2.
4
55403
ІІ топ

а1DNanSn
1.104
50
2.2

87801
ІІІ топ

а1DNanSn
1.
212
72
2.123
99
ІҮ топ

а1DNanSn
1.
240
1640
2.104
14
Оқушылар талқылау барысында кері байланыыс жасайды.
Бағалау: Оқушылар келесі жұппен бірге талқылап, жұптар келесі жұптың жұмысын бағалайды.
7мин«Конверттегі есеп» Оқулықпен жұмыс:№255
1) аn꞊5n+3 2) аn꞊5 - 
3) аn꞊- 5n+1 4) аn꞊3n+1
S10 - ды табыңдар.
Топтағы әр оқушы жеке есеп шығарады. Есептері бірдей оқушылар бір топқа бірігіп, талқылайды.
Бағалау: Оқушылар бірін - бірі бағалайды.
Сабақтың
Соңы
8мин
3минҮй тапсырмасы.№253
Іздену тақырыбы: Өмірдегі прогрессия

5минРефлексия: Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдамаларына байланысты сұрақтар қойып кері байланыс жасайды.
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық пен қауыпсіздік техникасын сақтау 
1. Топқа бөлу кезінде оқушылар арифметикалық прогрессия тарихы жайлы мәлімет алады.
2.«Ойлан, жұртас, бөліс» тәсілі арқылы оқушылар арифметикалық прогрессияның айырымын, бірінші мүшесін, кез - келген мүшесін, бірнеше мүшелерінің қосындысын анықталуы үшін таңдалды. Бұл оқушылардың оқушылардың туындаған сұрақтары мен түсінбеген мәселелерін бір - бірінен сұрайға мүмкіндік береді.
3. «Оқулықпен жұмыс»үздік оқушыларға арнайы есептер берілді.
1. Үй тапсырмасын оқушы - лар бір - бірін тексеріп, бағалайды.
2.«Ойлан, жұртас, бөліс»тәсілі Топтар бір - бірін бағалайды.
3. «Оқулықпен жұмыс»Бір жұптың жұмысын келесі жұп тексереді.

Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы бағалау
Сабақта өткен ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Сабақтың толық нұсқасын және презентациясын жүктеу​​​


Источник: bilimdiler.kz
Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:


Іздеп көріңіз:

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]